رئیس دیوان عدالت اداری:
بشریت در درک جایگاه زن دچار «افراط» و «تفریط» است

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: امروز جهان بشریت نتوانسته آنگونه که سزاوار است، جایگاه و مقام زن را درک کند و در این ارتباط دچار افراط و تفریط شده است.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: امروز جهان بشریت نتوانسته آنگونه که سزاوار است، جایگاه و مقام زن را درک کند و در این ارتباط دچار افراط و تفریط شده است.
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری حجت الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه اول اردیبهشت هیات عمومی دیوان ضمن تبریک ولادت حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا(س) و روز زن و مادر افزود: جایگاه و مقام حضرت فاطمه زهرا(س) چنان است که حضرت امام حسن عسکری(ع) فرمودند، «ما امامان حجت های خدا بر مردم هستیم و درحالی که جده ما، حضرت فاطمه(س) حجت خدا بر ماست».
وی اظهار داشت: ولادت حضرت زهرا(س) در جمهوری اسلامی به عنوان روز زن و مادر نامیده شده است، و این یعنی ایشان الگوی زنان در زندگی هستند، هرچند ما مردان نیز باید از ایشان الگو بگیریم.
رئیس دیوان عدالت اداری در ادامه با اشاره به تصویر زن در جوامع غربی اضافه کرد: در دنیای مدعی حمایت از  حقوق بشر شاهدیم که از زنان استفاده ابزاری می شود و جایگاه او را تا حضیض ذلت فروکاسته اند.
وی گفت: آیا احترام به مقام و بالا بردن زن به این معناست که ابزاری برای خوش گذرانی و عیاشی یا وسیله ای برای فروش و نمایش کالا باشد؟
رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه عده ای نیز چشم به فرهنگ غربی دوخته اند و به آن دل سپرده اند، افزود: متاسفانه این نگاه غربی برای دنیای شرق و اسلام نیز در حال الگو شدن است و در کشور خودمان نیز شاهدیم که بخشی از این فرهنگ و دیدگاه نفوذ و رسوخ کرده است.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری اضافه کرد: یکی از نگرانی های امروز در جامعه اسلامی ما، از ارتباطاتی است که میان دختران و پسران رواج یافته و این از مهم ترین مسایلی است که زمینه را برای یک سلسله آسیب های اجتماعی فراهم آورده است.
به گفته وی رها بودن ارتباطات میان زنان و مردان و وجود روابط غیرتعریف شده میان آنان منشاء بسیاری از مشکلات خانوادگی و مسایل مرتبط با آن است.
رئیس دیوان عدالت اداری ضمن اشاره به ارزش و اعتباری که دین اسلام برای زنان به ارمغان آورده است، خاطر نشان کرد: در نگاه دینی ملاحظه می شودکه پیامبر اکرم(ص) در حالی حضرت فاطمه(س) را پاره تن و جان و قلب خود و به عنوان الگویی تمام عیار به دنیا معرفی کرده که در آن دوران، داشتن دختر برای خانواده ننگ بوده است. ضمن اینکه قرآن کریم نیز در مقام معرفی مقام زن او را همسان با مردان معرفی می کند.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری اضافه کرد: اسلام در تمام ارزش ها تفاوتی میان زن و مرد قائل نشده اگرچه تفاوت هایی در حقوق ویژه زنان و مردان وجود دارد که این نیز عین عدالت است.
وی در ادامه به بیان روایتی از حضرت امیرالمومنین امام علی(ع) در تفاوت زن و مرد و ضرورت توجه به جایگاه زنان در واسپاری امور به ایشان پرداخت و گفت: حضرت علی(ع) فرموده اند، «کاری که برون از توانایی زن است به دستش مسپار، زیرا زن مانند گل بهاری، لطیف و آسیب پذیر است، نه پهلوان».
رئیس دیوان عدالت اداری اضافه کرد: این مفهوم را اسلام می گوید که خانم ها را بر اموری بگمارید که شان و جایگاهشان رعایت شود و این نکته ای است که غرب آن را درک نکرده است.
در پایان جلسه رئیس دیوان عدالت اداری از اهتمام و تلاش ریاست محترم قوه قضائیه در افزایش حقوق کارکنان دستگاه قضایی کشور قدردانی کرد.
وی اظهار امیدواری نمود که این ارتقای سطح معیشت کارکنان قوه قضائیه موجبات افزایش انگیزه آنان برای تلاش بیشتر را فراهم کند.
 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف