با حضور رییس دیوان عدالت اداری و استاندار اصفهان
اولین دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در اصفهان افتتاح شد

«شاکی: شهروز ... ، طرف شکایت: سازمان...، موضوع شکایت: اعتراض به رای کمیسیون تجدید نظر... » با پر شدن فیلدهای مربوطه و آخرین کلیک، اولین پرونده دادخواست غیرمتمرکز دیوان، ثبت و دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در اصفهان افتتاح شد.

«شاکی: شهروز ... ، طرف شکایت: سازمان...، موضوع شکایت: اعتراض به رای کمیسیون تجدید نظر... » با پر شدن فیلدهای مربوطه و آخرین کلیک، اولین پرونده دادخواست غیرمتمرکز دیوان، ثبت و دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در اصفهان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، در مراسم افتتاحیه دفتر نمایندگی که روز پنجشنبه 20 بهمن ماه همزمان با دهه مبارک فجر و سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد، علاوه بر حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری، رییس دیوان عدالت اداری، دکتر ذاکر اصفهانی، استاندار اصفهان، دکتر انصارری، رییس دادگستری استان و برخی مدیران و معاونان دیوان عدالت اداری و همچنین مسوولان قضایی و اجرایی استان اصفهان حضور داشتند.

رییس دیوان عدالت اداری در این مراسم به خبرنگاران گفت:برای تسریع در کار و تسهیل در مراجعه مردم به دیوان عدالت اداری، دفاتر نمایندگی را در مراکز استان‌های کشور راه اندازی می‌کنیم.

وی افزود: دیوان عدالت اداری در تهران مستقر است و دسترسی به آن برای مردم مشکلاتی دارد، با این نگاه دفاتر استانی را که به موجب قانون برنامه پنجم توسعه بر ما تکلیف شده است، با فراهم آوردن مقدمات آن دایر می‌کنیم و اولین دفتر نیز امروز در استان اصفهان، افتتاح می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: بالاخره باید مجموعه حکومت و نظام در خدمت مردم باشد، ممکن است در تعامل مردم با دولت کسی حقوقی از خود را ضایع شده تلقی کند، دیوان عدالت اداری برای این است که این حقوق ضایع شده را از دستگاه‌ها مطالبه و پی‌گیری کند.

وی با اشاره به یکی از مهمترین رویکردها در دیوان عدالت اداری اظهار داشت: تعامل با دستگاه‌های اجرایی برای حل و فصل مشکلات مردم و احقاق حق آنان، مهم‌ترین سیاست کاری ما در دیوان عدالت اداری است.

رییس دیوان عدالت اداری افزود: اگر بتوانیم بخشی از مسایل و شکایات مردمی را از طریق تعامل با دستگاه‌های اجرایی حل کنیم، کاری کرده‌ایم که هم به نفع مردم و هم به نفع دستگاه‌های اجرایی است و بحمدلله بسیاری از مشکلات ما نیز با همین رویه به پایان می‌رسد.

وی تصریح کرد: در مجموع بسیاری از آرای صادره که قطعیت می‌یابد، از طریق دستگاه‌ها اجرا می‌شود و کمتر از 2 درصد آن، منتهی به ارسال پرونده برای اجرای احکام می‌گردد و این نشان می‌دهد که این تعامل، تعامل بسیار خوبی است.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری، نقش و وظیفه این دفاتر را دسترسی مردم به دیوان برای تنظیم و تقدیم دادخواست، پی‌گیری شکایات و تعامل با مدیران و دستگاه‌های اجرایی برای تبادل لایحه و همچنین ابلاغ و اجرای احکام صادره اعلام کرد.

رییس دیوان عدالت اداری تصریح کرد: به استثنای فرآیند قضایی که در شعب دیوان در تهران انجام می‌شود، تلاش می‌کنیم، بقیه کارها را در دفاتر استانی انجام دهیم.

 وی اظهار امیدواری کرد: طی سال آینده با ابلاغ قانون جدید دیوان عدالت اداری در تمام استان‌هایی که دسترسی مردم در آنها به تهران مشکل است، دفاتر نمایندگی راه‌اندازی شود و اختیارات آنان نیز گسترش یافته و فعال‌تر شوند.

رییس دیوان عدالت اداری ضمن بیان این مطلب که هرچه دستگاه‌های اجرایی و دولت قانونمندتر شوند و وظایف خود را در چارچوب قوانین و مقررات انجام دهند، شکایات کمتری علیه آنان مطرح خواهد شد، تاکید کرد: در این صورت حتی اگر شکایتی ثبت شود، منجر به محکومیت نخواهد بود. آمار حاکی از آن است که در وضعیت موجود، نزدیک به 55 درصد شکایات مردم وارد و حدود45 درصد آن نیز رد می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ارتباط با همکاری دولت با دیوان عدالت اداری نیز گفت: برخی دستگاه‌ها تعامل خوبی با دیوان دارند و در نتیجه شکایات از آنها زودتر به نتیجه می‌رسد و برخی دستگاه‌ها نیز همکاری کمتری دارند که نتیجه‌اش هم اطاله دادرسی و هم تاخیر در احقاق حق است.

در ادامه این مراسم، مهندس صدرایی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، آمار و فناوری اطلاعات دیوان عدالت اداری به تشریح عملکرد سیستم مدیریت پرونده‌ قضائی و نرم‌افزار مورد استفاده در این دفتر پرداخت و گفت: با افتتاح این دفتر، ثبت اولین پرونده و دادخواست غیرمتمرکز دیوان عدالت اداری در استان اصفهان صورت گرفت. قبلا این اقدام باید با مراجعه به تهران انجام می‌شد اما حال از طریق سیستم مستقر در دفتر مراحل ثبت و ارائه رسید به مراجعه کننده، صورت گرفته است.

در ادامه دکتر ذاکر اصفهانی، استاندار اصفهان نیز ضمن تبریک افتتاح اولین دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در استان اصفهان، اظهار امیدواری کرد که در تعامل مدیران و مسوولان اجرایی استان با دیوان عدالت اداری در اصفهان، تعداد شکایات از عملکرد دستگاه‌های اجرایی کاهش یابد.

همچنین در این مراسم سامانه تلفن گویای دفتر نمایندگی اصفهان با شماره 51200 (021) راه‌اندازی شد.

 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف