رئیس دیوان عدالت اداری:
امر به معروف و نهی از منکر از شریف ترین فرائض نظام اسلامی است

رئیس دیوان عدالت اداری در نشست بازخوانی قانون امر به معروف و نهی ازمنکر و تجمیع روشهای تدبیر و تأثیرعوامل مرتبط که با حضور فرماندهان بسیج قوه قضائیه برگزار شد گفت: امر به معروف و نهی از منکر از شریف ترین فرائض نظام اسلامی است.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری،نشست بازخوانی قانون امر به معروف و نهی ازمنکر و تجمیع روشهای تدبیر و تأثیرعوامل مرتبط با حضور ریاست دیوان عدالت اداری در جمع فرماندهان بسیج قوه قضائیه برگزار شد.

در نشست بازخوانی قانون امر به معروف و نهی ازمنکر و تجمیع روشهای تدبیر و تأثیر عوامل مرتبط  حجت الاسلام و المسلمین محمدکاظم بهرامی به عنوان اولین سخنران ضمن تسلیت به مناسبت شهادت امام سجاد(ع) و خیر مقدم به فرماندهان بسیج قوه قضائیه ، امر به معروف را از مهمترین واجبات الهی دانست.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی در ادامه با اشاره به اینکه هرگاه از امر به معروف و نهی از منکرصحبت میشود می شود بیشتر فروعات در ذهن جاری می شود گفت: ملت شریف ایران برای بزرگترین معروف  یعنی تشکیل نظام اسلامی، کار بزرگی انجام داده اند و برای تثبیت آن از جان مایه گذاشتند و بیش از 230 هزار شهید تقدیم کردند.

رییس دیوان عدالت اداری با اشاره به نقش همه مردم در تحکیم پایه های نظام اسلامی، یکی از معروف های مهم درنظام اداری تکریم مردم و تلاش برای کسب اعتماد بیشتر آنان دانست.

وی در ادامه گفت: این نشست ها باید به گونه ای باشد که بیان روش های احصاء و شناساندن معروفات و همین طور مصادیق و تبیین شیوه های امر به معروف و نهی از منکر را آموزش داده و سازمانها بتوانند به عنوان الگو از آن استفاده کنند.

رئیس دیوان عدالت اداری وظیفه قوه قضائیه را در این زمینه سنگین دانست و اظهار داشت: اگر شرایط به گونه ای باشد که بتوانیم مصادیق معروف را در قوه قضائیه به درستی انجام دهیم ،توانسته ایم فضایی ایجاد کنیم که هر کس با ورود به  قوه قضائیه به نظام خوش بین شود چرا که خوش بینی به دستگاه قضایی خوش بینی به نظام اسلامی است.

در ادامه این نشست جناب آقای موحد معاون محترم حقوقی، پیشگیری و پژوهش دیوان عدالت اداری به ایجاد تشکل و گروههای امربه معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: نیروهایی تحت عنوان طلایه داران امر به معروف و نهی از منکر آماده و کدگذاری شده اند و در قالب شیوه های عملی وهمین طور مبانی حقوقی و قانونی امر به معروف و نهی از منکر تحت آموزش قرار گرفته اند.

موحد درادامه گفت: نیروها پس از سازماندهی و فراگیری آموزش کد شناسه دریافت می نمایند و در پایان پس از موفقیت در آزمون کارت ضابط امر به معروف و نهی از منکر دریافت کرده و فعالیت خود را در قالب گروههای ده نفره آغاز می کنند.

معاون حقوقی، پیشگیری و پژوهش دیوان عدالت اداری در ادامه گفت: همان طور که در جنگ مردم و بسیج حضور پیدا کردند و به میدان آمدند در مقوله امر به معروف و نهی از منکر هم باید از بسیجیان و مردم کمک گرفت.

فرمانده مرکز بسیج قوه قضائیه در ادامه این نشست با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر مختص دین اسلام نمی باشد گفت: جوامع دیگر در جهت حفظ ارزش های خود تلاش می کنند و با هر چیز ضد ارزشی مبارزه می کنند که کاملترین نمونه مربوط به نظام اسلامی است.

صارمی گفت: در حالیکه بعضی از نظام ها  طبقه خاصی از مردم  می توانند به حکومت امر به معروف و نهی از منکر داشته باشند اما در نظام اسلامی به سه صورت حکومت به مردم  ، مردم به حکومت و مردم به مردم امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد.

فرمانده مرکز بسیج قوه قضائیه با اشاره به اصل 8 قانون اساسی گفت: با توجه به اهمیت موضوع امر به معروف و نهی از منکر و همین طور سخن بزرگان دینی و اشاره به این موضوع در قرآن کریم و نهج البلاغه ، و با توجه به این اصل که سازمان بسیج در قسمتی از این قانون مشخصاً وظیفه دارد، اما متأسفانه این قسمت از قانون مورد توجه قرار نگرفته است.

در پایان این نشست حجت الاسلام دکتر محمد حسین توانایی استاد حوزه و دانشگاه و مشاور ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور تشخیص ، تکریم ، تفکیک و تشکر را از مهارت های امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: تشخیص به معنای آنکه 38درصد اثرگذاری لحن و کلام، 7 درصد زیبایی واژه ها و 55 درصد زبان بدن می تواند در امر به معروف و نهی از منکر به ما کمک کند.

حجت الاسلام توانایی در ادامه توضیح مهارت های  امر به معروف  و نهی از منکر گفت: تکریم یعنی همه چیز با احترام باشد و در گفتن کلمات دقت لازم را داشته باشیم  ، تفکیک به این معنی می باشد که فعل و فاعل را از هم جدا کنیم و به فعل تذکر دهیم و به شخصیت انسان ها حمله نکنیم و در نهایت بخاطر اینکه به گفته های شما احترام گذاشت نهایت تشکر را از طرف مقابل داشته باشیم.

این نشست با حضور ریاست محترم دیوان عدالت اداری ، معاون حقوقی ، پیشگیری و پژوهش دیوان عدالت اداری، فرمانده بسیج پایگاه  شهید مفتح دیوان عدالت اداری ،فرماندهان بسیج قوه قضائیه، فرمانده مرکز مقاومت بسیج قوه قضائیه ، مشاور ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، معاون امر به معرو ف و نهی از منکر  و جانشین معاونت دستگاه نظامی و قضایی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در سالن غدیر دیوان عدالت اداری برگزار شد. و فرمانده بسیج پایگاه شهید مفتح دیوان عدالت اداری هدف از برگزاری این نشست را فرامین مقام معظم رهبری پیرامون موضوع امر به معروف و نهی از منکر که در سالهای اخیر نیز به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید اعلام کرد.

 

 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف