پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع /9802828  

موضوع:

تقاضای ابطال قسمت (1) و قسمت (3) بخشنامه شماره 5/710 مورخ 31/1/1398  معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش

تاریخ رأی:

يکشنبه 1 تير 1399

شماره دادنامه:

9909970906010139          

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

* شماره پــرونـــده :  هـ ع /9802828       شماره دادنامه : 9909970906010139          تاریخ:  31/3/99                      

* شـاکــی : آقای حامد عزتی آراسته پور

*طرف شکایت :  وزارت آموزش و پرورش

* مـوضـوع شـکایـت و خـواستـه : تقاضای ابطال قسمت (1) و قسمت (3) بخشنامه شماره 5/710 مورخ 31/1/1398  معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت قسمت (1) و قسمت (3) وزارت آموزش و پرورش به خواسته ابطال بخشنامه شماره 5/710 مورخ 31/1/1398  معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

1- نیروهای مشمول قانون یاد شده عبارتند از :

الف) نیروهای پیش دبستانی : افرادی که از سال 1379 تا قبل از سال 1391 با یکی از مراکز پیش دبستانی دولتی یا کلاس های پیش دبستانی ضمیمه مدارس دولتی ، همکاری داشته اند و برابر اسناد و مدارک ثبت و احراز شده از حساب های دولتی ( حساب مدارس دولتی ) یا اعتبارات دولتی حق الزحمه دریافت نموده اند ( بر اساس رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری منضم به بخشنامه شماره 15/710 مورخ 14/9/1396)

ب) نیروهای خرید خدمات آموزشی : به افرادی اطلاق می شود که طی سالهای تحصیلی 1388-1387 و یا 1389-1388 با دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی از طریق شرکتهای خدمات آموزشی با اداره کل آموزش و پرورش قرارداد مستقیم داشته و حقوق خود را از اعتبارات دولتی دریافت نموده اند.

ج) نیروهای حق التدریس غیر مستمر : به افرادی اطلاق می شود که از سال 1379 تا قبل از سال 1391 با داشتن کد پرسنلی در مدارس دولتی به عنوان نیروی حق التدریس آزاد همکاری داشته و حقوق خود را از اعتبارات دولتی دریافت نموده اند.

د) آموزشیار : فردی است که با رعایت و ضوابط و مقررات آموزشی و اداری با مجوز گزینش ، گواهی آموزش تدریس بدو خدمت و کد پرسنلی بین سالهای 1379 تا قبل از سال 1392 با نهضت سواد آموزی همکاری داشته است.

ح) آموزش دهنده مستمر : آموزش دهندگانی که از سال 1379 تا قبل از سال 1392 با نهضت سواد آموزی همکاری داشته و حداقل دو دوره به صورت مستمر و هر دوره حداقل 2 نفر و بیشتر را تحت پوشش داشته اند.

3- تشکیل پرونده و شناسایی افراد مشمول به منزله استخدام تلقی نمی گردد ، بدیهی است وفق مفاد قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب 13/6/1397 مجلس شورای اسلامی ، افراد مشمول بعد از طی مراحل قانونی و مطابق آیین نامه اجرایی مربوط که به تصویب هیأت محترم وزیران خواهد رسید ؛ با توجه به رشته و دوره تحصیلی ، جنسیت و سنوات خدمت و ظرفیت استخدام اعلامی توسط سازمان اداری و استخدامی کشور و بر اساس نیاز استانها پس از طی دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان و شرکت در آزمون پایان دوره و اخذ نمره قبولی تا پایان برنامه پنجساله ششم کشور استخدام خواهند شد.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

1- استخدام نیروهای موضوع بخشنامه، مغایر اصول 19 و 28 قانون اساسی مبنی بر برخورداری اشخاص از حقوق برابر و برابری فرصت ها در احراز مشاغل می باشد.

2- - استخدام نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی و نیروهای خرید خدمت آموزشی بدون شرکت در آزمون، مغایر ماده 44 قانون مدیریت خدمات کشوری است که تصریح بر برگزاری آزمون عمومی برای استخدام دارد.

3- بخشنامه به توسعه حکم قانونگذار پرداخته است. مطابق ماده 6 قانون حق التدریسی ها، نیروهای پیش دبستانی به شرطی به استخدام وزارت در می آیند که حداثل 10 سال سابقه کار داشته باشند. اما بخشنامه این شرط را کاهش داده و مقرر کرده افرادی که از سال 79 تا 91 سابقه همکاری داشته اند، استخدام می شوند.

4- وزارت آموزش و پرورش صلاحیت به کارگیری نیروی های خرید خدمت آموزشی را نداشته است.

5- مطابق ماده 17 قانون حق التدریس ها و تبصره 1 آن در آزمون استخدامی نیروهای حق التدریس غیرمستمر، افرادی که سابقه همکاری با وزارت ندارند نیز می توانند شرکت نمایند که بخشنامه بدان تصریح ندارد.

6- استخدام آموزش دهنده های مستمر در قانون حق التدریسی ها پیش بینی نشده است.

7- برگزاری آزمون داخلی برای آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر در شماره 3 بخشنامه مغایر ماده 44 قانون مدیریت خدمات کشوری است.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل حقوقی وزارت آموزش و پرورش به موجب لایحه شماره 167462/810 مورخ 11/9/1398 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- بخشنامه مستند و در چارچوب  قانون اصلاح تبصره (۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش مصوب 3/6/1395 تصویب شده است و مطابق احکام مقرر در این تبصره است.

2- دولت امر عمومی را اعمال می نماید و در اعمال صاحیت تخییری مکلف به اجرای تفسیری است که منجر به حاکمیت قانون شود. گزینه انتخابی نیز باید متناسب، موج و مطلوب باشد. در بخشنامه معترض عنه نیز با رعایت همه اصول فوق، مفاد  قانون اصلاح تبصره (۱۰) ماده (۱۷) رعایت شده و مغایرتی وجود ندارد.

با توجه به اتفاق آرای اعضای هیأت تخصصی بر عدم ابطال مقرره مورد اعتراض به شرح آتی مبادرت به صدور رأی می گردد.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

با توجه به مفاد قانون اصلاح تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشـیاران نهضت سواد آمـوزی در وزارت آمـوزش و پرورش که حسب آن این وزارتخانه مکـلف شده است نسبت به بکارگیری مـربیان پیش دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزشی ، حق التدریسان غیرمستمر و نیز نیرو های آموزش دهنده تجمیعی نهضت سواد آموزی اقدام کند و از آنجا که مقرره مورد اعتراض در مقام اجرای این قانون و با لحاظ مفاد آن و نیز مفاد آیین نامه اجرایی مربوط تدوین شده است ، قابل ابطال نمی باشد. این رأی به استناد بند (ب) ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ، ظرف مدت بیست روز از تاریخ صدور ، از سوی رئیس دیوان و یا ده نفر از قضات دیوان قابل اعتراض می باشد. /ت

 

حسن امجدی

نائب رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری