پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/98/3346   

موضوع:

ابطال جدول عوارض و بهای خدمات پزشکی و حرف وابسته مصوبه شورای اسلامی شهر قم سال 1398

تاریخ رأی:

سه شنبه 20 اسفند 1398

شماره دادنامه:

9809970906012065               

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

* شماره پــرونـــده : هـ ع/98/3346       شماره دادنامه : 9809970906012065                تاریخ : 20/12/98

* شـاکــی : سازمان نظام پزشکی قم

* طرف شکایت :  شورای اسلامی شهر قم

*موضوع شکایت و خواسته: ابطال جدول عوارض و بهای خدمات پزشکی و حرف وابسته مصوبه شورای اسلامی شهر قم سال 1398

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای اسلامی شهر قم به خواسته ابطال جدول عوارض و بهای خدمات پزشکی و حرف وابسته مصوبه شورای اسلامی شهر قم سال 1398 به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

افزایش عوارض در ماده یازده

جدول شماره 2، مطابق ذیل اصلاح گردد:

 

عنوان شغل

عوارض سالیانه

داروخانه ها

000/000/5 ریال

داروخانه های شبانه روزی

000/500/9 ریال

پزشکان متخصص

00/000/6 ریال

پزشکان عمومی

000/200/2 ریال

دندانپزشکان

000/000/5 ریال

آزمایشگاه ها

000/000/6 ریال

رادیولوژی و سونوگرافی

000/000/8 ریال

سی تی اسکن و ام آر ای

000/000/13 ریال

درمانگاه ها

000/300/6 ریال

کلینیک ها

000/000/10 ریال

فیزیوتراپ ها

000/500/3 ریال

مامایی و کارشناسان گروه پروانه دار (بینایی سنجی و شنوایی سنجی)

000/700 ریال

 

 

 

* دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شهرداری قم به استناد مصوبه مورد شکایت عوارض سالیانه مشاغل بابت سال 98 را بر خلاف عرف منطقی افزایش داده در حالی که :

1- به موجب ماده واحده قانون محلی مطب پزشکان و حرف وابسته مصوب 1366 فعالیت پزشکان و حرف وابسته در اماکن و ساختمانهای مسکونی- تجاری ملکی و اجاره ای بلامانع می باشد.

2- مصوبه مورد شکایت مغایر با تورم اعلامی بانک مرکزی در سال 1397 می باشد.

3- اقتضای تصویب یک مصوبه مالی نیازمند به بررسی شرایط اوضاع و احوال مالی خدمت گیرنده از یک طرف و ارائه خدمتی که به خدمت گیرنده داده می شود باید باشد در حالی که مصوبه شورای اسلامی شهر قم بدون در نظر گرفتن هزینه های جاری پزشکان اقدام شده است.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، رئیس شورای اسلامی شهر قم  به موجب لایحه شماره 8721 مورخ 01/11/1398 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- عوارض موضوع شکایت در راستای بند 16 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی و انتخابات شهرداران مصوب 1375 و هم چنین تبصره یک ماده 50 قانون مالیات برارزش افزوده اقدام شده است.

2- عوارض مورد مطالبه بابت ارائه خدمات ارائه شده توسط شهرداری می باشد.

3- هیأت تخصصی عمران و شهرسازی و اسناد به موجب آراء صادره متعدد از جمله رأی شماره 464 مورخ 26/10/1390- 331 مورخ 14/9/1394- 426 مورخ 26/10/90 اخذ عوارض شغلی پزشکان را مغایر با قانون و خارج از حدود اختیارات شورای اسلامی شهر تشخیص نداده است.

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره بـه اتفاق آراء اعضاء حاضر در جلسه بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید .

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

طبق بند 16 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 و اصلاحات بعدی تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با در نظر گرفتن سیاست عمومی دولت که از سوی وزارت کشور اعلام می شود از جمله وظایف و مسئولیت های شورای اسلامی شهرهاست و در تبصره یک ماده «50» قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 وضع عوارض محلی جدید که تکلیف آنها در این قانون مشخص نشده باشد ، با رعایت مقررات مربوطه تجویز شده است و در رأی شماره 464 مورخ 26/10/90 هیأت عمومی وضع شغلی از مطب پزشکان و حرف وابسته مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات تشخیص نگردیده است. بنابراین ردیف 31 جدول شماره 2 مبنی بر افزایش عوارض در ماده یازده عوارض سالیانه مشاغل و حرف پزشکی از تعرفه سال 98 شهرداری قم مصوب شورای اسلامی شهر قم مـغایر قانون و خارج از حـدود اختیار نبوده و به اسـتناد مواد 12 و 84  قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است./ت

 

جواد جباری

رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

دیوان عدالت اداری