پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/97/1984 

موضوع:

تقاضای ابطال بهای خدمات برای مشاغل خاص ( دفاتر پلیس + 10 ) سال 96 و 97

تاریخ رأی:

سه شنبه 16 ارديبهشت 1399

شماره دادنامه:

9909970906010009        

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

* شماره پــرونـــده : هـ ع/97/1984        شماره دادنامه : 9909970906010009         تاریخ:  15/2/99        

* شـاکــی : آقای سعید صادقی

* طرف شکایت :  شهرداری و شورای اسلامی شهر ملایر

*موضوع شکایت و خواسته: تقاضای ابطال بهای خدمات برای مشاغل خاص ( دفاتر پلیس + 10 ) سال 96 و 97

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شهرداری و شورای اسلامی شهر ملایر به خواسته ابطال اخذ عوارض دفاتر پلیس+ 10 به دیوان عـدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومـی ارجـاع شده است متن مقـرره مـورد شکایت به قرار زیر می باشد :

سال 97

7) بهای خدمات برای مشاغل خاص ( مندرج ) در جدول ذیل برابر ( b * p * s ) محاسبه و وصول خواهد شد.

دفاتر پیشخوان – بیمه – پلیس + 10 – آموزشگاهها – مهد کودک ها و مدارس غیر انتفاعی - مراکز تعویض پلاک 000/000/4 ریال

سال 96

تبصره 4- عوارض مربوط به دفاتر پیشخوان ، دفاتر صدور بیمه ، پلیس + 10 و سایر مراکز مشابه طی جدول فوق محاسبه و دریافت می گردد.

عوارض فعالیت تجاری

جدول شماره 9

ردیف

مساحت به متر مربع

ضریب k

1

تا 10 متر

1

2

از 10 تا 20

25/1

3

از 20 تا 30

5/1

4

از 30 تا 40

75/1

5

از 40 تا 50

2

6

از 50 تا 60

25/2

7

از 60 تا 70

5/2

8

از 70 تا 80

75/2

9

از 80 تا 90

3

10

از 90 تا 100

25/3

11

از 100 متر به بالا به ازاء هر 50 متر 25 ، به ضرایب فوق اضافه می گردد.

 

 

عوارض فعالیت تجاری

ردیف

قیمت منطقه ای

ضریب L

1

تا 000/100 ریال

1

2

از 000/100 ریال تا 000/200 ریال

15/1

3

از 000/200 ریال تا 000/300 ریال

3/1

4

از 000/300 ریال به بالا

45/1

 

تبصره 3 : کسانیکه بدون اخذ مجوز از شهرداری اقدام به اخذ پروانه می نمایند عوارض بر فضای شهری مورد استفاده برای فعالیت واحدهای تجاری آنها به ماخذ 2 برابر محاسبه و دریافت می گردد.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت : 

آقای سعید صادقی طی دادخواستی اعلام می دارد که مصوبه مذکور به دلایل ذیل قابل ابطال می باشد :

1- بر اساس آیین نامه اجرایی ماده 22 قانون برنامه چهارم توسعه کشور ابلاغی از ستاد کل نیروهای مسلح دفاتر پلیس + 10 حق تشکیل صنف ندارند و مطابق تبصره اصلاحی ماده 2 قانون نظام صنفی سال 1392 که بیان می دارد صنوفی که قانون خاصی دارند مشمول این قانون ( نظام صنفی ) نمی باشند.

2- بر اساس ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده ، از آنجا که دفتر پلیس + 10 عوارض سالیانه و فصلی و همچنین مالیات ارزش افزوده خود را پرداخت می نماید و تکلیف مالیات و عوارض دفتر مشخص می باشد اخذ سایر عوارض ممنوع می باشد و به استناد ماده 123 قانون برنامه پنجم توسعه کشور این مالیات ها ( 3% عوارض ) به حساب شهرداری مربوطه واریز می شود و عوارض دیگر خلاف است.

3- بر اساس تبصره یک ماده 50 قانون مالیات های مستقیم صلاحیت شوراها در وضع عوارض عوارضی می باشد که جدید بوده و تکلیف آن در قانون مشخص نباشد و همچنین افزایش در چارچوب تورم بانک مرکزی جمهوری اسلامی باشد در حالیکه عوارض مربوط در سال جدید نسبت به سال قبل 350 الی 400 درصد افزایش یافته است با توجه به مراتب تقاضای ابطال مصوبه فوق را دارم.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، شورای اسلامی شهر ملایر به موجب لایحه شماره 1371 ش 5 م مورخ 8/11/97 به طور خلاصه توضیح داده است که :

شهرداری به استناد تبصره یک ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده و بند 16 ماده 71 و ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 نسبت به اخذ بهای خدماتی که نرخ آن توسط شورای اسلامی شهر تعیین با اجرای مقررات و تشریفات قانونی به تصویب رسیده است اقدام نموده در ضمن اخذ بهای خدمات طی آراء متعدد از جمله دادنامه 464 مورخ 26/10/90 جهت بهای ارائه خدمات به پزشکان و ... نیز به تایید هیأت عمومی دیوان عدالت اداری رسیده است و کاملاً منطبق با قانون می باشد و مبالغ اخذ شده بهای خدمات می باشد. علی ایحال از حضور آن مقام محترم تقاضای رد دعوی مطروحه مورد استدعاست. /ت

 

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره بـه اتفاق آراء اعضاء حاضر بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید .

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

طبق بند 16 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 با اصلاحات بعدی تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با در نظر گرفتن سیاست عمومی دولت که از سوی وزارت کشور اعلام می شود از جمله وظایف و مسئولیت های شورای اسلامی شهر هاست و در تبصره یک ماده «50» قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 وضع عوارض محلی جدید که تکلیف آنها در این قانون مشخص نشده باشد ، با رعایت مقررات مربوطه تجویز شده است و در آراء هیأت عمومی دیوان عدالت اداری از جمله رأی شماره 933 الی 935 مورخ 12/4/1397 وضع عوارض برای مشاغل سطح شهر فعالان اقتصادی غیر مشمول قانون نظام صنفی در مصوبات شوراهای اسلامی شهرها مغایر قانون یا خارج از حدود اختیارات تشخیص نگردیده است. بنابراین تعرفه تحت عنوان بهای خدمات دفاتر پیشخوان ، بیمه ، پلیس + 10 سال های 96 و 97 مصوب شورای اسلامی شهر ملایر مـغایر قانون و خارج از حـدود اختیارات نبوده و به استناد مواد 12 و 84  قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است./ت

جواد جباری

رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

 دیوان عدالت اداری