حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر:
هدف اصلی انبیاء حیات طیبه بخشیدن به مردم است

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه هدف اصلی انبیاء ایجاد حیات طیبه برای مردم است، اظهار داشت: جامعه ای که برای ایجاد قسط قیام کند، به حیات طیبه نیز دست خواهد یافت.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری،در آستانه سالروز رحلت حضرت رسول اکرم (ص) و امام حسن مجتبی (ع) حجت الاسلام والمسلمین سيدعلی قاضی عسكر صبح امروز درجمع رئیس ، مسئولان و کارکنان دیوان عدالت اداری به بیان اهداف بعثت پیامبران الهی از نگاه آیات و روایات پرداخت و تصریح کرد: انبیاء و بویژه رسول مکرم اسلام حق بزرگی برگردن جامعه بشری دارند و اگر امروز روزنه ای از اخلاق و فضیلت در جهان وجود دارد بخاطر دعوت انبیاء الهی است.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد: درهر کجا که مردم با فرهنگ دین بیگانه باشند ، هرکس زور، ثروت و قدرت بیشتری دارد مسلط است و به دیگران اجحاف و ستم می کند.
وی با اشاره به اینکه اهداف ذکر شده در قرآن کریم در مورد فرستادن پیامبران و انبیاء برای همه مردم دنیا پرجاذبه است، اظهارداشت: درآیه " اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ إِذَا دَعَاكُمْ لِمَا يُحْيِيكُمْ " هدف اصلی از ارسال رسل حیات طیبه بخشیدن به مردم عنوان شده است.
وی افزود: هدف از دعوت خدا و پیامبر آن است که مدینه فاضله ای برای مردم ایجاد کنند که در آن اثری از ظلم ، خشونت ، بی رحمی و اجحاف به دیگران  نباشد و فضایل در آن جامعه رشد کند و مردم به شکل مطلوبی در کنار هم زندگی نمایند.
سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به آیه سوم سوره انسان " إِنَّا هَدَيْناهُ السَّبِيلَ إِمَّا شاكِراً وَ إِمَّا كَفُوراً " اضافه کرد: انسان در دنیا به گونه ای آفریده شده است که خود مسیر را انتخاب کند اما درعین حال هدف آن است که مردم با تربیت انبیاء به مدینه فاضله برسند.
وی با اشاره به اینکه خداوند می فرماید: " لقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَيِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْميزانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ - رسولانمان را با کتاب و میزان فرستادیم تا آنها زمینه را برای مردم فراهم و به آنها آگاهی دهند و برای تحقق قسط و عدل در جامعه قیام کنند ، اظهار داشت: قرآن، کتاب راهنمای عمل و قوانین زندگی بشر است وآنچه که بشربرای حیات طیبه نیاز دارد خداوند از طریق قرآن و معارف دینی دراختیار مردم قرار داده است.
نماینده ولی فقیه با بیان آیه " هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولًا مِنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ" یکی دیگر از اهداف انبیاء را مهذب ساختن انسانها، توسعه و گسترش اخلاق و ارزش های اخلاقی و آشنا کردن آنان با سبک زندگی اسلامی دانست و اظهارداشت: پیامبر فرمودند:" إنما بعثت لأتمم مكارم الأخلاق – من مبعوث شده ام برای اینکه کمالات اخلاقی در جامعه بوجود آید ومردم به رشد واقعی و حقیقی برسند. 
وی با تاکید براینکه انبیاء می توانند انسان ها را به شکلی بسیار زیبا و موثر متحول کنند، گفت: تحولی که در صدر اسلام در انسان ها بوجود آمد شایسته دقت و تامل است ؛ چگونه انسانی که بت پرست بود و حاضرنبود ازعقاید خرافی خود دست بردارد بعد ازمدتی به شخصیتی تبدیل می شود که از صحابه پیامبر و برخوردار از فضائل اخلاقی و الگو برای بعدی ها است.  وی افزود: با نگاه به زندگی صحابه پیامبر درمی یابیم جزحضرت علی ابن ابیطالب (ع) بقیه سوابق خوبی قبل ازاسلام ندارند، ولی اسلام ، اخلاق، رفتار و منش  پیامبر آنها را متحول کرد و با اخلاق و منش دینی خو گرفتند و زندگی شان بر آن مبنا شکل گرفت.
وی محور بعدی را بر اساس مشی قرآن تربیت و تعلیم ذکر و اضافه کرد: اسلام می خواهد با بالابردن سطح دانش مردم، آنها را از نظر علمی در یک سطح عالی قرار دهد تا هم مهذب و هم عالم باشند و از طریق دانش خود به حیات طیبه کمک کنند. 
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر با اشاره به اینکه در دوره امام زمان (عج) علم به حد کمال خود می رسد، اظهار داشت: در حدیثی امام صادق (ع) می فرماید:  اگر علم را به 27 قسمت تقسیم کنیم تا زمان آن حضرت فقط دو قسم آن برای مردم روشن شده لیکن در زمان ظهورامام زمان ، تمام 27 جزء علم آشکار خواهد شد.
وی گفت: در آن دوره جامعه صددرصد به رشد علمی دست پیدا کرده وحکومت امام زمان  بر اساس مبانی دینی ، علمی و عقلانی اداره خواهد شد.
سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به آیه " یُعَلِّمُكُمْ ما لَمْ تَكُونُوا تَعْلَمُونَ " اظهار داشت: قرآن یکی دیگر ازکارهای انبیاء را یاد دادن نکاتی به بشر معرفی می کند که اگر معارف دینی نبود قدرت دست یابی به آن را نداشت.
وی با اشاره به اینکه در قرآن اکثر ویژگی ها درباره قیامت برای مردم بیان شده است، افزود: موارد بسیاری در قرآن بیان شده که دانش بشر نمی تواند به آنها دست پیدا کند و این نکته در دعوت انبیاء هم آمده است.
وی با استناد به آیه " وَيُحِلُّ لَهُمُ الطَّيِّبَاتِ وَيُحَرِّمُ عَلَيْهِمُ الْخَبَائِثَ وَيَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَالْأَغْلَالَ الَّتِي كَانَتْ عَلَيْهِمْ " اضافه کرد: وظیفه دیگر پیامبراین است که برای مردم پاکی ها و پاکیزکی ها را در قالب حرام وحلال معرفی و بیان می کند که در صورت رعایت آنها مردم از حیات طیبه برخوردار خواهند شد.

نماینده ولی فقیه با بیان نمونه هایی از مواردی که در زمان پیامبر حرام عنوان شد و امروز دلایل حرمت آن روشن شده است، اظهار داشت: انبیاء قبل از اینکه انسان بخواهد تحلیل کند و بفهمد چه چیزی ضرردارد یا ندارد حلال و حرام را براساس مبانی دینی مشخص و اعلام کرده اند.
وی ادامه داد:انبیاء آمده اند تا غل و زنجیرهای اسارت و بردگی را از گردن بشر بردارند و آنان را از اسارت رها کنند و در پرتو توحید فقط بنده خدا باشند.
وی با تاکید براینکه توحید رمز آزادی و آزادگی مسلمانان است، اظهار داشت: اسلام تمام آنچه را که موجب اسارت و بردگی انسان می شود رد و با طاغوت ها و ظالمین مبارزه می کند و حق اسارت و بردگی را برای هیچ انسانی نمی پذیرد.
حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكربا استناد به روایات دربحث آزادی گفت: اسلام تصریح دارد انسان بنده خداست و تنها دربرابر خدا باید تسلیم شود.
وی افزود: اطاعات از پیامبر اطاعت از خداست و منش اخلاق و رفتار پیامبر کاملا گویای این واقعیت بود که ایشان هرگز بدنبال سوء استفاده از مردم نبود.
وی با اشاره به عبارت " لن تُقَدّسَ أُمة لا يُؤْخَذ للضعيف فيها حقّه من القوىّ غيرمُتَتَعْتِعٍ " از نامه 53 نهج البلاغه تصریح کرد: هرگز ملتی که بدون ترس و لکنت زبان حق مظلوم را نتواند از ظالم بگیرد به سعادت و خوشبختی نخواهد رسید و روایات تاکید دارد که حق را بگیرید اگرچه ممکن است شما را از بین ببرند.
نماینده ولی فقیه نقد منصفانه را از ویژگی های فرهنگ اسلام دانست و با بیان حلالیت طلبیدن پیامبر در آخر عمر از مردم و داستان عصای ممشوق افزود: آزادی واقعی وحقیقی از جاذبه های دعوت انبیاء است و باید هرکس بتواند حرفش را بیان کند و احقاق حق صورت گیرد.
وی تاکید کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران باید به سمتی حرکت کند که تمام اهداف و خواسته هایی که انبیاء داشتند در جامعه محقق شود و مردم بتوانند در این جامعه زندگی کنند و به حقوق شان دست یابند.
وی با اشاره به برخورد صمیمی پیامبر با مردم گفت: گاهی با پیامبر بد رفتاری می کردند اما ایشان بدی را با خوبی پاسخ می داد و انسان ها را متحول می کرد.
وی افزود: پیامبرمی فرمودند: " أُمِرْتُ بِمُدَارَاةِ النَّاسِ كَمَا أُمِرْتُ بِتَبْلِيغِ الرِّسَالَةِ " ، من مامور شده ام که با مردم مدارا و خوبی کنم .
 
 

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف