نظر رئیس کل دادگستری استان مرکزی درباره افتتاح دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در این استان

دیوان عدالت اداری در راستای حمایت قاطع و قانونی با سازوکار مشخص از حقوق عامه و حقوق مسلم اشخاص به عنوان حقوق شهروندی که به موجب ماده 211 قانون برنامه پنجم توسعه تبیین شده و همچنین اقدام قانونگذار برای تدارک آسانتر زمینه دفاع و امکان پیگیری حقوق از دست رفته مردم ملکف شده نسبت به راه اندازی دفاتر نمایندگی دیوان در استان ها اقدام کند.

دیوان عدالت اداری در راستای حمایت قاطع و قانونی با سازوکار مشخص از حقوق عامه و حقوق مسلم اشخاص به عنوان حقوق شهروندی که به موجب ماده 211 قانون برنامه پنجم توسعه تبیین شده و همچنین اقدام قانونگذار برای تدارک آسانتر زمینه دفاع و امکان پیگیری حقوق از دست رفته مردم ملکف شده نسبت به راه اندازی دفاتر نمایندگی دیوان در استان ها اقدام کند.
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام مظفری، رئیس کل دادگستری استان مرکزی ضمن بیان این مطلب، نقطه نظرات خود را درباره در ارتباط با افتتاح دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در اراک اعلام کرد.
وی گفت: چنانچه فردی احساس کند دستگاه های اجرایی و سازمان دولتی برخلاف اختیاراتشان یا خدای ناکرده با سوء استفاده از مدیریت خود نسبت به حقوق قانونی آنها تعدی نموده اند، می تواند با مراجعه به دیوان و درخواست رسیدگی قضائی نسبت به آن اعتراض کرده و دیوان عدالت اداری نیز قطعا پس از رسیدگی تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی افزود: افتتاح دفاتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در استانها قطعاً دسترسی اشخاص به حقوق خود را سهل تر خواهد نمود. ضمن اینکه دفاتر نمایندگی ضمن دریافت دادخواست اشخاص می توانند با راهنمایی و ارشاد مراجعان، چنانچه خواسته آنها برخلاف موازین قانونی باشد، از تحمیل هزینه های مادی و معنوی بعدی جلوگیری کنند.
 حجت الاسلام مظفری تصریح کرد: در نظام جمهوری اسلامی ایران قوه مستقلی با عنوان قضائیه به موجب اصل 176 قانون اساسی به منظور پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی افراد و نیز با مسئولیت تحقق بخشیدن عدالت در جامعه، رسیدگی به جرائم و صدور حکم درخصوص تظلمات، شکایات، حل و فصل دعاوی و رفع خصومات، احقاق حقوق عامه، گسترش عدل و آزادی های مشروع، نظارت برحسن اجرای قوانین و کشف جرم و تعقیب و اعمال مجازات و نیز اقدامات مناسب به منظور پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمین تشکیل شده است.
وی در ادامه به ماموریت دیوان عدالت اداری اشاره کرد و اظهار داشت: دیوان عدالت اداری یک نهاد قضایی است که وظیفه رسیدگی به شکایات و تظلمات مردم نسبت به مامورین یا واحدهای دولتی و همچنین آئین نامه ها ، بخشنامه و دستورالعمل هایی که برخلاف قانون و یا خارج از حدود اختیارات وزارتخانه ها و سازمان ها صادر است را دارد.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی اضافه کرد: همچنین هیات عمومی دیوان عدالت اداری وظیفه اتخاذ تصمیمات لازم نسبت به ایجاد وحدت رویه به منظور تبیین حقوق اشخاص اقدام می کند.
وی در ارتباط با نحوه تعامل دستگاه های اجرایی با دفاتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در استان ها نیز گفت: علاوه بر ضرورت همکاری و تعامل میان دستگاه های اجرایی استان و دفاتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در ارتباط با تسریع در پاسخگویی به پرونده های مطروحه، ضروری است تا با برگزاری هم اندیشی و آموزش های تخصصی در استان ها، دستگاه های اجرایی هر چه بیشتر با ماموریت دیوان عدالت اداری، وظایف آن، حقوق مردم و هر آنچه موجب بروز بخش عمده ای از مشکلات ناشی از تضییع حقوق افراد می شود آشنا سازند.
حجت الاسلام مظفری در پایان تاکید کرد: این امرعلاوه بر اینکه امری در تحکیم و تثبیت حقوق شهروندی افراد موثر است و دستگاههای اجرایی را از بروز چالشها و پیامدهای بعدی ناشی از اتخاذ تصمیمات غیرقانونی بر حذر می دارد.
 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف