پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع /9800553   

موضوع:

تقاضای ابطال شیوه نامه اجرایی آئین نامه دوره دکتری آموزشی پژوهشی سال 95-96 مصوب شورای تحصیلات تکمیلی و شورای دانشگاه مازندران

تاریخ رأی:

سه شنبه 27 اسفند 1398

شماره دادنامه:

9809970906012070

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

* شماره پــرونـــده :  هـ ع /9800553     شماره دادنامه : 9809970906012070                تاریخ : 27/12/98             

* شـاکــی : آقای رحیم فولادی سوادکوهی

*طرف شکایت : دانشگاه مازندران

* مـوضـوع شـکایـت و خـواستـه : تقاضای ابطال شیوه نامه اجرایی آئین نامه دوره دکتری آموزشی پژوهشی سال 95-96 مصوب شورای تحصیلات تکمیلی و شورای دانشگاه مازندران

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت دانشگاه مازندران به خواسته ابطال شیوه نامه اجرایی آئین نامه دوره دکتری آموزشی پژوهشی سال 95-96 مصوب 26/7/1395 شورای تحصیلات تکمیلی و 7/12/1395شورای دانشگاه مازندران به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد:

ماده 4- شرایط پذیرش- بند پ- احراز صلاحیت علمی برای ورود به رشته مورد نظر از طریق آزمون و مصاحبه.

بند 4-1. تبصره1- ارزیابی تخصصی به صورت کتبی بر اساس تصمیمات گروه و تایید شورای تحصیلات تکمیلی  و شورای دانشگاه انجام می گیرد و ارزیابی تخصصی به صورت مصاحبه توسط کمیته مصاحبه کننده انجام می شود و اعضای این کمیته عبارتند از: 1) مدیر گروه تحصیلات تکمیلی یا نماینده وی، 2) نماینده تحصیلات تکمیلی دانشکده (دانشگاه) (بدون حق رای)، 3- اعضای هیات علمی واجد شرایط راهنمایی دانشجویان هر رشته- گرایش در سال مورد نظر به تشخیص شورای تحصیلات تکمیلی گروه.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

1- شیوه نامه مغایر ماده 5 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی است.

2- اعطای احراز صلاحیت علمی از طریق آزمون در بند پ ماده 4 و اعطای صلاحیت ارزیابی تخصصی از طریق آزمون یا مصاحبه به دانشگاه و برگزاری آزمون به کمیته تخصصی، موجبی برای تعیین حدنصاب در مرحله دوم (مصاحبه) می باشد.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل حقوقی دانشگاه مازندران به موجب لایحه شماره 30292/35/ص98 مورخ 2/5/1398 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- مطابق مصوبه بند 6 مورخ 12/6/1387 شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیدگی به امور و شئون علمی هیات ها و کمیسیون های تخصصی وزارت علوم از صلاحیت دیوان عدالت اداری خارج است.

2- شیوه نامه اجرایی مورد اعتراض مستند به آئین نامه آموزشی دوره دکتری تخصصی 1394 شورای عالی برنامه ریزی آموزشی به تصویب دانشگاه رسیده است و در مفاد آن در خصوص مرحله بعد از پذیرش نهایی دانشجو است. بنابراین شاکی موضوعا خارج از شمول شیوه نامه مزبور است.

3- هیچکدام از مواد شیوه نامه دلالتی بر تعیین حدنصاب ندارد.

4- شاکی حتی در صورت کسب حدنصاب در مرحله دوم نیز امکانی برای قبولی نداشت. چرا که ظرفیت پذیرش 3 نفر بوده و مجموع امتیازات 12 نفر بالاتر از شاکی بوده است.

5- دانشگاه مازندران حدنصاب مرحله دوم را 25 از 50 معین نموده است که مستند به نامه سازمان سنجش و وزارت علوم بوده است.

6- شاکی قاضی دادگستری است و از آنجایی که مطابق ماده 5 آئین نامه دوره دکتری تحصیل در مقطع دکتری به صورت تمام وقت می باشد، شاکی به سبب اشتغال تمام وقت، امکان مزبور را اساسا دارا نمی باشد.

با توجه به اتفاق آرای اعضای هیأت تخصصی بر رد شکایت به شرح آتی اقدام به صدور رأی شد.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

در خصوص درخواست ابطال بند (پ) ماده 4 شیوه نامه اجرایی برای آیین نامه دوره دکتری (Ph.D) دانشگاه مازندران ، شیوه آموزشی – پژوهشی ، نظر به اینکه بند مذکور صرفاً به احراز صلاحیت علمی از طریق آزمون و مصاحبه اشاره شده است که در چارچوب مصوبات و مقرات مربوط می باشد و متضمن تجویز حکمی دایر بر تعیین حد نصاب برای مصاحبه نمی باشد ، از این رو خارج از حدود اختیارات و مغایر قانون نمی باشد. این رأی به استناد بند (ب) ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری از سوی رئیس محترم دیوان یا ده نفر از قضات دیوان قابل اعتراض می باشد. /ت

 

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری