پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/9800498   

موضوع:

ابطال مصوبه سال 85 به شماره ثبت 51967/62 -23/9/85شهرداری مشهد با موضوع تعیین بهای خدمات تغییر کاربری

تاریخ رأی:

سه شنبه 27 اسفند 1398

شماره دادنامه:

9809970906012071               

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

 

 * شماره پــرونـــده : هـ ع/9800498     شماره دادنامه : 9809970906012071                تاریخ : 27/12/98

* شـاکــی : آقای محمد علی سازگار گلخطمی فرزند غضنفر با وکالت آقای برگی

* طرف شکایت :  شورای اسلامی و شهرداری مشهد

*موضوع شکایت و خواسته: ابطال مصوبه سال 85 به شماره ثبت 51967/62 -23/9/85شهرداری مشهد با موضوع تعیین بهای خدمات تغییر کاربری

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای اسلامی و شهرداری مشهد به خواسته ابطال مصوبه سال 85 به شماره ثبت 51967/62 -23/9/85شهرداری مشهد با موضوع تعیین بهای خدمات تغییر کاربری به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

شهردار محترم مشهد - جناب آقای مهندس بنی هاشمی

موضوع : تعیین بهای خدمات تغییر کاربریها

سلام علیکم ، با احترام ، لایحه شماره 14375/21 مورخ 13/3/85 در ارتباط با تعیین بهای خدمات تغییر کاربریها در جلسات علنی مورخ 8/8/85 و 15/8/85 مطرح شد و نهایتاً در جلسه غیر علنی مورخ 22/8/85 به شرح زیر به تصویب رسید :

متن مصوبه : به شهرداری مشهد اجازه داده می شود بهای خدمات ناشی از تغییر کاربری در کمیسیون ماده 5 شورایعالی شهرسازی و معماری را بر اساس فرمول ذیل محاسبه و دریافت نماید. بدیهی است که این بهای خدمات تنها در هنگام تغییر کاربری از غیر انتفاعی به سمت انتفاعی دریافت شده و در تغییرات ......... ( حرکت به سمت کاربریهای کمتر انتفاعی یا غیر انتفاعی ) دریافت نخواهد شد.

الف : کاربریها به 5 گروه اصلی به شرح ذیل تقسیم می گردند :

 

 

 

انتفاعی

نیمه انتفاعی

مبنا

نیمه غیر انتفاعی

غیر انتفاعی

تجاری

بهداشتی

مسکونی

ورزشی گروه دوم

فضای سبز

اقامتی (1)

ورزشی گروه اول

تأسیاسات شهری

فرهنگی

باغ

 

اداری

آموزشی و آموزش عالی

پارکینگ

زراعی

 

انبارداری

 

تجهیزات شهری گروه دوم

دامداری

 

تجهیزات شهرداری گروه اول

 

 

معبر

 

صنعتی

 

 

 

 

توریستی

 

 

 

 

 

توضیحات :

1- کاربری اقامتی معادل 60% کاربری تجاری محاسبه می گردد.

2- کاربری ورزشی گروه اول شامل سالنهای بیلیارد و بولینگ می باشد.

3- تجهیزات شهری گروه اول شامل پمپ بنزین و دفاتر شرکتهای خدماتی می باشد.

4- تجهیزات شهری گروه دوم شامل CNG و ایستگاه آتش نشانی می باشد.

5- کاربری ورزشی گروه دوم شامل تمام ورزشها به جز بیلیارد و بولینگ می باشد.

تبصره : بهای خدمات تغییر کاربری به بهداشتی زمانی وصول می گردد که بهره برداری انتفاعی از آن صورت بگیرد و شامل مؤسسات خیریه و نظایر آن نمی گردد.

ب : ارزش گذاری کاربریها برای هر یک از گروه های کاربریها بر مبنای ضریبی از P به شرح ذیل می باشد :

گروه کاربری

ضریب P

انتفاعی

200

نیمه انتفاعی

100

مبنا

50

نیمه غیر انتفاعی

25

غیر انتفاعی

10

 

 

تبصره 1 : حقوق شهرداری بابت بهای خدمات ناشی از تغییر کاربری و تغییر تراکم فقط پس از تصویب کمیسیون ماده 5 قابل وصول می باشد.

تبصره 2 : تراکم پایه کلیه کاربریها به غیر از گروه غیر انتفاعی که 10% سطح پلاک می باشد برای بقیه موارد 100% کل عرصه می باشد و مبنای محاسبه اضافه تراکم ، تراکم ملک در کاربری قبلی می باشد.

تبصره 3 : بهای خدمات برای تغییر کاربری خدمات غیر انتفاعی در صورتی اخذ خواهد شد که متولی اجرای آن بخش غیر دولتی باشد. در صورتیکه بخش دولتی ( به استثناء شرکتهای دولتی ) اقدام به تغییر کاربری نماید حقوقی بابت تغییر کاربری به کاربریهایی به جز انتفاعی ( تجاری ، اقامتی و مسکونی ) دریافت نخواهد شد.

تبصره 4 : برای تغییر کاربری به مسکونی (موضوع تبصره فوق) بهای خدمات تغییر کاربری به مأخذ 50% محاسبه گردد.

تبصره 5 : برای قطعات بیشتر از 500 متر مربع اعمال تبصره 4 ماده واحده قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرحهای دولتی و شهرداریها مصوب 29/8/68 به قوت خود باقی است و در صورت رعایت معابر و خدمات و تأسیسات از مانده ...... به صوت رایگان توسط شهرداری اخذ می گردد.

تبصره 6 : سهم شهرداری و مالک ناشی از ارزش افزوده تغییر کاربری به شرح ذیل می باشد :

فرمول استفاده شده برای محاسبه ارزش افزوده :

مساحت ملک × درصد سهم شهرداری × ( ضریب کاربری قدیم – ضریب کاربری جدید ) = P

الف : در صورتی که تغییر کاربری از هر کاربری به کاربری انتفاعی باشد سهم شهرداری 40 درصد و سهم مالک 60 درصد خواهد بود.

ب : در سایر موارد سهم شهرداری 30% و سهم مالک 70% می باشد.

تبصره 7 : ارزش P بر مبنای قیمت منطقه ای کاربری پایه محاسبه می گردد.

تبصره 8 : در مورد اراضی موقوفه ( اداره اوقاف و آستانقدس رضوی ) در صورت توافق شهرداری با دستگاه های مورد اشاره سهم شهرداری در موارد فوق می تواند تا 30% تعدیل شود مشروط بر  اینکه مجموع سهم دریافتی (شهرداری ، اداره اوقاف و آستانقدس ) از 50% تجاوز ننماید.

مراتب جهت اجرا و اعلام تاریخ شروع آن به آگاهی می رسد.                             رئیس شورای اسلامی شهر مشهد

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت : 

مطابق مصوبه مورد اعتراض مقدار 5/56 % از اراضی موکل توسط شهرداری اخذ شده که اخذ تعهد از موکل در خصوص واگذاری مقدار مزبور بر خلاف اصل مالکیت و مغایر با ماده 24 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و تبصره یک ماده 5 قانون تجمیع عوارض و اصول 37 و 36 قانون اساسی است. لذا تقاضای ابطال آن می گردد.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس به موجب لایحه شماره 9264/98/5/ش مورخ 22/05/1398 به طور خلاصه توضیح داده است که :

اولاً در بند 1 مصوبه شماره 271 – 18/12/84 صرفاً اشاره به این شده که شهرداری مشهد مکلف است آیین نامه مربوط به کمیسیون توافق و تحصیل حریم را ظرف مدت یک ماه به شورا ارائه نماید که صرفاً این مصوبه در بردارنده تکلیف شهرداری به یک آیین نامه شده است.

ثانیاً مصوبه در راستای تبصره 4 ماده واحده قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح های عمرانی و ... وضع شده است لذا تقاضای رد شکایت می شود. /ت

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره بـه اتفاق آراء اعضاء حاضر در جلسه بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید .

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

طبق بند 16 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 با اصلاحات بعدی، تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با در نظر گرفتن سیاست عمومی دولت که از سوی وزارت کشور اعلام می شود از جمله وظایف و مسئولیتهای شورای اسلامی شهر محسوب شده و در تبصره یک ماده «50» قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1387 وضع عوارض محلی جدید که تکلیف آنها در این قانون مشخص نشده باشد ، با رعایت مقررات مربوطه تجویز شده است ، در بند 4 ماده 22 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال 1380 با اصلاحات و الحاقات بعدی مقرر گردیده است: «عوارض ناشی از تغییر کاربری و فروش تراکم به اقساط پنج تا ده ساله از شروع بهره برداری توسط سرمایه گذاران به شهرداری مربوطه پرداخت خواهد شد.» همچنین در بند (الف) ماده 174 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران وضع عوارض بر ارزش افزوده اراضی و املاک، ناشی از اجرای طرحهای توسعه شهری مجاز شمرده شده است و در آراء هیأت عمومی از جمله رأی شماره 1308- 9/5/1397 مصوبات شوراهای اسلامی در وضع عوارض برای ارزش افزوده ناشی از تغییر کاربری مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات تشخیص داده نشده است. بنابراین مصوبه 22/8/85 شورای اسلامی شهر مشهد تحت عنوان تعیین بهای خدمات تغییر کاربری ها مـغایر قانون و خارج از حـدود اختیارات قانونی نبوده و به اسـتناد مواد 12 و 84  قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان عدالت اداری و یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است./6

 

جواد جباری

رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

دیوان عدالت اداری