پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/97/3480  

موضوع:

ابطال بند یک تبصره 5 ماده واحده تعیین نرخ کرایه اتوبوسرانی سال 1393 شورای اسلامی شهر تهران

تاریخ رأی:

سه شنبه 16 ارديبهشت 1399

شماره دادنامه:

9909970906010011        

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

* شماره پــرونـــده : هـ ع/97/3480     شماره دادنامه : 9909970906010011         تاریخ:  15/2/99        

* شـاکــی : آقای علی جلال پور فرزند اکبر و آقای داود ماهوکی فرزند محمد علی

* طرف شکایت :  شورای اسلامی شهر تهران

*موضوع شکایت و خواسته: ابطال بند یک تبصره 5 ماده واحده تعیین نرخ کرایه اتوبوسرانی سال 1393 شورای اسلامی شهر تهران

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای اسلامی شهر تهران به خواسته ابطال بند یک تبصره 5 ماده واحده تعیین نرخ کرایه اتوبوسرانی سال 1393 شورای اسلامی شهر تهران به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

تبصره پنجم (5) :

1- در خصوص خطوطی که بهره برداری از آنها تا تاریخ لازم الاجرا شدن این مصوبه ، به بخش خصوصی واگذار شده است ، میزان حق بهره برداری ماهانه قابل دریافت به ازای هر دستگاه اتوبوس ، معادل پنج درصد (5%) درآمد ماهانه یک دستگاه اتوبوس در همان خط تعیین می شود.

تبصره – تعیین میزان درآمد هر دستگاه اتوبوس با توجه به تعداد جابجایی مسافر و نرخ کرایه مصوب توسط شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه انجام خواهد شد. در صورت اعتراض شرکت های خصوصی به میزان درآمد تعیین شده موضوع در « کمیته رسیدگی و حل اختلاف » شرکت های خصوصی اتوبوس رانی به شرح مندرج در ماده هفدهم (17) « دستورالعمل واگذاری اتوبوس و بهره برداری از خطوط اتوبوس رانی شهری و حومه شهری به بخش غیر دولتی » ، موضوع تصویب نامه شماره 111393/ت 36160 مصوب 8/9/1385 هیأت وزیران رسیدگی و حل اختلاف به عمل خواهد آمد.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت : 

اولاً به موجب مصوبه هیأت وزیران به شماره 111393 مورخ 8/9/85 در اجرای تبصره 2 ماده 18 دستورالعمل واگذاری اتوبوس و بهره برداری از خطوط اتوبوسرانی شهری و حومه به بخش غیر دولتی مقرر گردیده اتوبوسرانی به جز موارد مندرج در مواد 6-7 از تبصره 3 ماده 90 و 19 آئین نامه تحت هر عنوانی نمی تواند مبالغی را مازاد بر قیمت تعیین شده از بهره بردار اخذ نماید.

ثانیاً به موجب ماده 60 قانون الحاق برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 1393 دریافت هرگونه وجه تحت هر عنوان باید در چارچوب قانون باشد.

ثالثاً مصوبه مورد شکایت مغایر با رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به شماره 246 مورخ 1/4/95 می باشد.

لذا با عنایت به مراتب مذکور ابطال مصوبه مورد شکایت مورد استدعاست.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، شورای اسلامی شهر تهران به موجب لایحه شماره 97-3480-5 مورخ 5/3/98 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- به موجب تبصره یک ذیل بند 34 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی و انتخاب شهرداران مصوب 75 در کلیه قوانین و مقرراتی که انجمن شهر عهده دار وظایف آن بوده شورای اسلامی شهر با رعایت مقررات این قانون جانشین انجمن شهر خواهد بود.

2- به موجب قانون الحاق یک تبصره به قانون تأسیس شرکت واحد اتوبوسرانی در شهرها مصوب 1331 شهرداری ها می توانند در صورت اقتضاء برای بهبود وضع اتوبوسرانی و نقل و انتقال مسافر در داخل حومه هر شهر بهره برداری تمام یا پاره ای از خطوط اتوبوسرانی را با شرایطی که به تصویب انجمن شهر خواهد رسید با توجه به صرفه و صلاح ساکنین شهر و رعایت آیین نامه معاملاتی شهرداری به بخش خصوصی واگذار نمایند.

3- مصوبه مورد شکایت دقیقاً مطابق با ماده 60 قانون الحاق برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 1393 می باشد. علیهذا با عنایت به مراتب مذکور رد شکایت مورد استدعاست. /ت

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره بـه اتفاق آراء اعضاء حاضر در جلسه بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید .

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

با توجه به حکم مقرر در قانون الحاق یک تبصره به قانون تأسیس شرکت واحد اتوبوسرانی در شهرها مصوب 21/12/1351 ، مبنی بر این که شهرداریها می توانند در صورت اقتضا برای بهبود وضع اتوبوسرانی و نقل و انتقال مسافر در داخل و حومه شهر ، بهره برداری تمام یا پاره ای از خطوط اتوبوسرانی را با شرایطی که به تصویب انجمن شهر خواهد رسید و با توجه به صرفه و صلاح ساکنین شهرها و رعایت آیین نامه معاملات شهرداری به بخش خصوصی واگذار کنند ، همچنین طبق بند 27 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران اصلاحی مصوب 1375 با اصلاحات بعدی تصویب نرخ کرایه وسایل نقلیه درون شهری از جمله وظایف شورای اسلامی شهر احصاء شده است و در رأی شماره 235 الی 238 – 10/4/1392 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری واگذاری خطوط اتوبوسرانی با اخذ حق بهره برداری و تعیین نرخ کرایه خطوط اتوبوسرانی به اشخاص حقوق خصوصی مغایر قانون یا خروج از اختیارات شورای اسلامی شهرها تشخیص نگردیده است بنابراین بند 1 تبصره پنجم ماده واحده تعیین نرخ کرایه خطوط اتوبوسرانی سال 93 مصوب شورای اسلامی شهر تهران مـغایر قانون و خارج از حـدود اختیارات نبوده و به اسـتناد مواد 12 و 84  قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است./ت

جواد جباری

رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری