رییس کل دادگستری استان یزد:
هدف باید حفظ شأن و جایگاه کشوری دیوان عدالت اداری باشد

دیوان عدالت اداری دارای شأن و جایگاه ویژه ای است و باید مراقب باشد تا ضمن تأسیس دفاتر نمایندگی در استان ها، همچنان همان شأن و جایگاه کشوری را حفظ کند.

دیوان عدالت اداری دارای شأن و جایگاه ویژه ای است و باید مراقب باشد تا ضمن تأسیس دفاتر نمایندگی در استان ها، همچنان همان شأن و جایگاه کشوری را حفظ کند.
به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، غلامحسین حیدری، رییس کل دادگستری استان یزد ضمن بیان این مطلب گفت: راه اندازی و افتتاح دفاتر استانی دیوان، از حیث رعایت و حفظ حقوق شهروندی که همگان بر آن تاکید دارند، کاری پسندیده است.
وی افزود: با تاسیس این دفاتر در مراکز استانها، مراجعه شهروندان به دیوان تسهیل شده و به آسانی می توانند، مسایل و مشکلات خود را در مرکز استان مطرح کنند.
حیدری همچنین ضمن تاکید بر جایگاه و نقش کشوری دیوان عدالت اداری به عنوان یک مرجع قضائی و ضرورت صیانت از این جایگاه پیشنهاد داد: برای سنجش توفیق این دفاتر ضروری است، پس از افتتاح سومین دفتر در استان یزد، مسوولان دیوان عدالت اداری مهلتی را برای ارزیابی و نظارت بر عملکرد این دفاتر در نظر بگیرند و پس از سنجش و ارزیابی نسبت به افتتاح سایر دفاتر اقدام کنند.
رییس کل دادگستری استان یزد با تاکید بر این که تسهیل در دسترسی مردم به مراجع قضائی منجر به افزایش آمار پرونده های قضائی خواهد شد، تصریح کرد: راه اندازی دفاتر استانی دیوان عدالت اداری نیز منجر به سیل مراجعات و تشکیل پرونده های جدید خواهد شد. این تجربه ای است که ما با تشکیل دادگاه های جدید در استان داشته ایم.
وی ادامه داد: ما در استان به وضوح شاهد بودیم که با دائر کردن یک دادگاه جدید در یک منطقه، مراجعات و پرونده های قضائی در آن منطقه افزایش چشمگیری داشته است و بی تردید دیوان عدالت اداری نیز از این قاعده مستثنی نیست.
حیدری یکی از نگرانی ها و مسایل موجود در کشور را که نا آشنایی مدیران و مسوولان ادارات با وظایف قانونی و تکالیف خود دانست و اظهار داشت: بسیاری از مدیران، متصدیان پستی هستند که با آن به لحاظ قانونی آشنایی ندارند و وظایف و تکالیفشان را نمی دانند، در چنین شرایطی طبعا یکی از وظایف دیوان عدالت اداری آشناسازی و توجه دادن آنان به تکالیف و اختیاراتشان بر اساس قانون است. به این منظور درصورتی که بتوان مجموعه آموزشی مدونی برای آشنایی مدیران فراهم آورد، مناسب به نظر می رسد.
وی در پایان با اشاره به اینکه این موضوع به نحوی اقدامی پیشگیرانه تلقی می شود، افزود: دیوان عدالت اداری می تواند در این ارتباط در تعامل با معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه مباحثی را که مرتبط با تخلفات اداری است، در برنامه های آنان بگنجاند تا با رویکردی پیشگیرانه کاهش پرونده های مرتبط با نظام اداری هدف قرار گیرد. 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف