رئیس دیوان عدالت اداری
کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها در دیوان عدالت اداری

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدکاظم بهرامی در جمع کارکنان دیوان عدالت اداری به مناسبت عید سعید فطر، به کاهش زمان رسیدگی به پرونده ها در دیوان اشاره کرد و گفت: میانگین زمان رسیدگی به هر پرونده در شعب بدوی شش ماه و در شعب تجدیدنظر پنج ماه می باشد.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام و المسلمین بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری، عید سعید فطر را پاداش خداوند متعال به مؤمنان، روزه داران و شب زنده دارانی که توفیق عبادت و بندگی در ماه مبارک رمضان را بار دیگر در کارنامه اعمالشان به ثبت رسانده اند و به تهذیب و تزکیه نفس خود پرداختند دانست و افزود: فطر، تجلي يك ماه بندگي و اطاعت پروردگار متعال و شست وشوي جان در نهر پاك رمضان است. عيد توفيق بر طاعت و عبادت، عيد توبه و تهذيب نفس، عيد ذكر و ياد محرومان و گرسنگان و عيد زيبايي هاي معنوي و عيد بشارت و سعادت و عيد خداجويي و خداپرستي و خداترسي است.

 وی افزود: انسانی که در ماه مبارک رمضان روزه می گیرد می تواند همراه با امساک از خوردن و آشامیدن تمام اعضا و جوارحش  را از گناه مصون بدارد و وقتی این گونه عمل کند یک روزه مقبول خواهد داشت و این معنای تقوای الهی است که خداوند متعال می فرماید روزه سبب تقوای الهی می شود همین مساله مقدمه ای می شود که انسان تقوا پیدا کند و این تقوا را باید ادامه دهد که فقط منحصر در ماه مبارک رمضان نباشد بلکه در ماه های دیگر هم این پرهیزکاری را ادامه دهد.

رئیس دیوان عدالت اداری به کاهش زمان رسیدگی پرونده ها در دیوان اشاره کرد و گفت: میانگین زمان رسیدگی برای هر پرونده در شعب بدوی در سال ۹۶ هشت ماه بود که در سال گذشته به حدود ۶ ماه کاهش پیدا کرده و در شعب تجدیدنظر نیز این میانگین زمانی ۱۹۷ روز در سال ۹۶ بوده که به ۱۵۰ روز در سال ۹۷ کاهش یافته و این ناشی از تلاش جدی قضات و کارکنان دیوان عدالت اداری است.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی افزود: البته در صددیم متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها واقعی شود و طوری برنامه ریزی خواهیم کرد که رسیدگی هر پرونده در شعب بدوی حداکثر شش ماه و در شعب تجدیدنظر پنج ماه باشد که اگر به این هدف برسیم مدت زمان رسیدگی یک پرونده در شعب بدوی و تجدیدنظر دیوان ۱۱ ماه و یا حداکثر یک سال خواهد بود.

رئیس دیوان عدالت اداری به راه اندازی سامانه رای صحیح اشاره کرد و گفت: در تلاش هستیم  برای جلوگیری از تعارض آراء، در مورد تمامی موضوعاتی که در دیوان شکایت می شود براساس قوانین و مقررات رای صحیح را استخراج کنیم تا از این طریق از تعارض جلوگیری شود و صحت آراء در دیوان ملموس تر شود.

حجت الاسلام و المسلمین بهرامی در پایان با اشاره به شرایط  و جایگاه مطلوب  دیوان عدالت اداری در جامعه و تاثیرگذاری آرای آن در تصمیم گیری سازمان های دولتی، گفت: صحت و کیفیت آراء صادره باید به قدری بالا باشد که بتوانیم از آراء دیوان دفاع کنیم و پای رای خود بایستیم و الحمدلله این ظرفیت در حال حاضر در دیوان عدالت اداری وجود دارد و در تلاش هستیم که کیفیت و کمیت آرای دیوان را روز به روز افزایش دهیم.

 

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف