پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/97/2522  

موضوع:

ابطال آئین نامه شهرداری کرمانشاه به شماره 48758 – 16/10/96 ( مواد 2-3-5-12) مبنی بر فعالیت شرکت های ارائه دهنده خدمات تاکسی درون شهری مبنی بر سامانه های نوین فراخوان و اعزام الکترونیکی

تاریخ رأی:

سه شنبه 16 ارديبهشت 1399

شماره دادنامه:

9909970906010014        

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

* شماره پــرونـــده : هـ ع/97/2522   شماره دادنامه : 9909970906010014         تاریخ:  15/2/99        

* شـاکــی : خانم نیلوفر کریمی به وکالت از شرکت راشا پارس رایان

* طرف شکایت : شورای اسلامی شهر کرمانشاه

* موضوع شکایت و خواسته: ابطال آئین نامه شهرداری کرمانشاه به شماره 48758 – 16/10/96 ( مواد 2-3-5-12) مبنی بر فعالیت شرکت های ارائه دهنده خدمات تاکسی درون شهری مبنی بر سامانه های نوین فراخوان و اعزام الکترونیکی

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای اسلامی شهر کرمانشاه به خواسته ابطال آئین نامه شهرداری کرمانشاه به شماره 48758 – 16/10/96 ( مواد 2-3-5-12) مبنی بر فعالیت شرکت های ارائه دهنده خدمات تاکسی درون شهری مبنی بر سامانه های نوین فراخوان و اعزام الکترونیکی به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

ماده 2- شرایط شرکت

برای اخذ مجوز ارائه خدمات نوین ، دارا بودن پروانه نمایندگی از سازمان الزامی است. مراحل اخذ مجوز ارائه خدمات نوین به شرح ذیل است :

1- اطلاع رسانی به متقاضیان راه اندازی و ارائه خدمات نوین تاکسیرانی توسط سازمان

2- ارسال تقاضانامه کتبی شرکت منضم به طرح تفصیلی فنی و اجرایی به سازمان

3- بررسی و ارزیابی و توانسنجی طرح تفصیلی فنی و اجرایی پیشنهادی توسط کمیته فنی توان سنجی

4- انعقاد تفاهم نامه فی ما بین سازمان و شرکت برای انجام تعهدات مندرج در آئین نامه و طرح ارائه شده در صورت تایید طرح پیشنهادی توسط کمیته فنی توانسنجی

تبصره 1 : متقاضیان برای اخذ تائیدیه کمیته فنی توان سنجی ضروری است که تائیدیه ...... را برای سامانه ارائه دهنده خدمات نوین خود ، از یکی از مراجع ذیصلاح مورد تایید سازمان اخذ نموده باشند.

تبصره 2 : متقاضیان برای اخذ تاییدیه کمیته فنی توانسنجی ، به منظور انطباق کامل سامانه پیشنهادی با اهداف و انتظارات سازمان و همچنین اطمینان از یکپارچگی و سازگاری سامانه پیشنهادی با دیگر سامانه ها و سیستمهای اطلاعاتی موجود در شهرداری ( از جمله سامانه شهروندی ) ، متعهد به پذیرش و اعمال کلیه اصلاحات و تغییرات مورد نظر کمیته در هر یک از اجزای سخت افزاری و نرم افزاری سامانه پیشنهادی خود خواهد بود.

5- شرکت موظف است حداکثر ظرف 6 ماه نسبت به آغاز فعالیت مندرج در مجوز ارائه خدمات نوین تاکسی اقدام نمایند. در غیر اینصورت مجوز خدمات نوین صادره لغو می شود.

6- شرکت موظف است در طول مدت استقرار و بهره برداری از سامانه خدمات نوین تاکسی ، همواره سطح کیفی خدمات نوین ارائه شده را مطابق جدول سطح کیفی خدمات ( پیوست دو ) حفظ نماید. در صورت عدم رعایت ، پس از سه نوبت اخطار کتبی ( با ذکر موارد ) ، سازمان مخیر است که رأساً نسبت به لغو مجوز شرکت برای ارائه خدمات نوین تاکسی اقدام نماید.

7- صدور مجوز و تنظیم قرارداد ارائه خدمات نوین تاکسـی ، منوط به تأمین شرایط و انجام تعهـدات مندرج در این آیین نامه و سپردن ضمانت نامه صورت می پذیرد.

ماده 3- شرایط لازم برای دریافت پروانه نمایندگی

دریافت پروانه نمایندگی منوط به تأمین شرایط و طی مراحل اخذ پروانه نمایندگی بر اساس دستورالعمل تاکسیرانی خصوصی و ماده 13 آئین نامه اجرایی قانون تاکسیرانی می باشند.

ماده 5- ضوابط پرداخت و دریافت

1- حق السهم ارائه خدمات شرکت ، برای تاکسی های دائم ( رسمی ) و تاکسی های موقت با پیشنهاد شهرداری و تائید کمیسیون خدمات شهری با حق حضور و رای کلیه اعضای محترم شورا تعیین می شود.

تبصره : شرکت موظف است با ایجاد روش های فنی و اجرایی لازم ، حق السهم هر یک از ذینفعان ( شرکت / راننده / سازمان و ... ) را محاسبه و پرداخت نماید. همچنین شرکت مکلف است روش های اخذ بهای خدمات به صورت پویا (Dynamic) و ارائه تخفیفات و سرویس های وفاداری را به نحوی که بر اساس کیفیت سرویس و رضایت مشتری (امتیاز مشتری) متغیر باشد را ایجاد نماید.

2- شرکت ملزم به پرداخت بهای خدمات نظارت عالیه به ازای ارائه هر سرویس ناوگان تحت پوشش به میزان 10% بهای خدمات دریافتی موضوع بند 5-1 حداکثر تا پایان ماه بعد به سازمان می باشد.

ماده 12- تضمین انجام تعهدات

شرکت موظف است برای تضمین انجام تعهدات خود تضامینی را به صورت ضمانتنامه بانکی و سایر اسناد تضامنی مورد قبول سازمان ، تسلیم سازمان نماید. مبلغ این ضمانتنامه در تفاهم نامه منعقده تعیین و ابلاغ می شود و شش ماه پس از پایان دوره بهره برداری و در صورت عدم بدهی به ذینفعان سامانه و تسویه حساب نهایی با تمامی مراجع قانونی و ارایه مفاصاحساب ...... و ... از سوی سازمان به شرکت مسترد خواهد شد.

تبصره : سازمان مخیر است در صورت استنکاف شرکت از پرداخت حق السهم هر یک از ذینفعان سامانه و جرایم ناشی از عدم رعایت کیفیت سطح خدمات ، رأساً نسبت به وصول آنها از محل این تضامین اقدام نماید.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شهرداری کرمانشاه به موجب آئین نامه مورد شکایت اقدام به تصویب مقرراتی مبنی بر ایجاد وحدت رویه راهبردی و اعمال فرآیند نظامند مدیریت و نظارت بر شرکت های حمل و نقل مسافر درون شهری دارای پروانه نمایندگی از سازمان که متقاضی ارائه خدمات درون شهری مبتنی بر انواع سامانه های الکترونیکی و فراخوان و اعزام تاکسی نموده و این در حالی است که : 1- به موجب مواد 22-2-87 قانون نظام صنفی ارائه هرگونه خدمات در فضای مجازی مستلزم اخذ پروانه کسب از اتحادیه مربوطه است.

2- به موجب بند 1 تصویب نامه هیأت وزیران به شماره 20334/ت50501 – 22/2/2/95 مسئولیت صدور پروانه کسب برای مراکز حمل و نقل عمومی مسافر شهری بر عهده اتحادیه صنفی و مسئولیت نظارت بر چگونگی فعالیت آنها در درون شهرها بر عهده شهرداری ها می باشد.

3- به موجب ماده 57 قانون رفع موانع تولید مصوب 1394 دستگاههای صادر کننده مجوز کسب و کار مکلفند موانع پیش رو را با تـدوین توجیهات لازم برای صدور مقرره یا مجـوز پشت سر گذارند در حالیکه شهـرداری به موجب آیین نامه موضوع شکایت اقدام به الزام شرکت ها به اخذ مجوز مجدد علاوه بر مجوز پیش بینی شده در ماده 3 آیین نامه نموده که این امر منجر به ایجاد مقررات جدید و عمدتاً زائد در دستگاه اجرایی کشور و تشتت و فعالیت شرکت های موجود در شهر کرمانشاه خواهد شد.

4-  با توجه به شمول قانون نظام صنفی بر شرکت ها امکان تعیین صلاحیت و اختیار تهیه و تنظیم قوانین مربوط به حوزه تخصصی اصناف توسط شهرداری وجود ندارد و نمی توان با تنظیم آئین نامه توسط شهرداری یک شهر مبادرت به ایجاد وحدت رویه در خصوص قوانین آمره کشور و مغایر با قوانین موجود از جمله قانون نظام صنفی نمود.

5- تدوین چنین ضوابطی به موجب آیین نامه موضوع شکایت صرفاً موجب اخلال در فعالیت کسب و کار بوده و در صورت عدم تدوین قانون یکپارچه آنها را ملزم به پیاده سازی سیستم نظارت و کنترل خاص در هر شهر خواهد ساخت که اساساً با ماهیت فعالیت کسب و کارهای اینترنتی تناسبی ندارد.

6- هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به موجب رأی شماره 254 تا 260 مورخ 10/4/92 وضع عوارض کسب و پیشه برای بانک ها ، مؤسسات مالی و صندوق های قرض الحسنه را به علت حوزه کشوری فعالیت این نهادها خارج از صلاحیت شورای اسلامی اعلام نموده است علیهذا با عنایت به مراتب مذکور ابطال آیین نامه تصویبی مورد استدعاست.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، شهردار کرمانشاه به موجب لایحه شماره 49285/101 مورخ 26/10/1397 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- آیین نامه معترض عنه با عنوان نحوه چگونگی نظارت بر فعالیت حمل و نقل درون شهری و اعزام الکترونیکی را به تجویز از اختیارات حاصله در قانون الحاق یک تبصره به ماده واحده قانون راجع به تمرکز امور مربوطه به تاکسیرانی و ماده 9 قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب 1386 تبیین نموده است.

2- به موجب مواد 31-32 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی شهرداری موظفند بر فعالیت های مربوط به حمل و نقل بار و مسافر نظارت و پروانه فعالیت صادر نمایند.

3- با تصویب اساسنامه سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری کرمانشاه از سوی وزارت کشور اساساً اختیار تدوین تصویب آئین نامه ها ، بخش نامه های داخلی مورد نیاز به سازمان مذکور تجویز شده است.

4- به موجب ماده 57 قانون شهرداری اجرای مقررات شهرداری که جنبه عمومی دارد و به تصویب انجمن رسیده پس از اعلام برای کلیه ساکنین شهر لازم الرعایه می باشد.

5-  با استناد به بند 26 ماده 55 قانون شهرداری و بند 26 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراها و انتخاب شهرداران مصوب 1375 و تبصره 1 ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 87 از آنجاییکه عوارض خدمات مورد بحث مشخص نشده شورای اسلامی شهر کرمانشاه با اختیار حاصله از قانون موضوع مربوطه عوارض امتیاز صدور و تمدید پروانه نمایندگی و بهای خدمات وسائط نقلیه را مصوب نموده است.

6- شهرداری مخالف حذف تاکسی های اینترنتی نیست بلکه خواستار فعالیت آنان در قالب پروانه فعالیت و امکان نظارت و اجرای آیین نامه ها و ایجاد امنیت برای مسافران و دریافت کرایه برابر قانون است.

7- به موجب ماده 84 – بند  5 و 13 ماده 45 و بند 20 ماده 55 قانون شهرداری ، ماده 203 آیین نامه راهنمایی و رانندگی ، ماده 9 آئین نامه اجرایی تاکسیرانی ، مواد 31 – 32 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی به طور مستقیم به موضوعات مربوط به حمل و نقل درون شهری پرداخته شده و شهرداری را مسئول صدور پروانه فعالیت و نظارت بر آنان می داند.

علیهذا با عنایت به مراتب مذکور به منظور تداوم مدیریت و نظارت شهرداری ها بر ناوگان و رانندگان شرکت های حمل و نقل اینترنتی ضمن الزام شرکت های موضوع شکایت جهت اخذ مجوز برای ناوگان و شاغلین در این بخش برابر ضوابط مربوطه استدعای اتخاذ تصمیم شرعی و قانون مورد استدعاست. /ت

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره بـه اتفاق آراء اعضاء حاضر بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید .

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

طبق قانون الحاق یک تبصره به ماده واحده قانون راجع به تمرکز امور مربوط به تاکسیرانی شهر تهران مصوب 1372 امور تاکسیرانی سایر شهرهای کشور ( ناظر بر انواع سرویسهای تاکسی شهری ) توسط شهرداریهای مربوط اداره خواهـد شـد و همچنین طبق ماده 9 قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب 1386 و آئین نامه اجرایی آن مدیریت حمل و نقل بار و مسافر در محدوده شهر و حومه به عهده شهرداری است. در تبصره 3 ماده 5 آیین نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به لایحه قانونی مزبور تعیین و اخذ هزینه خدمات در حیطه وظایف و مسئولیتهای شورای اسلامی شهرها قرار داده شده که پس از تایید وزارت کشور قابل وصول است.  بنابراین مواد 2 ، 3 ، 5 و 12 آئین نامه فعالیت شرکت های ارائه دهنده خدمات تاکسی درون شهری مبتنی بر سامانه های نوین فراخوانی و اعزام الکترونیکی به شماره 48758 مورخ 16/10/96 شهرداری کرمانشاه مـغایر قانون و خارج از حـدود اختیارات نبوده و به اسـتناد مواد 12 و 84  قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است./ت

 

جواد جباری

رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

دیوان عدالت اداری