رییس دیوان عدالت اداری:
آمریکا باید پاسخگو باشد و عذرخواهی کند

رییس دیوان عدالت اداری اعلام کرد: آمریکا باید طبق اصول و قواعد شناخته شده بین‌المللی نسبت به تجاوز آشکار و نقض حریم هوایی کشورمان پاسخگو باشد و عذرخواهی کند.

رییس دیوان عدالت اداری اعلام کرد: آمریکا باید طبق اصول و قواعد شناخته شده بین‌المللی نسبت به تجاوز آشکار و نقض حریم هوایی کشورمان پاسخگو باشد و عذرخواهی کند.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام والمسلمین منتظری طی سخنانی در جلسه هیات عمومی گفت: ما به عنوان یک مرجع حقوقی پرسش‌هایی را در ارتباط با این اقدام وقیحانه آمریکا مطرح می‌کنیم و آنها باید پاسخگوی آن باشند که آیا تجاوز زمینی یا هوایی بر اساس اصول حقوقی که همه کشورها آن را پذیرفته‌اند، جرم و مغایر منشور بین‌الملل هست یا خیر؟

وی که با اشاره به تجاوز هواپیمای جاسوسی آمریکا در شرق کشور و اقدام پیروزمندانه فرزندان انقلاب و افتخارآفرینان نیروهای مسلح در تصاحب و فرود سالم پهپاد آمریکایی، سخن می‌گفت، افزود: این وسیله‌ای که ایران توانست آن را سالم در اختیار بگیرد، آیا وسیله جرم هست یا خیر؟ و آیا طبق اصول و قواعد بین‌المللی وسیله جرم را به مجرم برمی‌گردانند؟ 

رییس دیوان عدالت اداری در ادامه اظهار داشت: بی‌شک اگر شبیه این اقدام از سوی ایران یا هر کشور دیگری نسبت به سرزمین آمریکا صورت می‌گرفت، سازمان‌های بین المللی، شورای امنیت و آمریکا به گونه‌ای دیگر برخورد می‌کردند چندانکه در ماجرای سناریوی ساختگی ترور یک سفیر در امریکا، درحالی که هیچ مستند قابل ارایه‌ای نداشتند، بلافاصله پرونده‌ای تشکیل دادند و ظرف مدت چند روز آن را به شورای امنیت بردند.

وی اضافه کرد: با این وصف، رییس جمهور آن کشور با بی‌شرمی مدعی می‌شود که هواپیما را به ما برگردانید و آن را پس بدهید. وقاحت هم حدی دارد. به کشوری تجاوز می‌کنند و بعد توقع دارند آلت جرم به آنها پس داده شود، حتما پس از آن منتظر عذرخواهی هم هستند!

رییس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه استکبار امروز در دنیا تمام ارزش‌های انسانی و اخلاقی را به واسطه داشتن ثروت و تکنولوژی زیر پا گذاشته است، تصریح کرد: هر آتشی که در دنیای امروز بر افروخته شده و می‌شود که از مصادیق آن می‌توان 9 سال تجاوز و ظلم آشکار در عراق و همه آنچه را امروز در بحرین، مصر و افغانستان روی می‌دهد، برشمرد، به خوی استعماری و استکباری آمریکا باز می‌گردد.

وی در ابتدای سخنان خود ضمن اشاره به حدیثی از امام هشتم(ع) گفت: از امام رضا(ع) پرسیدند که افراد پست و فرومایه چه کسانی هستند و آن حضرت پاسخ دادند، «هرکس به واسطه چیزی که دارد به آن سرگرم شود و از خدا باز بماند، آن فرد فرومایه و خوار است». با این وصف مال، جمال، مقام، قدرت و حتی گاهی علم ممکن است به عنوان حجابی میان بنده و خدا حایل شود، شخص را سرگرم کرده و از خدا باز دارد. همه ما باید اهتمام کنیم از این گردنه‌های سخت پیش رو به سلامت بگذریم.

دسته بندی ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه ها از فرم پایین صفحه استفاده نمایید.

کاراکترهای باقی مانده : (1000) حرف