رییس دیوان عدالت اداری:
قاضی در صدور رای تنها قانون و وجدان را حاكم بر اعمال خود قرار دهد

رئیس دیوان عدالت اداری در راستای قضاوت به حق و استقلال قضات در رای تاکید کرد و گفت:  منظور از استقلال قضایی این است كه قاضی در صدور رای تنها قانون و وجدان را حاكم بر اعمال خود قرار دهد.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام و المسلمین محمد کاظم بهرامی، رئیس دیوان عدالت اداری در نطق پیش از دستور جلسه هیات عمومی ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع)، و همچنین قرار گرفتن در آستانه گرامیداشت هفته قوه قضاییه گفت: اهمیت قضاوت در اسلام هم سبب شده تا در آیات و احادیث مختلف، توصیه های فراوانی در خصوص جایگاه قضاوت و تلاش برای توسعه ی عدل و قسط مطرح شود.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به آیه شریفه ( إِنَّا جَعَلْناک خَلِیفَةً فِی الْأَرْضِ فَاحْکمْ بَینَ النَّاسِ بِالْحَقِّ.......) به اهمیت بحث قضاوت اشاره کرد و گفت: این آیه شریفه اهمیت قضاوت به حق را نشان می دهد که می فرماید :در میان مردم بحق حکم کن و از هوای نفس پیروی ننما که موجب انحراف تو از راه خدا می شود.

حجت الاسلام والمسلمین بهرامی  به حدیثی از امام جعفر صادق (ع) در مورد قضات اشاره کرد و گفت: در حدیث شریف(القُضاةُ أربَعَةٌ : ثَلاثَةٌ فِي النّارِ و واحِدٌ فِي الجَنَّةِ........ )آمده است که قاضيان چهار گروهندسه گروه دوزخى‌اند و يك گروه بهشتى: مردى كه، دانسته، حكم ناحق مى دهد، دوزخى است. مردى كه ندانسته حكم ناحق دهد نيز دوزخى است. مردى كه ندانسته حكم حق دهد نيز دوزخى است، و مردى كه دانسته حكم به حق دهد، بهشتى است. پس در نتیجه باید قضاوت به حق و عالمانه باشد و نمی توان نادانسته قضاوت به حق کنیم.

رئیس دیوان عدالت اداری در ادامه به استقلال قضات در رای تاکید کرد و گفت:  منظور از استقلال قضایی این است كه قاضی در صدور رای تنها قانون و وجدان را حاكم بر اعمال خود قرار دهد و توجهی به توصیه و سفارش ها، نظرها و خواسته های دیگران نداشته باشد و ترس از دست دادن شغل یا مقام و تغییر محل خدمت و موقعیت شغلی را به خود راه ندهد.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی با اشاره به آیه شریفه (يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاءَ لِلَّهِ وَلَوْ عَلَى أَنْفُسِكُمْ ...) به عدالت در رای اشاره کرد و گفت: شان نزول اين آيه درباره رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم نازل گرديد در موردى كه يك مرد فقير و يك مرد غنى براى دفع مخاصمه نزد وى آمده بودند. پيامبر توجه خود را به طرف فقير نموده بودند به خيال خود كه فقير به غنى ظلم و ستم روا نخواهد داشت ولى خداوند ابا و امتناع فرمود و مي‌خواست كه قيام به قسط و عدل و داد از طرف رسول خود درباره هر دو بشود.

رئیس دیوان عدالت اداری راه اندازی سامانه رای صحیح در دیوان را در راستای همین آیات و روایات دانست و افزود: این سامانه  آراء و احکام دیوان عدالت اداری را در تطبیق قوانین و مقررات از استحکام بیشتری برخوردار می کند و آرای دیوان عدالت اداری مستدل می شود. و امکان دسترسی سریع و آسان همگان به آراء و مستندات قانونی میسر می باشد.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی در پایان به راه اندازی درگاه الکترونیکی اشاره کرد و آن را تحول اساسی در دیوان دانست و افزود: با توجه به اینکه رسیدگی در دیوان عدالت اداری غیر حضوری می باشد با راه اندازی این درگاه هر شخصی می تواند از منزل و یا محل کار خود دادخواست خود را تقدیم کند که این امر در راستای تکریم ارباب رجوع و تسهیل در امور قضایی صورت گرفته است.

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف