پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع /98/330   

موضوع:

ابطال ماده 18 تحت عنوان ارزش افزوده ناشی از طرح های توسعه شهری سال 97

تاریخ رأی:

سه شنبه 16 ارديبهشت 1399

شماره دادنامه:

9909970906010013           

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

* شماره پــرونـــده :  هـ ع /98/330           شماره دادنامه : 9909970906010013           تاریخ:  15/2/99        

* شـاکــی : سازمان بازرسی کل کشور

*طرف شکایت : شورای اسلامی شهر اردبیل

* مـوضوع شـکایت و خواسته : ابطال ماده 18 تحت عنوان ارزش افزوده ناشی از طرح های توسعه شهری سال 97

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای اسلامی شهر اردبیل به خواسته ابطال ماده 18 تعرفه مصوب بهای خدمات و عوارض شهرداری اردبیل برای اجرا در سال 97 به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد : 

ماده 18 : ارزش افزوده ناشی از اجرای طرحهای توسعه شهری

به استناد جلسه مورخ 23/4/1395 شورای نگهبان پیرو نامه شماره 9000/210/37605/200 مورخ 12/3/1395 رییس هیات عمومی دیوان عدالت اداری عوارض بر حق مشرفیت به شرح ذیل محاسبه و اخذ خواهد شد :

1- عوارض این ماده برای کلیه املاکی که معبر آن تعریض شده و به معـابر 12 متری یا بالاتر تبدیل میگردد شـامل می شود حتی اگر خط تعریض کلاً از سمت ملک مقابل باشد و طبق فرمول ذیل محاسبه و اخذ خواهد شد :

                                           متراژ عرصه × P 4 × ( عرض معبر قدیم – عرض معبر جدید )

تبصره : برای املاک دارای سند مالکیت که بیش از 50 درصد مساحت عرصه آنها در طرح تعریض معابر زیر 12 متری قرار گرفته باشد برابر قیمت کارشناسی غرامت پرداخت شده و عوارض این ماده طبق فرمول فوق اخذ خواهد شد.

2- با توجه به بند یک همین ماده عوارض بر حق مشرفیت در کمربندی دوم و جاده ها (مبادی ورودی داخل محدوده شهری ) طبق فرمول ذیل اخذ خواهد شد :

متراژ عرصه × P 2 × ( عرض معبر قدیم – عرض معبر جدید )

3- به املاک واقع در مسیرهایی که قبل از سال 1/1/72 اجرا شده اند عوارض این ماده شامل نخواهد شد.

4- در صورتیکه ملکی در تعاریض بیش از دو معبر قرار گیرد، تفاوت ضریب عرض ( قدیم و جدید ) هر کدام بیشتر باشد عوارض این ماده طبق بندهای 1 یا 2 اخذ خواهد شد.

5- کلیه املاک ( دایر و بایر ) که قبلا مشرف به کوچه بوده و یا پشت جبهه بوده و جهت برخورداری از اشرافیت خیابانهای 12 متری و به بالا تجمیع ثبتی یا غیر ثبتی (سرقفلی به ملک یا ملک به سرقفلی ) گردد و یا ملکی که در اثر تعریض در بر گذر جدید قرار میگیرند و یا در اثر احداث معابر و تملک املاک واقع در مسیر آن در برگذر جدید واقع می شوند مشمول عوارض این ماده برابر بند 1 یا 2 خواهد شد.

6- عوارض این ماده در زمان اجرای طرح و صدور پروانه ساختمانی و اصلاح سند با تعیین بها ملک و عوارضات مربوطه به صورت تهاتر عمل خواهد شد در صورتیکه مالک پس از تهاتر نمودن ما به التفاوت داشته باشد طبق مقررات قـابل پرداخت می باشد و در صـورتی که عـوارض بر حـق مشـرفیت بیشتر از غـرامت مـلک باشد پس از کسر غـرامت ملک 50 % از مابه التفاوت آن وصول خواهد شد.

7- در زمان تغییر مالکیت عوارض این ماده در صورتیکه از نظر خیابانکشی بلامانع نباشد ( بغیر از پخ) اخذ نخواهد شد و به صورت مکتوب در زمان صدور جوابیه به خریدار تفهیم شود که در زمان اجرای طرح و یا صدور پروانه ساختمانی و یا اصلاح سند ملک مورد نظر وصول می شود.

8- تجمیع عرصه دو پلاک یا چند پلاک به یکدیگر عوارض ندارد مشروط بر اینکه شامل ارزش افزوده نشود به عنوان مثال هر دو مشرف به خیابان 12 متری باشد.

9- در بافت فرسوده و قدیم در شوارع کمتر از 12 متری موقع تجمیع دو یا چند پلاک به یکدیگر حتی اگر شامل ارزش افزوده حاصل از تجمیع نیز باشد عوارض تجمیع و مشرفیت اخذ نخواهد شد.

10- غرامت برای املاک دایر و بایر واقع در معابر دوازده متری و بالاتر پرداخت می شود ( به غیر از تبصره بند یک این ماده) و برای املاک کمتر از دوازده متری ضمن صرف نظر از ارزش افزوده این ماده ، مساحت عرصه قبل از تعریض برای " سطح اشغال " لحاظ و همچنین بها خدمات بهره برداری از معبر اخذ نخواهد شد و در صورت داشتن احکام قضایی، ضمن اخذ کلیه عوارضات متعلقه بطور کامل و بدون اعمال هر گونه تخفیف از طرف شهرداری، شامل عوارض این ماده بوده و طبق فرمول ذیل وصول خواهد شد :

متراژ عرصه × P 6 × ( عرض معبر قدیم – عرض معبر جدید )

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

مصوبه موضوع گزارش مغایر با دادنامه شماره 773 مورخ 7/10/95 هیات عمومی می باشد مضاف به اینکه در نظریه شورای نگهبان به شماره 1660 – 2/5/95 برای پرونده دیگر قید شده در صورت وجود حق جعل عوارض توسط مقنن صدق عوارض بر مقدار مجهول در صورت وجود مجوز قانونی به شرط عدم اجحاف در مقدار آن که افزایش ضریب از 5/2 به 4 برابر به همراه افزایش ارزش منطقه ای حکایت از آن دارد که عوارض بر حق مشرفیت یا به تعبیر دیگر ارزش افزوده ناشی از اجرای طرح هـای توسعه شهـری نسبت به اصل مبلغ حق مشـرفیت در طی سالهای اخیر افزایش یافته است لذا تقـاضای ابطـال آن می گردد.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، رئیس شورای اسلامی شهر اردبیل به موجب لایحه شماره 37349 مورخ 20/4/1398 به طور خلاصه توضیح داده است که :

مصوبه موضوع شکایت در راستای بند (ب) ماده 174 قانون برنامه پنجم توسعه و بند 16 ماده 80 قانون موسوم به شوراها و دادنامه شماره های 257 – 2/11/96 و 252 – 16/11/96 هیات تخصصی دیوان عدالت اداری می باشد لذا تقاضای رد شکایت می گردد.

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره بـه اتفاق آراء اعضاء حاضر بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید .

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

طبق بند 16 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با در نظر گرفتن سیاست های عمومی دولت که از سوی وزارت کشور اعلام می شود از جمـله وظایف و مسئولیت های شـورای اسلامی شهـرهاست و در قانون مالیات بر ارزش افزوده ( تبصره یک ماده 50 ) وضع عوارض محلی تجویز شده است ، همچنین در آراء هیأت عمومی از جمله 105 مورخ 1/7/1374 ، 1187 مورخ 23/10/1386 ، 1229 مورخ 23/10/1386 و غیره تجـویز وضع عـوارض بر حق مشـرفیت در بخشنامه های وزارت کشور و شهرداری تهران و وضع عوارض مشرفیت در بخشنامه های وزارت کشور و شهرداری تهران و وضع عوارض مشرفیت در مصوبات شوراهای اسلامی مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات تشخیص نگردیده است. بنابراین ماده 18 تحت عنوان ارزش افزوده ناشی از اجرای طرح های توسعه شهری مصوب شورای اسلامی شهر اردبیل تعرفه سال 97 شهرداری اردبیل مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات قانونی نبوده و به استناد مواد 12 و 84  قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صـادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است. /ت

جواد جباری

رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

 دیوان عدالت اداری