پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/9802422   

موضوع:

1- بند ب، ج و د تعرفه (13-2) عوارض تغییر کاربری 2- تعرفه (22-2) عوارض تمدید پروانه ساختمانی

تاریخ رأی:

سه شنبه 20 اسفند 1398

شماره دادنامه:

9809970906012068               

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

 

* شماره پــرونـــده : هـ ع/9802422           شماره دادنامه : 9809970906012068                تاریخ : 20/12/98

* شـاکــی : آقای حسین سلیمانی با وکالت خانم نازنین ناطق

* طرف شکایت :  شورای اسلامی شهر نوشهر

*موضوع شکایت و خواسته: 1- بند ب، ج و د تعرفه (13-2) عوارض تغییر کاربری

2- تعرفه (22-2) عوارض تمدید پروانه ساختمانی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای اسلامی شهر نوشهر به خواسته ابطال 1- بند ب، ج و د تعرفه (13-2) عوارض تغییر کاربری 2- تعرفه (22-2) عوارض تمدید پروانه ساختمانی به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

تعرفه شماره (13-2) – عوارض تغییر کاربری

ب: فرمول محاسبه عوارض ارزش افزوده ناشی از تغییر و تعیین کاربری برای احداث بنای تجاری

ردیف

عنوان تعرفه عوارض

A=S×P×2×K

ضریب×2× قیمت منطقه ای × متراژ زمین= عوارض تغییر کاربری

1394

پیشنهاد 95

مصوب 95

1

اراضی با کاربری مسکونی

10

12

12

2

اراضی با کاربری، اداری و سایر کاربریها

14

16

16

3

اراضی با کاربری جهانگردی و توریستی و صنعتی

10

12

12

4

اراضی با کاربری فضای سبز

30

36

36

5

اراضی با کاربر زراعی و باغات

25

30

30

 

 

ج: فرمول محاسبه عوارض ارزش افزوده ناشی از تغییر و تعیین کاربری برای احداث بنای اداری و صنعتی و سایر

ردیف

عنوان تعرفه عوارض

A=S×P×K

ضریب×P× قیمت منطقه ای × متراژ زمین= عوارض تغییر کاربری

1394

پیشنهاد 95

مصوب 95

1

اراضی با کاربری مسکونی

10

12

12

2

اراضی با کاربری، تجاری (عوارض خدمات کمیسیون

2

3

3

3

اراضی با سایر کاربریها

5

6

6

4

اراضی با کاربری فضای سبز

15

17

17

5

اراضی با کاربری اراضی و باغات

15

17

17

 

 

د: فرمول محاسبه عوارض ارزش افزوده ناشی از تغییر و تعیین کاربری برای احداث بنای جهانگردی پذیرایی

 

عنوان تعرفه عوارض

A=S×P×K

ضریب×P× قیمت منطقه ای × متراژ زمین= عوارض تغییر کاربری

1394

پیشنهاد 95

مصوب 95

اراضی با کاربری مسکونی

4

5

20 درصد افزایش

اراضی با کاربری ، تجاری (عوارض خدمات کمیسیون

2

3

20 درصد افزایش

اراضی با سایر کاربریها

5

6

20 درصد افزایش

اراضی با کاربری فضای سبز

15

17

20 درصد افزایش

اراضی با کاربری اراضی و باغات

15

17

20 درصد افزایش

 

 

تعرفه شماره (22-2)- عوارض تمدید پروانه ساختمانی

بند (1): طبق بند 2 ماده 29 قانون نوسازی و عمران شهری در پروانه های ساختمانی که از طرف شهرداری ها صـادر می شود باید حداکثر مدتی که برای پایان یافتن ساختمان ضروری است قید گردد. شوراهای اسلامی شهر می توانند با توجه به حجم عملیات ساختمانی و براساس گروه بندی چهارگانه قانون نظام مهندسی ساختمان (الف-3 سال، ب 3 سال ،ج4 سال،د5 سال) نسبت به تعیین مهلت پروانه ساختمان اقدام نماید.

بند (2): مالکینی که در مهلت مقرر در پروانه ساختمانی (دوبار) نسبت به تمدید آن اقدام می نمایند مشمول پرداخت عوارض صدور پروانه ساختمانی نمی شوند.

بند(3): مؤدیانی که پس از پایان مهلت مقرر در پروانه ساختمانی برای تمدید پروانه مراجعه می نمایند. در صورت عدم شروع عمـلیات ساختمانی ظرف مـدت مقرر در پروانه از تاریخ صـدور (3سال) یا تمدید پروانه، مکـلف به پرداخت ما به التفاوت عوارض زیر بنا می باشند.

بند(4): منظور از شروع عملیات ساختمانی اعلام توسط مهندس ناظر می باشد.

* دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

1- شورای اسلامی شهر نوشهر به موجب مصوبات مورد شکایت اقدام به تصویب عوارض ارزش افزوده ناشی از تغییر کاربری- عوارض تمدید پروانه نموده و این در حالی است که به موجب آراء صادره از هیأت عمومی دیوان عدالت اداری از جمله رأی شماره 459 مورخ 20/10/89- 607 الی 609 مورخ 28/6/96 و 1176 مورخ 12/12/96 حکم به ابطال اخذ عوارض بابت ارزش افزوده تغییر کاربری و تمدید پروانه صادر شده است.

2- به موجب تبصره 2 ماده 21 قانون نوسازی و عمران شهری درخصوص عوارض تمدید پروانه ساختمانی تعیین تکلیف شده است. لذا شورای اسلامی نمی تواند در این خصوص مجدداً اقدام به تصویب عوارض نماید.

3- اخذ عوارض ارزش افزده به موجب بند (الف) ماده 174 قانون برنامه پنجم توسعه صرفاً در خصوص اجرای طرح های مصوب می باشد. لذا تغییر کاربری براساس تصمیم کمیسیون ماده 5 و یا تصمیم کمیسیون ماده صد منصرف از ماده 174 قانون یادشده می باشد.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، رئیس شورای اسلامی شهر بندری نوشهر به موجب لایحه شماره 1392/ش/ن مورخ 4/10/1398 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- وضع عوارض ارزش افزوده ناشی از تغییر کاربری بعد از تصمیم کمیسیون ماده 5 قانون شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مغایر با قانون و خارج از حدود و اختیارات شوراهای اسلامی می باشد

2- هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در موارد مشابه از جمله رأی شماره 1309 مورخ 8/7/98 اخذ عوارض ارزش افزوده ناشی از تغییر کاربری را مغایر با قانون تشخیص نداده است.

3- در خصوص عوارض تمدید پروانه نیز اقدام حذف آیتم های غیر قانونی از دفترچه عوارض از جمله عوارض تمدید پروانه مطابق با تبصره 2 ماده 29 قانون نوسازی و عمران شهری گردیده و بدین نحو عوارض موضوع شکایت مورد اصلاح واقع شده است.

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره بـه اتفاق آراء اعضاء حاضر در جلسه بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید .

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

طبق بند 16 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 با اصلاحات بعدی ، تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با در نظر گرفتن سیاست عمومی دولت که از سوی وزارت کشور اعلام می شود از جمله وظایف و مسئولیتهای شورای اسلامی شهر محسوب شده است و در تبصره یک ماده «50» قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1387 وضع عوارض محلی جدید که تکلیف آنها در این قانون مشخص نشده باشد ، با رعایت مقررات مربوطه تجویز شده است ، در بند 4 ماده 22 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال 1380 با اصلاحات و الحاقات بعدی مقرر گردیده است : « عوارض ناشی از تغییر کاربری و فروش تراکم به اقساط پنج تا ده ساله از شروع بهره برداری توسط سرمایه گذاران به شهرداری مربوطه پرداخت خواهد شد. » همچنین در بند (الف) ماده 174 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران وضع عوارض بر ارزش افزوده اراضی و املاک ، ناشی از اجرای طرحهای توسعه شهری مجاز شمرده شده است و در آراء هیأت عمومی از جمله رأی شماره 1308 – 9؍5؍1397 مصوبات شوراهای اسلامی در وضع عوارض برای تغییر کاربری مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات تشخیص داده نشده است. و با توجه به اینکه وضع و اخذ عوارض صدور پروانه ساختمانی در تراکم پایه و مازاد بر تراکم توسط شوراهای اسلامی و شهرداریها طبق بند (ب) رای شماره 79 -21؍2؍1395 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات قانونی تشخیص نگردیده و عوارض صدور پروانه ساختمان بر اساس ضوابط و ماخذ معتبر در تاریخ صدور آن قابل وصول است و مفاد رای شماره 336 -23؍11؍1380 هیأت عمـومی دیوان عدالت اداری در پروانه هایی که عملیات اجرایی ساختمان شروع نشده و مدت زمان پروانه منقضی شده است اخذ ما به التفاوت عوارض با اختساب وجوه قبلی تجویز شده است. بنابراین بند (ب) ، (ج) ، (د) از تعرفه (13-2) تحت عنوان عوارض تغییر کاربری و تعرفه (22-2) تحت عنوان عوارض تمدید پروانه ساختمانی از تعرفه شهرداری نوشهر مصوب شورای اسلامی شهر نوشهر بریا اجرا در سال 1395 مغایر قانون و خارج از حـدود اختیارات قانونی نبوده و به اسـتناد مواد 12 و 84 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان عدالت اداری و یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است./ت

جواد جباری

رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری