رییس دیوان عدالت اداری:
اجازه نمی‌دهیم مسیر عدالت‌خواهانه قضات دستخوش مداخله این و آن قرار گیرد

رییس دیوان عدالت اداری گفت: با هرگونه اقدامی از جمله توصیه و سفارش با این قصد که پرونده از مسیر طبیعی اجرای عدالت خارج شود، مقابله و برخورد می‌کنیم.

رییس دیوان عدالت اداری گفت: با هرگونه اقدامی از جمله توصیه و سفارش با این قصد که پرونده از مسیر طبیعی اجرای عدالت خارج شود، مقابله و برخورد می‌کنیم.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری، در جلسه 19 دی ماه هیأت عمومی دیوان عدالت اداری اظهار داشت: گاهی قضات نسبت به برخی مزاحمت‌ها از سوی افراد یا دستگاه‌ها به منظور اعمال نفوذ در پرونده گلایه‌هایی را مطرح می‌کنند و این موارد را مانعی در انجام درست کار می‌دانند، از قضات محترم می خواهم در صورت بروز چنین مواردی بنده را مطلع سازند تا پی‌گیری کرده و با خاطیان در هر جایگاه، مقام و رتبه‌ای برخورد نماییم.
وی افزود: از آنجایی که در پرونده‌های مطروحه در دیوان عدالت اداری، یک طرف دستگاه‌های حاکمیتی، اجرایی و دولتی به معنای اعم آن است، طبیعتاً در برخی موارد، دستگاه‌ها مستقیم یا با واسطه به دنبال تأثیرگذاری در جریان رسیدگی به پرونده‌ها هستند.
رییس دیوان عدالت اداری با اشاره به جایگاه و شأن قاضی تصریح کرد: البته شأن و جایگاه قضات اجل از آن است که تحت تأثیر توصیه یا تأکید از هر ناحیه‌ای قرار گیرند و مسلما آنان حاضر نخواهند شد، دین، شرف، وجدان کاری و آخرتشان را با غیر حق معامله کنند. عدالت و شخصیت قاضی سد راه نفوذپذیری وی است.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری اظهار داشت: اجازه نمی‌دهیم مسیر عدالت‌خواهانه شما قضات محترم دستخوش مداخله این و آن قرار گیرد و حتی بنده و رییس محترم دستگاه قضا نیز اگر در برخی موارد نظری داشته باشیم، جز اجرای صحیح و دقیق قانون نخواهد بود.
وی با اشاره به تبعات اجتماعی برخی از آراء در پرونده‌های دیوان عدالت اداری تصریح کرد: البته در برخی پرونده‌های خاص به لحاظ آثار و تبعاتی که دارد، ممکن است اقتضا کند این موارد با تدبیر و مدیریت قضایی رسیدگی و اجرا شود و این منافاتی با اجرای عدالت ندارد.
رییس دیوان عدالت اداری با اشاره به این که هدف جز حرکت قضات در فضای آزاد عدالتخواهی نیست، افزود: با مساعدت شما اجازه نخواهیم داد، احدی مسیر پرونده‌ها را در دیوان عدالت اداری از مسیر قانون بازگرداند.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری در بخش نخست اظهارات خود با اشاره به فرارسیدن اربعین حسینی و شهادت زئران حضرت امام حسین(ع) در این ایام توسط عمال استعمار، ضمن محکوم کردن این اقدامات تروریستی، شهادت مظلومانه حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و زائران آن امام بزرگوار را تسلیت و تعزیت گفت.
وی در ادامه با بیان روایتی از حضرت رسول اکرم(ص) خطاب به عمار یاسر به نقل از بحارالانوار گفت: حضرت پیامبر اسلام(ص) در این روایت می‌فرمایند، «ای عمار! هرگاه دیدی علی ابن ابی‌طالب(ع) در مسیری حرکت می‌کند و سایر مردم در مسیر دیگری، تو در راهی گام بردار که علی(ع) در آن راه می‌پیماید. بدان که علی ابن ابی‌طالب(ع) هرگز تو را به وادی هلاکت نخواهد برد و از مسیر هدایت خارج نمی‌کند». این روایت دلالت بر آن دارد که مسیر حضرت امیرالمومنین علی(ع)، مسیر حق است ولو آنکه عده پیروان آن اندک باشد و به توصیه پیامبر اکرم(ص) هر کس که پیروی از ایشان را بپذیرد، در مسیر حقیقت قرار دارد.
وی در ادامه سخنان خود به حادثه تاریخی قیام 19 دیماه مردم قم در سال 1356 پرداخت و اظهار داشت: این قیام که منشاء آن انتشار مقاله‌ای از سوی ساواک علیه مرجعیت و روحانیت در یکی از روزنامه‌ها بود، دیماه خشم و اعتراض مردم را برانگیخت که بر اثر حمله عمال رژیم پهلوی برخی از تظاهر کنندگان به شهادت رسیدند. تداوم این حرکت در نهایت پس از یک سال و اندی منتج به پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران شد.
رییس دیوان عدالت اداری افزود: آنها می‌خواستند با این مقاله ولایت فقیه و مرجعیت شیعه را هدف قرار داده و روحانیتی که می‌خواست ملت را از قید اسارت و سرسپردگی استعمار برهاند، ارتجاع سیاه معرفی کنند. حال آنکه امام راحل رضوان الله تعالی علیه و مرجعیت شیعه که در طول تاریخ همه بشریت و مسلمان را به سوی آزادی و آزادگی فرا می خواندند، همان راه ائمه عصمت و طهارت را برای انسان‌ها ترسیم می‌نمودند. 

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف