پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع  /9701714   

موضوع:

ابطال بند 7 ماده 1 و  تبصره 2 ماده 7 و مواد 17 و 20 بخشنامه شماره 71/36545 مورخ 20/4/1395 و ابطال تبصره‌های 1 و 5 ماده 10 ضوابط حمل و نقل مسافر موضوع مصوبه شماره 71/41795 مورخ 3/5/1395

تاریخ رأی:

يکشنبه 1 تير 1399

شماره دادنامه:

9909970906010136          

 هیأت تخصصی صنایع و بازرگانی

* شماره پــرونـــده : هـ ع  /9701714         شماره دادنامه : 9909970906010136          تاریخ:  31/3/99                      

* شـاکــی : انجمن صنفی شرکتهای مسافربری ارومیه

* طرف شکایت : سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال بند 7 ماده 1 و  تبصره 2 ماده 7 و مواد 17 و 20 بخشنامه شماره 71/36545 مورخ 20/4/1395 و ابطال تبصره‌های 1 و 5 ماده 10 ضوابط حمل و نقل مسافر موضوع مصوبه شماره 71/41795 مورخ 3/5/1395

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شاکی به موجب دادخواستی تقاضای ابطال مقررات مورد شکایت را مطرح کرده و در تبیین مبنای خواسته خود اعلام کرده‌ است که مقررات مورد شکایت از جهت ایجاد انحصار برای شرکتهای تهران و اتلاف شخصیت حقوقی شرکتهای شهرستان مغایر با قواعد شرعی «تسلیط»، «لاضرر»، «الحق للمقدم»، «اتلاف»، «وجوب دفع الضرر محتمل» و «الممنوع شرعاً کان ممتنع عقلاً» و حدیث «حرمه مال المؤمن کحرمه دمه» است. شاکی به موجب نامه شماره 99051 مورخ 12/3/1399 شکایت خود را درخصوص خلاف قانون بودن مقررات مورد شکایت مسترد داشته و صرفاً از جنبه شرعی تقاضای رسیدگی به دادخواست مطروحه را دارد.

***

متن تبصره‌های 1 و 5 ماده 10 ضوابط حمل و نقل مسافر موضوع مصوبه شماره 71/41795 مورخ 3/5/1395 به قرار زیر است :

تبصره 1 : نماینده شرکت مکلف است صرفاً با نام و تابلو شرکت اصلی به فعالیت بپردازد و به نمایندگی از طرف شرکت مکلف است مهر مقید به موضوع نمایندگی شرکت اصلی را بر روی صورت وضعیت صادره درج نموده و فقط از بلیت شرکت اصلی استفاده نماید.

...

 

تبصره 5 : کلیه احکام و الزامات این ماده و تبصره های آن در مورد شرکتهایی که پیش از این با اخذ موافقت از شرکت اصلی نام خود را در اداره ثبت شرکتها به نام شرکت اصلی تغییر داده اند نیز صادق است.

***

در پاسخ به شکایت مذکور مدیرکل دفتر حقوقی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به موجب لایحه شماره 5/71/86415  مورخ 7/7/1397 اعلام کرده است که این سازمان از اختیار صدور مقررات مورد شکایت برخوردار بوده و برخلاف ادعای شاکی محتوای این مقررات متضمن نفی شخصیت حقوقی شرکتهای مستقر در شهرستان نیست. 

***

قائم مقام دبیر شورای نگهبان به موجب نامه شماره 16813/102/99 مورخ 21/2/1399 اعلام کرده است که :

اطلاق مسئول تلقی کردن نمایندگی در ماده 17 « ضوابط تأسیس و بهره برداری شرکت های حمل و نقل عمومی مسافر داخلی» در صورتی که تخلف ، انتسابی به نمایندگی نداشته باشد و یا نمایندگی پیشتر بر اساس قرارداد ، مسئولیت این امور را قبول نکرده باشد ، خلاف شرع شناخته شد.

همچنین محدود کردن شرکت ها در ذیل ماده 20 ضوابط مورد شکایت ، به برقراری سرویس صرفاً برای مقاصد مذکور در آن ماده ، نسبت به مواردی که شرکت ها از قبیل مجوز ارائه خدمات برای آن مقاصد داشته اند و در فرضی که نیازی به وجود نمایندگی در مقصد نیست ، خلاف شرع شناخته شد.

 

در اجرای ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 پرونده به هیأت تخصصی صنایع و بازرگانی دیوان عدالت اداری ارجاع شد و پس از بحث و بررسی محتویات پرونده، ختم رسیدگی اعلام و با نظر بیش از 4/3 اعضاء حاضر در جلسه به شرح زیر به صدور رأی مبادرت شد.

« رأی هیأت تخصصی صنایع و بازرگانی دیوان عدالت اداری »

نظر به اینکه قائم مقام دبیر شورای نگهبان به موجب نامه شماره 16813/102/99 مورخ 21/2/1399 که در پاسخ به نامه شماره 9701714 مورخ 30/2/1398 ریاست دیوان عدالت اداری صادر شده، تبصره‌های 1 و 5 ماده 10 ضوابط حمل و نقل مسافر (موضوع ماده 9 آیین‌نامه اجرایی تبصره 1 ماده 31 قانون رسیدگی به تخلّفات رانندگی) را خلاف شرع نشناخته است، لذا مستند به بند «ب» و تبصره 2 ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 رأی به رد شکایت از بعد ادعای مغایرت با شرع صادر و اعلام می‌شود. این رأی ظرف مهلت بیست روز از تاریخ صدور توسط رئیس دیوان عدالت اداری و یا ده نفر از قضات دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است.

 

مهدی دربین

رئیس هیأت تخصصی صنایع و بازرگانی

دیوان عدالت اداری