رئيس ديوان عدالت اداري:
رساله حقوق امام سجاد(ع) سند افتخار شيعه است

رئيس ديوان عدالت اداري، رساله حقوق حضرت امام سجاد(ع) را از يادگاران ارزشمند آن امام بزرگوار دانست كه در آن مجموعه حقوق متصور براي انسان در تمام شوون زندگي آمده است.

رئيس ديوان عدالت اداري، رساله حقوق حضرت امام سجاد(ع) را از يادگاران ارزشمند آن امام بزرگوار دانست كه در آن مجموعه حقوق متصور براي انسان در تمام شوون زندگي آمده است.
به گزارش روابط عمومی ديوان عدالت اداري حجت الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه بیست و ششم آبانماه هیات عمومی دیوان ضمن اشاره به ایام رحلت چهارمین اخترتابناک امامت و ولایت، حضرت امام زین العابدین(ع) و تسليت آن گفت: امام سجاد(ع) به رغم محدوديت‌هايي كه در زمان بي‌اميه دچارش بودند، علاوه بر صحیفه کامله سجادیه كه مشتمل بر مجموعه ادعيه آن امام است، یادگار ارزشمند دیگری که از افتخارات شیعه است با عنوان «رساله حقوق» برای جامعه و امت اسلامی به ارمغان گذاشته است.
وي افزود: رساله حقوق امام سجاد(ع)، مجموعه و منشوری حقوقی است كه در آن كليه حقوق مترتب بر انسان يكجا جمع شده است.
رئيس ديوان عدالت اداري با اشاره به اينكه بايد به داشتن چنین نعمت بزرگ و یادگار ارزشمندی از پیشوایان دینی خود، افتخار كنيم، اظهار داشت: امت اسلامی به ویژه پیروان خاندان عصمت و طهارت(ع) بايد با افتخار و سربلندی اين رساله‌ها و آثار ارزشمند را به دنيا ارايه دهند و آن را معرفي كنند.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری ادامه داد: پيش از اينكه جامعه بين‌الملل بخواهد در جايي تجمع كند و منشور سازمان ملل را بنويسد يا اموري را تحت عنوان حقوق بشر مطرح نمايد، دنياي اسلام، جامعه شيعه و مكتب ولايت اين منشورها را به نحوي جامع‌تر و كامل‌تر در اختيار داشته است.
وي افزود: اين از افتخارات شيعه و مسلمانان است كه در هزار و چهارصد سال پيش و قبل از اينكه نامي از دنياي غرب و دستاوردهاي آن باشد، چنين اسناد افتخارآميزي را از ائمه خود دريافت كرده است.
رئيس ديوان عدالت اداري اضافه كرد: رساله حقوقي امام سجاد(ع) حقيقتا منشور بسيار جامع و كاملي است و به ويژه  كساني كه آشنايي با امور حقوقي دارند، مي‌توانند آن را با ادعاهاي سايرين كه مدعي تدوين منشور حقوقي نظام بين‌الملل هستند، مقايسه كنند.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری تصريح كرد: حالا ملاحظه مي‌شود كه اين دنياي متوحش غرب كه دستش آلوده به خون مظلومان عالم است، مدام كشور، نظام و ملت سرفراز ما را متهم به نقض حقوق بشر مي‌كند و همه ساله با هزينه‌هاي فراوان توسط كميته حقوق بشر آدم سازمان ملل، ناجوانمردانه ما را متهم به نقض حقوق بشر مي‌كنند.
وي افزود: آنان با تعيين عاملي با عنوان بازرس ويژه حقوق بشر در ايران و در ارتباط با دشمنان و عوامل ضد انقلاب و فراريان زخم خورده از انقلاب اسلامي نسبت‌هاي ناروا و دروغ به جمهوري اسلامي مي‌دهند و يا برخي از احكام نوراني اسلام را به عنوان قوانين ضد حقوق بشري مطرح مي‌سازند.
رئيس ديوان عدالت اداري با اشاره به اينكه قطعا پشت پرده اين جريان و گزارش‌هاي معنادار آنان، دست دشمنان و استكباري كه به دنبال تضعيف نظام جمهوري اسلامي ايران هستند، نهفته است، ادامه داد: افتخار ما اين است كه در دنياي كنوني بتوانيم عامل به احكام الهي باشيم و قوانيني كه خداوند متعال به عنوان آفريننده جهان هستي براي سعادت بشر وضع كرده ملاك عمل باشد و رهنمودهاي پيشوايان آسماني ما كه از هزار و چهارصد سال قبل آن را  براي ما به يادگار گذاشتند، ملاك عمل ما در قوانين و مقرارت در جامعه اسلامي باشد.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری تصريح كرد: رساله حقوق امام سجاد(ع) مملو است از آنچه كه انسان و يك جامعه براي طي كردن راه كمال و سعادت به آن نيازمند است.
وي با اشاره به اين که در اين رساله از حقوق فردي گرفته تا حقوق اجتماع و حقوق خالق و حقوقي كه افراد جامعه به عنوان يك ملت بر هم پيدا كرده‌اند، آمده است، ادامه داد:آن حضرت در اين رساله به صورت جامع 50 حق را مي‌شمارند و خطاب به مسلمان مي‌فرمايند، «اين پنجاه حقي است كه تو را احاطه كرده و بر تو واجب شده است و در هيچ حالي از آن حقوق خارج نشويد جز آنكه مشمول رعايت و اداي يكي از آنها خواهيد شد. بر اين مهم تنها ياري و مدد از خداي تبارك و تعالي بايد جست».
رئيس ديوان عدالت اداري در پايان اظهار اميدواري كرد بتوانيم كه از اين آموزه‌هاي ارزشمند ائمه اطهار(ع) در زندگي اجتماعي و فردي خود بهره‌مند شويم.
 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف