حجت الاسلام و المسلمین منتظری طی سخنانی اظهار داشت:
ظهور و بروز آثار انقلاب اسلامی در سطح جهان

رییس دیوان عدالت اداری طی سخنانی در جلسه هیات عمومی ضمن تبریک میلاد مسعود حضرت رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) و همچنین تقارن هفته وحدت با دهه مبارک فجر این روزها را مصداق ایام الله شمرد و شکر آن را واجب دانست.

رییس دیوان عدالت اداری طی سخنانی در جلسه هیات عمومی ضمن تبریک میلاد مسعود حضرت رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) و همچنین تقارن هفته وحدت با دهه مبارک فجر این روزها را مصداق ایام الله شمرد و شکر آن را واجب دانست.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: هر روز که در آن واقعه‌ای اتفاق افتاده باشد که صبغه الهی داشته باشد، ایام الله محسوب می شود و بر اساس آنچه در قرآن کریم خداوند متعال خطاب به حضرت موسی(ع) فرموده است، «مردم را متذکر بگردان به ایام الله، ایام اللهی که در آن نام، یاد و حرکت به سوی خداست». ما این روزها در متن ایام الله هستیم و شکرگزاری این نعمت‌های الهی بر ما فرض است.

وی در ضرورت شکرگزاری چنین ایامی گفت:  در حدیث شریفی از پیامبر عظیم الشان در کنز العمال آمده است، «بازگوکردن نعمت‌های الهی خود نوعی سپاس و شکر و بازگو نکردنش کفران نعمت است. کسی که از اندک نعمت سپاسگزاری نکند، چنین فردی نعمت زیاد را هم سپاسگزای نمی‌کند و کسی که از مردم تشکر نکند، از خداوند تشکر نکرده است. وحدت و با هم بودن موجب برکت است و جداشدن از یکدیگر، عذاب الهی است».

وی با اشاره به اینکه حضور مردم در این ایام بویژه در راهپیمایی روز 22 بهمن قطعا یکی از نمونه های بسیار ارزشمند شکر نعمت الهی است، اضافه کرد: حضور حماسی مردم در صحنه و بروز و ظهور این حضور می‌تواند، شکلی از بندگی و شکر الهی باشد.

وی افزود: دشمن چه بخواهد، چه نخواهد، انقلاب اسلامی ایران آثار خود را نه تنها در سطح منطقه بلکه در دنیا گذاشته است. به طوریکه  امروز صحنه‌هایی از حضور مردم را حتی در خود آمریکا شاهدیم که تابلوهایی در حمایت از ایران، مقابل کاخ سفید و ساختمان سازمان ملل به دفاع از کشورمان می‌پردازند.

رییس دیوان عدالت اداری با تصریح این موضوع که ملت ایران برای خدا قیام کرده و امام راحل رضوان الله تعالی علیه همه وجودش خلوص نیت و حرکت در ایفای وظیفه و تکلیف الهی بوده است، گفت: امروز بیش از 32 سال از انقلاب می‌گذرد و بحمدالله، انقلاب روز به روز پربارتر، با رویش فراوان‌تر و زیباتر خود را نشان می‌دهد و این حاصل همان خلوص نیتی است که حضرت امام خمینی(ره) در غرس این شجره طیبه داشتند.

به گفته وی، به شکرانه پروردگار، ملت رشید ایران، با بصیرت و بینایی حرکت خود را با هدایت‌های امام راحل و رهبری داهیانه مقام معظم رهبری، ادامه می‌دهد.

ضرورت صداقت در خدمت

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در بخش دیگر اظهارات خود با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه گذشته، اذعان داشت: باید خداوند را شاکر بود که رهبری اینگونه با کیاست، مدبر، جامع‌نگر و ژرف اندیش به ما عنایت فرموده، به طوریکه هرچه دشمن تلاش و برنامه‌ریزی می‌کند، به رغم در اختیار داشتن اینهمه وسایل ارتباط جمعی که یک خطبه نیم ساعته مقام معظم رهبری همه تلاش‌های آنها را بر باد می‌دهد.

وی افزود: افتخار ملت ایران این است که چنین نظام و رهبری دارد، این نظام یک نظام عمیق، با ریشه و طیب و طاهر است، بنابراین مسئولان خدمتگزار مردم نیز باید خود را با شرایط نظام تطبیق دهند.

رییس دیوان عدالت اداری تاکید کرد: در جمهوری اسلامی از رییس جمهور گرفته تا قاضی، وزیر و وکیل، همه باید متناسب با این جایگاه باشند. ما باید بدانیم در چه جایگاهی قرار گرفته‌ایم و این پذیرفتنی نیست یک مدیرعالی یا دستگاه‌های اجرایی به مردم دروغ بگویند، قاضی، دستگاه قضایی و مجلس نیز در مسیر غیرعادلانه حرکت کنند. متاسفانه گاهی شاهد مسایلی هستیم که حقیقتا متناسب با نظام جمهوری اسلامی نیست.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با بیان اینکه ما باید بیش از پیش برای پیشرفت نظام و انقلات تلاش کنیم، اظهار داشت: به رغم همه قوت‌ها و وجوه مثبتی که ملت و حرکت آنها دارد، از نقطه ضعف‌ها نیز نباید غفلت کرد، غرور و غفلت از نقاط ضعف، به آسیب‌ها نپرداختن و رفع اشکالات نکردن، موجب کندی حرکت خواهد شدو ما امیدواریم دولتمردان و آنهایی که در عرصه خدمت به مردم فعالند، با صداقت و به دور از شعارگرایی و آنچنان که شایسته نظام است، امورات را پیگیری کنند.

رییس دیوان عدالت اداری در بخش دیگری از اظهارات خود ضمن انتقاد از برخی اقدامات صورت گرفته در ایام الله دهه فجر که موجب اهانت به امام راحل بود گفت: متاسفانه بر اثر غفلت برخی که به زعم خود می‌خواستند در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از حضرت امام خمینی(ره) تجلیل کرده باشند، در عمل صحنه بسیار زننده‌ای را ایجاد کردند و ناسنجیده تصویر ناشایستی را از حضرت امام راحل نشان دادند. این یک نوع بی حرمتی به مقام ایشان بود و جا دارد دست‌اندرکاران این مراسم از مردم به خاطر غفلتی که شده است، اعتذار بجویند.

افزایش پرونده های ورودی دیوان

حجت الاسلام و المسلمین منتظری همچنین ضمن تذکر نسبت به روند افزایشی مراجعات به دیوان عدالت اداری طی ماه‌های اخیر، از قضات دیوان خواست تا با ارتقاء سطح تعامل با دستگاه اجرایی  و اصلاح برخی رویه‌ها موجب کاهش مراجعه مردم به این مرجع قضایی شوند.

رییس دیوان عدالت اداری گفت: متاسفانه شاهد رشد زیادی در ثبت پرونده‌های ورودی دیوان هستیم که باید ضمن رسیدگی به شکایات مردم، با آسیب‌شناسی و تعامل با دستگاه‌ها کمک کنیم، تا حجم شکایات را کاهش دهیم.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، وی برگزاری جلسات، نامه نگاری و پی‌گیری برخی از موضوعات از طریق معاونت آموزشی و پژوهشی را در این ارتباط ضروری دانست.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به اینکه موجودی شعب ما در حال حاضر بیش از 50 هزار پرونده است، اضافه کرد: برای کاهش این تعداد لازم است، شعب سعی کنند تا با صرف زمان بیشتر، ضمن رسیدگی پرونده ها با دقت لازم، تعداد آنها را در پایان سال جاری به حداقل ممکن کاهش دهند.

رییس دیوان عدالت اداری همچنین ضمن تشکر از فعالیت قضات در کمیسیون‌های تخصصی در برگزاری جلسات فوق العاده اظهار داشت: بحمدلله با برنامه‌ریزی صورت گرفته پرونده‌های موجود در کمیسیون‌های تخصصی به سرعت کاهش یافته که این با همت و تلاش اعضای محترم آن تحقق یافته است.

وی افزود: با کاهش پرونده‌های کمیسیون تخصصی، حجم پرونده‌های مطروحه در هیات عمومی افزایش می‌یابد که این نیز ان شاء الله با صرف زمان بیشتر در این ارتباط و تشکیل جلسات هیات عمومی در دو شیفت صبح و عصر حل خواهد شد.

افتتاح دفاتر استانی

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه در خصوص دفاتر استانی دیوان عدالت اداری اضافه کرد: این هفته اولین دفتر استانی دیوان عدالت ادای در اصفهان افتتاح خواهد شد و ان شاء الله بر اساس آنچه قانون تکیلف کرده است، تلاش می‌کنیم تا پایان سال تعداد دیگری از دفاتر استانی را نیز راه اندازی کنیم.

وی گفت: نکته قابل توجه اینکه بازگشایی این دفاتر نیز موجب افزایش پرونده های ورودی دیوان خواهد شد که دلیل آنهم دسترسی سهل‌تر مردم به این مرجع قضایی کشوری است. 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف