پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/9703707   

موضوع:

ابطال مصوبه ش 219 مورخ 26/10/96 شورای اسلامی شهر اردکان (تعرفه شماره 38 بهای خدمات مدیریت پسماند بانک ها)

تاریخ رأی:

سه شنبه 20 اسفند 1398

شماره دادنامه:

9809970906012066               

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

 

 * شماره پــرونـــده : هـ ع/9703707      شماره دادنامه : 9809970906012066                تاریخ : 20/12/98

* شـاکــی : بانک رفاه کارگران با مدیریت آقای محمدعلی سهمانی

* طرف شکایت :  شورای اسلامی شهر اردکان (استان فارس)

*موضوع شکایت و خواسته: ابطال مصوبه ش 219 مورخ 26/10/96 شورای اسلامی شهر اردکان (تعرفه شماره 38 بهای خدمات مدیریت پسماند بانک ها)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای اسلامی شهر اردکان به خواسته ابطال مصوبه فوق الذکر به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

عنوان تعرفه عوارض : بانک ها ، مؤسسات مالی و اعتباری (سالیانه)

نحوه محاسبه پسماند : 000/000/35 ریال

توضیحات :

تبصره1: این عوارض به استناد ماده 8 قانون مدیریت پسماندها در 8 ماده و 6 تبصره به تصویب وزیر محترم کشور رسید.

تبصره2 : در مورد مشاغل بر زباله (از قبیل لیست پیوست) علاوه بر بهای خدمات بند 1 مدیریت اجرایی می تواند بر اساس تعرفه و روش اجرایی متناسب با توجه به پسماند که توسط شورای اسلامی تصویب می شود هزینه های مربوطه دریافت نماید.

دستورالعمل نحوه تعیین بهای خدمات مدیریت پسماندهای عادی شهری (مصوب 17/7/1385 وزیر کشور)

این دستورالعمل به استناد ماده 8 قانون مدیریت پسماندها و به منظور تشویق تولیدکنندگان به تولید کمتر پسماند و افزایش کمی و کیفی تفکیک از مبدأ و بازیافت کاربری بودن برای شهرداری ها، انعطاف پذیری، افزایش نقش شوراهای اسلامی، تشویق شهرداران در جهت ارائه خدمات مناسب تر و کاهش هزینه ها، جهت پسماندهای عادی تهیه گردیده است.

ماده1- واژه ها و اصلاحات به کار رفته در این دستورالعمل تابع تعاریف مندرج در ماده 2 قانون مدیریت پسماندها مصوب 20/2/1383 و ماده 1 آیین نامه اجرایی شماره 28488/ت22561ه مورخ 1/5/1384 مصوب هیئت محترم دولت می باشد این دستوالعمل به استناد ماده 8 قانون مدیریت پسماندها در 8 ماده و 6 تبصره به تصویب وزیر محترم و تحت شماره 3/95335/س مورخ 17/7/85 جهت اجرا ابلاغ شده است.

ماده2- منابع درآمد مدیریت اجرایی پسماند عبارت است از بهای خدمات وصولی از تولید کنندگان کلیه پسماندهای عادی از جمله واحدها و اماکن مسکونی، تجاری، خدماتی، صنفی، تولیدی، اداری و غیره یا کشاورزی واقع در داخل حریم شهرها

مـاده 3- پرداخت کننده اشخاص حقیق یا حقوقی (تولید کننده پسماند) تایید کننده بهای خدمات به مدیریت اجرایی می باشند.

ماده 4- صورتحساب بدهی قبض صادره توسط مدیریت اجرایی پسماند است که مشخصات و میزان بدهی اشخاص حقیقی و یا حقوقی تولید کننده پسماندها در آن درج شده و با ذکر شماره حساب بانکی تنظیم و جهت پرداخت به تولید کننده پسماند ارائه می گردد.

ماده5- رسید دریافت وجه قسمتی از برگه صورتحساب بدهی شامل مشخصات پرداخت کننده بوده که پس از واریز بهای خدمات توسط بانک مورد تایید قرار گرفته و به پرداخت کننده تسلیم می شود.

تعرفه شماره (2-12) عوارض پاکبانی یا حمل زباله

ردیف

نوع عوارض

عوارض پیشنهادی

بند 16 ماده 71 قانون موسوم به شوراها و تبصره1 ماده50 قانون مالیات بر ارزش افزوده

1

مسکونی

ماهیانه 100000 ریال

سالیانه 1200000 ریال

2

تجاری

ماهیانه 200000 ریال

سالیانه 2400000 ریال

3

اداری

ماهیانه 1000000 ریال

سالیانه 12000000 ریال

4

صنعتی

ماهیانه 500000 ریال

سالیانه 6000000 ریال

5

بیمارستان ها

ماهیانه 1500000 ریال

سالیانه 15000000 ریال

6

آزمایشگاهها

ماهیانه 700000 ریال

سالیانه 8400000 ریال

7

مطب ها

ماهیانه 700000 ریال

سالیانه 8400000 ریال

 

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت : 

1- اصل 51 قانون اساسی و ماده یک قانون اصلاح موادی از برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برقراری هرگونه عوارض باید به موجب قانون باشد و مبنای عوارض بهاء خدمات مشخص نمیباشد.

2- به موجب ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده برقراری هر گونه عوارض و سایر وجوه برای ارائه دهندگان خدمات که در آن قانون، تکلیف مالیات و عوارض آنها معین شده هم چنین برقراری عوارض بر درآمدهای مأخذ محاسبه و سایر عملیات مالی اشخاص نزد بانکها و موسسات اعتباری غیر بانکی مجاز توسط (شهرداریها) شورهای اسلامی و سایر مراجع ممنوع می باشد و مطابق بند 11 ماده 12 قانون مذکور خدمات بانکی و اعتباری بانکها از پرداخت مالیات معاف می باشند و وفق مواد 38 و 39 قانون مذکور نرخ عوارض شهرداریها در رابطه با کالا و خدمات بانکی که می بایست برای آنها عوارضی پرداخت گردد کاملاً احصاء شده و بانکها از این بابت معاف از پرداخت هرگونه عوارض می باشند.

3- ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده و برقراری عوارض ملی و محلی موخر بر ماده 71 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورای اسلامی و شهرداران مصوب 95 می باشد.

4- وضع عوارض بهاء خدمات باید در قبال ارائه خدمات باشد و شهرداری از این بابت خدمات به بانک ارائه نمیدهد تا مستحق عوارض آن باشد.

5- حسب رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری به شماره 573- 572- 8/11/84 موضوع بند 26 ماده 71 قانون تشکیلات منصرف از آن و خارج از حدود اختیارات شورا است.

6- رأی هیئت عمومی به شماره 344 مورخ 21/4/88 فعالیت بانکها محلی نیست و خارج از ماده76 قانون شوراها است.

7- آراء شماره 724- 759 مورخ 11/10/96 هیئت عمومی مصوبات شوراهای اسلامی شیراز و ... را ابطال کرده است.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، رئیس شورای اسلامی شهر اردکان فارس به موجب لایحه شماره 38/ش الف مورخ 30/02/1398 به طور خلاصه توضیح داده است که :

فیش های پیوست عوارض بانک رفاه عوارض نوسازی بوده که به صراحت ماده 2 قانون نوسازی و عمران شهری قسمت یک ردیف 5 جدول شماره 25 قانون بودجه سال 89 به مأخذ 5/1 درصد قابل دریافت می باشد و عوارض پسماند طبق ماده یک قانون مدیریت پسماند مصوب 20/2/83 مجلس شورای اسلامی قابل وصول می باشد و بانکها جزء مشاغل پرزباله هستند از قاعده 100% عوارض نوسازی سالیانه مستثنی شده اند و هیئت عمومی دیوان عدالت اداری طی رأی شماره 1033- 12/10/96 از کلیه مشمولین قانون نظام صنفی و مشمولین قوانین خاص مثل بانکها، مطب پزشکان و وکلاء و غیره بلامانع است.

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره بـه اتفاق آراء اعضاء حاضر در جلسه بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید .

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

مطابق ماده 7 قانون مدیریت پسماندها مصوب 20/12/1383 مدیریت اجرای کلیه پسماندها غیر از صنعتی و ویژه در شهرها به عهده شهرداری است و براساس ماده 8 قانون مذکور ، مدیریت اجرایی می تواند از هزینه های مدیریت پسماند را از تولیدکننده پسماند با تعرفه هایی که طبق دستور العمل وزارت کشور توسط شورای اسلامی بر حسب نوع پسماند تعیین می شود ، دریافت و صرف هزینه های پسماند نماید. از سوی دیگر آئین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند و دستورالعمل های اجرائی آن وضع بهای خدمات برای حمل ، تفکیک و پردازش پسماندهای عادی توسط شورای اسلامی شهرها را تجویز نموده است و طبق رای شماره 978 مورخ 22/12/1390 هیات عمومی دیوان عدالت اداری چگونگی محاسبه و اخذ بهای خدمات مدیریت پسماند مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات تشخیص نگردیده است بنابراین بند 6 از تعرفه شماره 38 بهای خدمات مدیریت پسماند مبنی بر عوارض بانک ها ، مؤسسات مالی و اعتباری (سالیانه) از مصوبه شماره 219/ش مورخ 26/10/96 مصوب شورای اسلامی شهر اردکان فارس مغایر قانون و خارج از حدود اختیار نبوده و به استناد مواد 12 و 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری رای به رد شکایت صادر می شود ، این رأی ظرف 20 روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است. /ت

 

جواد جباری

رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

دیوان عدالت اداری