پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/9703672   

موضوع:

ابطال بند 3 دفترچه تعرفه عوارض شورای اسلامی شهر لواسان در سال 1397 مبنی بر عوارض بهره برداری مازاد تراکم

تاریخ رأی:

سه شنبه 20 اسفند 1398

شماره دادنامه:

9809970906012067               

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

 

* شماره پــرونـــده : هـ ع/9703672      شماره دادنامه : 9809970906012067                تاریخ : 20/12/98

* شـاکــی : آقای علی اکبر کیائی و خانم کبرا اعتمادی

* طرف شکایت :  شورای اسلامی شهر لواسان

*موضوع شکایت و خواسته: ابطال بند 3 دفترچه تعرفه عوارض شورای اسلامی شهر لواسان در سال 1397 مبنی بر عوارض بهره برداری مازاد تراکم

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای اسلامی شهر لواسان به خواسته ابطال بند 3 دفترچه تعرفه عوارض شورای اسلامی شهر لواسان در سال 1397 مبنی بر عوارض بهره برداری مازاد تراکم به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

3- عوارض بهره بهره برداری مازاد: عوارض بهره برداری مازاد درخواستی مالکین بابت افزایش بنا و براساس ضوابط و مقررات شهرسازی و با طی تشریفات قانونی لازمه به شرح منطقه بندی ذیل محاسبه می گردد.

تبصره1) به مساحت 150 مترمربع مسکونی اولیه عوارض بهره برداری مازاد تعلق نمی گیرد.

مقدار P در محاسبه عوارض بهره برداری مازاد مسکونی قیمت منطقه ای مصوب اداره دارائی در سال 1395 و مقدار S نیز مساحت مازاد بر 150 مترمربع موضوع تبصره یک فوق به شرح بندهای بیست گانه ذیل محاسبه می گردد.

1-2 منطقه اصطلک، کلاک و شهرک باستی از مساحت 151 مترمربع تا 300 مترمربع طبق فرمول 16.s.p

2-2 منطقه اصطلک، کلاک و شهرک باستی از مساحت 201 مترمربع تا 450 مترمربع طبق فرمول 19.s.p

3-2 منطقه اصطلک، کلاک و شهرک باستی از مساحت 451 مترمربع تا 600 مترمربع طبق فرمول 23.s.p

4-2 منطقه اصطلک، کلاک و شهرک باستی از مساحت 601 مترمربع تا 700 مترمربع طبق فرمول 35.s.p

5-2 منطقه اصطلک، کلاک و شهرک باستی از مساحت 700 مترمربع به بالا مترمربع طبق فرمول 40.s.p

6-2 منطقه احمدآباد و سیدپیاز از مساحت 151 متر مربع تا 300 متر مربع طبق فرمول 16.s.p

7-2 منطقه احمدآباد و سیدپیاز از مساحت 301 متر مربع تا 450 متر مربع طبق فرمول 22.s.p

8-2 منطقه احمدآباد و سیدپیاز از مساحت 451 متر مربع تا 600 متر مربع طبق فرمول 24.s.p

9-2 منطقه احمدآباد و سیدپیاز از مساحت 601 متر مربع تا 700 متر مربع طبق فرمول 26.s.p

10-2 منطقه احمدآباد و سیدپیاز از مساحت 700 متر مربع  به بالا متر مربع طبق فرمول 30.s.p

11-2 منطقه ترک مزرعه، باستی، شورکاب، جائیج، گلندوک، نجارکلا و ناران مساحت 151 مترمربع تا 300 مترمربع  طبق فرمول 6.s.p

12-2 منطقه ترک مزرعه، باستی، شورکاب، جائیج، گلندوک، نجارکلا و ناران مساحت 301 مترمربع تا 450 مترمربع  طبق فرمول 14.s.p

13-2 منطقه ترک مزرعه، باستی، شورکاب، جائیج، گلندوک، نجارکلا و ناران مساحت 451 مترمربع تا 600 مترمربع  طبق فرمول 18.s.p

14-2 منطقه ترک مزرعه، باستی، شورکاب، جائیج، گلندوک، نجارکلا و ناران مساحت 601 مترمربع تا 700 مترمربع  طبق فرمول 20.s.p

15-2 منطقه ترک مزرعه، باستی، شورکاب، جائیج، گلندوک، نجارکلا و ناران مساحت 701 مترمربع به بالا طبق فرمول 22.s.p

16-2 منطقه تیمورآباد- سبوبزرگ- انباج از مساحت 151 مترمربع تا 300 مترمربع   طبق فرمول   10.s.p

17-2 منطقه تیمورآباد- سبوبزرگ- انباج از مساحت 301 مترمربع تا 450 مترمربع   طبق فرمول   15.s.p

18-2 منطقه تیمورآباد- سبوبزرگ- انباج از مساحت 451 مترمربع تا 600 مترمربع   طبق فرمول   20.s.p

19-2 منطقه تیمورآباد- سبوبزرگ- انباج از مساحت 601 مترمربع تا 700 مترمربع   طبق فرمول   25.s.p

20-2 منطقه تیمورآباد- سبوبزرگ- انباج از مساحت 701 مترمربع به بالا   طبق فرمول   30.s.p

تبصره2) عوارض بهره برداری مازاد در مناطق واقع در حریم که موقعیت آنها خارج از بافت روستاها قرار دارد و موضوع صدور پروانه و عدم خلاف مفاصاحساب و پایانکار آنها به عهده شهرداری می باشد مثل افجه، راحت آباد، سینک، هنزک، برگجهان، نیکنامده، کندپائین و کندبالا، انباج، ناصرآباد،بوجان ، چال ناظران، کیور، کردیان، مزرعه سادات بر مبنای ردیفهای 16-2 تا 20-2 تیمورآباد و ..... محاسبه می گردد.

تبصره3) عوارض بهره برداری مازاد مورد تقاضا برای صدور پروانه بر اساس ردیفهای فوق الاشاره به صورت پلکانی محاسبه می گردد.

تبصره4) احداث بناهای با کاربری فرهنگی، آموزشی، ورزشی و مذهبی مشمول پرداخت عوارض بهره برداری مـازاد نمی شود و عوارض بهره برداری مازاد برای صدور پروانه تخریب و بازسازی به میزان یک دوم عوارض بهره برداری مازاد مسکونی محاسبه می شود. عوارض بهره برداری مازاد املاک داخل بافتهای قدیمی و بومی و اوقافی با تشخیص شهردار و رئیس شورای شهر 700 درصد ارقام مذکور قابل وصول می باشد.

تبصره5) عوارض بهره برداری مازاد کاربری های بهداشتی، درمانی با لحاظ 80 درصد کاربری مسکونی محاسبه می شود.

* دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکی در لایحه رفع نقص مثبوت به شماره 97-3672-3 مورخ 29/2/98 ابطال بند 3 دفترچه تعرفه عوارض شورای اسلامی شهر لواسان در سال 1397 مبنی بر عوارض بهره برداری مازاد بر تراکم را خواستار شده و اظهار داشته است:

با توجه به تعیین تکلیف ضمانت اجرای تخلفات ساختمانی ساختمانی در تباصر ماده 100 قانون شهرداری مبنی بر جریمه، شورای اسلامی شهر لواسان به موجب مصوبه مورد شکایت مالک را علاوه بر پرداخت جریمه مکلف به پرداخت عوارض نموده که این امر خارج از حدود اختیارات شوراهای اسلامی و مغایر با قانون می باشد. به موجب ماده 4 قانون تنظیم بخشی از در آمدهای دولت دریافت هرگونه وجه و یا کالا از مردم توسط دستگاه های اجرایی باید به موجب قانون باشد و هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در موارد مشابه از جمله رأی شماره 848 مورخ 11/12/81- 770 مورخ 2/11/91 احذ عوارض علاوه بر جریمه کمیسیون ماده صد را مغایر با قانون اعلام نموده است لذا با عنایت به مراتب مذکور ابطال مصوبه مورد استدعاست.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، رئیس شورای اسلامی شهر لواسان به موجب لایحه شماره 97/3672/5 مورخ 20/5/1398 به طور خلاصه توضیح داده است که :

عوارض مازاد بر تراکم زمانی از مالک درخواست می شود که بر اساس ضوابط و مقررات شهرسازی و با طی تشریفات قانونی از طریق کمیسیون ماده 5 قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مورد تصویب قرار گیرد. و مصوبه مورد شکایت صرفاً ناظر به ساخت و ساز مجاز می باشد و در خصوص ساخت و ساز غیر مجاز از سوی کمیسیون ماده صد تعیین تکلیف شده است. فلذا وصول عوارض مازاد بر تراکم در خصوص پرونده هایی که در کمیسیون ماده صد مطرح می گردد ضرورت نداشته و شهرداری می بایست فقط به وصول جرایم حاصل از آراء کمیسیون ماده صد و عوارض افزایش بنا براساس بند 1 تعرفه عوارض اقدام نماید.

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره بـه اتفاق آراء اعضاء حاضر بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید .

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

طبق بند 16 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با در نظر گرفتن سیاست های عمومی دولت که از سوی وزارت کشور اعلام می شود از جمله وظایف و مسئولیت های شورای اسلامی شهرها محسوب و در تبصره یک ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 وضع عوارض محلی جدید با رعایت مقررات مربوطه تجویز شده است و با توجه به اینکه وضع و اخذ عوارض صدور پروانه ساختمانی در تراکم پایه و مازاد بر تراکم توسط شوراهای اسلامی و شهرداری ها طبق بند (ب) رأی شماره 79 مورخ 21؍2؍1395 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات قانونی تشخیص نگردیده و طبق آراء شماره 587 مورخ 25؍11؍83 و 786 مورخ 9؍8؍1396 هیات عمومی دیوان عدالت اداری عوارض از جمله حقوق دیوانی بوده و غیر از جرائم مربوط به کمیسیون های ماده صد قانون شهرداریها می باشد. بنابراین بند 3 از تعرفه عوارض شهرداری لواسان سال 1397 تحت عنوان عوارض بهره برداری مازاد مصوب شورای اسلامی شهر لواسان مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات نبوده و به اسـتناد مواد 12 و 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صـادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس دیوان یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است./ت

جواد جباری

رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری