حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در شورای اداری استان اردبیل:
تاکید بر ضرروت همکاری بیشتر مدیران اجرایی با دیوان عدالت اداری

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: ضرورت دارد به منظور تحقق بهتر عدالت اداری در جامعه میان مدیران اجرایی و دیوان عدالت اداری همکاری و تعامل بیشتری را شاهد باشیم.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: ضرورت دارد به منظور تحقق بهتر عدالت اداری در جامعه میان مدیران اجرایی و دیوان عدالت اداری همکاری و تعامل بیشتری را شاهد باشیم.
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در جلسه روز هفدهم اسفند شورای اداری استان اردبیل اظهار داشت: دیوان عدالت اداری از افتخارات نظام اسلامی است که به موجب اصل 173 قانون اساسی که خون‌بهای شهداست به صورت مستقل و خارج از نظارت دستگاه‌های اجرایی شکل گرفته و از سال 60 تا کنون عملکرد افتخار‌آمیزی داشته به طوری که در این مدت توانسته‌ایم به شکایات و گله‌مندی‌های مردم رسیدگی کرده و دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های مغایر قانون را ابطال کنیم.
وی گفت: روال کار در دیوان این است که بعد از ثبت دادخواست و شکایت مردم ما تبادل لایحه را داریم به طوری که یک نسخه از دادخواست به مدیر مربوطه ارجاع می‌شود تا ظرف یک ماه دلایل کافی و متقن خود را برای پاسخ به شکایت طرح شده ارائه کند.
رئیس دیوان عدالت اداری بیان داشت: مدیران در صورت صدور حکم می‌توانند بر اساس ماده 18 درخواست تجدید نظر کنند و اگر شکایتی به حکم صادر شده وجود نداشته باشد مدیر موظف است که حکم را اجرا کند و نباید مدیری در برابر حکم صادر شده قضایی از سوی دیوان مقاومت کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری افزود: در صورت استنکاف احتمالی مدیر در اجرای حکم دیوان، بر اساس آنچه در این ارتباط در قانون پیش‌بینی شده است با مدیر خاطی مربوطه برخورد خواهد شد.
وی با اعلام اینکه 97 درصد از احکام صادر شده را مدیران قبول کرده و کمتر از 2 درصد در برابر حکم صادر شده مقاومت می‌کنند، تصریح کرد: این مقاومت کردن ناشی از برخی ناآگاهی‌هاست که ما انتظار داریم با کمک گرفتن از مجموعه‌های حقوقی دستگاه‌ اجرایی در صورت نیاز فرصت و مهلت اجرا بخواهد تا دیوان فرصتی را در اختیار مدیر و دستگاه اجرایی بگذارد تا اگر پرداخت خسارتی صورت می‌گیرد در لایحه بودجه دولت یا آن نهاد و دستگاه مصوب شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری ابراز داشت: در حال حاضر پرونده‌های متعددی از بدهی دولت به جانبازان، ایثارگران، خانواده‌های شهدا و آزادگان در مراجع دیوان عدالت در حال بررسی است که ما امیدواریم بر اساس حکم صادر شده دستگاه‌های دولتی و اجرایی بتوانند در برابر این سرمایه‌ها ادای دین کنند.
وی تاکید کرد: ما از مدیران انتظار داریم زمانی که لایحه‌ای واصل شد در مدت زمان یک ماهه پاسخ‌های خود را به همراه مستندات قانونی ارائه دهند و اگر در ظرف یک ماه نمی‌توانند پاسخگو باشند مهلتی خواسته و موارد را بیان کنند.
رئیس دیوان عدالت اداری یادآور شد: اینکه بخواهیم نظام قضایی را تضعیف کنیم از سوی هر کس و هر دستگاه و قوه‌ای قابل قبول نیست چرا که اقتدار نظام اسلامی در اقتدار قوا و اجرای قانون است.
وی با بیان اینکه گاهی ما شاهدیم که در دفاع از تضییع نشدن حقوق بیت‌المال، حرکتی اساسی صورت نمی‌گیرد که این امر ناشی از سه عامل اصلی است، گفت: یکی از عوامل بهره نگرفتن از نظرات کارشناسان حقوقی در ادارات است که انتظار داریم این حوزه در ادارات تقویت شود.
رئیس دیوان عدالت اداری تصریح کرد: عامل دوم مربوط به برخی بی‌توجهی‌ها و اهتمام نداشتن به مسائل تخلفاتی و رعایت مسائل حقوقی است و عنصر سوم نیز برخی مسائل پشت پرده است که همه مدیران در جریان آن هستند.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در پایان سخنان خود با اعلام اینکه هدف ما استقرار عدالت و احقاق حقوق مردم و بیت‌المال است اذعان داشت: ما می‌خواهیم عدالت رعایت شود لذا اگر رایی صادر می‌شود و نسبت به آن اشکالی وجود دارد، می‌توان با درخواست رسیدگی مجدد به همراه مدارک و مستندات آن را پی‌گیری کرد، بی‌تردید ما در دیوان عدالت اداری در خدمت مدیران اجرایی هستیم تا حرف و سخنان آنها را نیز بشنویم.
 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف