پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/97/2193     

موضوع:

ابطال مصوبه مورخ 28/1/1396 و 23/2/1396 کمیسیون نظارت بر اصناف منطقه آزاد اروند رود

تاریخ رأی:

سه شنبه 20 اسفند 1398

شماره دادنامه:

9809970906012060              

هیات تخصصی اداری و امور عمومی

                                                              

* شماره پــرونـــده : هـ ع/97/2193             شماره دادنامه : 9809970906012060               تاریخ : 19/12/98

* شاکی : آقای شریف مدنی

*طرف شکایت : کمیسیون نظارت بر اصناف منطقه آزاد اروند رود

*موضوع شـکایت و خواسته : ابطال مصوبه مورخ 28/1/1396 و 23/2/1396 کمیسیون نظارت بر اصناف منطقه آزاد اروند رود

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت کمیسیون نظارت بر اصناف منطقه آزاد اروند رود به خواسته ابطال مصوبه مورخ 28/1/1396 و 23/2/1396 کمیسیون نظارت بر اصناف منطقه آزاد اروند رود به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

مصوبات کمیسیون نظارت بر اصناف منطقه آزاد اروند رود

مصوبه مورخ 28/1/1396

موضوع : جلسه کمیسیون نظارت بر سازمان های صنفی منطقه آزاد اروند – شهرستان آبادان

حاضرین در جلسه :

جناب آقای معتمدی رئیس کمیسیون نظارت بر سازمان های صنفی منطقه آزاد اروند

جناب آقای عبود زاده مدیریت محترم بهبود محیط کسب و کار و توسعه رقابت

جناب آقای مهجوری نماینده فرماندار ویژه آبادان

جناب آقای نیاز پور رئیس اداره اماکن

جناب آقای مرتضی جعفری معاون غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی

جناب آقای زندی رئیس اتاق اصناف

جناب آقای پور نعمتی رییس اداره صنعت ، معدن و تجارت

جناب آقای حسین عبدالباقی سرمایه گذار شهرک خودرو

جناب آقای ایزد پناه مسئول اصناف سازمان منطقه آزاد اروند

شرح مصوبات : نامه شماره 3927 مورخ 10/11/95 اتاق اصناف و نامه شماره 96/3/340 مورخ 19/1/96 مدیریت توسعه و زیر ساخت شهری و روستایی سازمان و با توجه به موافقت شورای شهر و شهرداری آبادان در خصوص ایجاد شهرک خودرویی در جاده آبادان – ماهشهر به منظور ساماندهی صنوف نمایشگاه های اتومبیل ، مطرح که پس از بحث و بررسی و ارائه توضیحات توسـط سرمایه گذار ( آقای حسین عبدالباقی ) اعضـای کمیسیون نظارت ضمن موافقت با ایجـاد و راه اندازی شهرک یاد شده کمیته ای متشکل از سازمان منطقه آزاد اروند – اداره صنعت و معدن و تجارت – اماکن نیروی انتظامی – اتاق اصناف و رئیس اتحادیه مربوطه را انتخاب و مقرر گردید به منظور نظارت بر مراحل مختلف ساخت و پیشرفت پروژه – نحوه واگذاری به صنوف – قیمت گذاری و نحوه انتقال اصناف به شهرک خودرویی ، ضمن همکاری و تشکل جلسات مستمر ، نتیجه اقدامات به عمل آمده را به سمع و نظر اعضای کمیسیون نظارت برسانند. ضمناً مقرر گردید با توجه به اهمیت موضوع مبنی بر ساماندهی صنوف مزاحم اتحادیه مربوطه از صدور و یا تمدید پروانه کسب در سطح شهر آبادان خودداری نموده و افراد متقاضی را به سمت شهرک خودرویی جهت اخذ مجوز راهنمایی نمائید. – دستگاه اجرایی : سازمان منطقه آزاد اروند

 

 

مصوبه مورخ 23/2/1396

جناب آقای پور نعمتی رییس اداره صنعت ، معدن و تجارت آبادان

جناب آقای احمد زندی رئیس اتاق اصناف آبادان

جناب آقای علی نیاز پور رئیس محترم اداره اماکن

جناب آقای فروزنده رییس اتحادیه بنگاه اتومبیل

جناب آقای ایزد پناه مسئول محترم اصناف سازمان منطقه آزاد اروند

جناب آقای حسین عبدالباقی سرمایه گذار شهرک خودرویی آبادان

شرح : در اجرای بند یک صورتجلسه مورخ 28/1/96کمیسیون نظارت بر سازمانهای صنفی منطقه آزاد اروند جلسه هماهنگی نظارت بر مراحل مختلف ساخت و پیشبرد پروژه شهرک خودرویی آبادان رأس ساعت 14 روز شنبه مورخ 23/2/96 در محل سازمان با حضور کمیته تعیین شده برگزار گردید که پس از بحث و بررسی و اعلام نقطه نظرات و پیشنهادات اعضا و سرمایه گذار شهرک خودرویی موارد زیر با تایید اعضا جهت استحضار و اتخاذ تصمیم نهایی توسط اعضای محترم کمیسیون نظارت اعلام می گردد.

شرح مصوبات : 1- مقرر گردید در خصوص نحوه ابطال و الزام واحدهای صنفی نمایشگاه اتومبیل که پروانه کسب معتبر دارند طبق قانون نظام صنفی از طریق کمیسیون نظارت تعیین تکلیف گردد.

2- مقرر گردید بند یک صورتجلسه کمیسیون نظارت مورخ 28/1/96 مطلب عدم صدور یا تمدید پروانه کسب در سطح شهر آبادان اصلاح گردد و به جمله کل حوزه منطقه آزاد اروند تغییر یابد.

3- مقرر گردید صدور پروانه کسب نمایشگاه اتومبیل برای پرونده های در دست اقدام با اخذ تعهد محضری مبنی بر جابجایی محل کسب نمایشگاه به محض شروع به کار شهرک خودرویی به صورت پروانه کسب یکساله بلامانع می باشد.

4- مقرر گردید سرمایه گذار شهرک خودرویی برنامه زمانبندی راه اندازی شهرک خودرویی را به کمیسیون نظارت اعلام تابلو زمانبندی راه اندازی شهرک خودرویی را به کمیسیون نظارت اعلام تابلو زمانبندی توسط سرمایه گذار نصب گردد.

5- مقرر گردید بعد از موافقت کمیسیون نظارت طرح موضوع شهرک خودرویی و ثبت آن در سازمان منطقه آزاد اروند صورت پذیرد.

6- مقرر گردید اتاق اصناف و اتحادیه مربوطه ضمن مکاتبه و انجام اطلاع رسانی به اعضای مربوطه اعلام نمایند که به غیر از سرمایه گذار فعلی هیچگونه مجوزی یا موافقتی با ایجاد شهرک جدید صورت نمی پذیرد.

7- مقرر گردید نصب بنر و تابلو تبلیغاتی شهرک خودرویی با توجه به موافقت کمیسیون نظارت توسط سرمایه گذار انجام پذیرد.

8- مقرر گردید کارشناسان قیمت گذاری آنالیز قیمت فروش را به سازمان منطقه آزاد اروند اعلام نمایند تا در جلسه کمیسیون نظارت مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

9- مقرر گردید روز دوشنبه مورخ 1/2/96 جلسه هماهنگی کمیته یاد شده مجدداً برگزار گردد.

حاضرین در جلسه :

جناب آقای معتمدی رئیس کمیسیون نظارت منطقه آزاد اروند

جناب آقای محمد حویزاوی شهردار محترم آبادان

جناب آقای طمیمیان مدیر حراست منطقه آزاد اروند

جناب آقای سرهنگ تقی زاده فرمانده انتظامی آبادان

جناب آقای پور نعمتی رییس اداره صنعت ، معدن و تجارت

جناب آقای نیاز پور رئیس اداره اماکن

جناب آقای مرتضی جعفری رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان

جناب آقای زندی رئیس اتاق اصناف

جناب آقای ادیب محاوی نماینده فرمانداری آبادان

جناب آقای آقالر رییس اداره دامپزشکی آبادان

جناب آقای کامران زارع معاونت سرمایه گذاری شهرداری آبادان

خانم فاطمه کعب عمیر معاونت سرمایه گذاری منطقه 4 شهرداری آبادان

جناب آقای عبود زاده مدیر بهبود محیط کسب و کار و توسعه رقابت

جناب آقای ایزد پناه مسئول اصناف سازمان منطقه آزاد اروند

مصوبات :

1- در اجرای بند یک صورتجلسه کمیسیون نظارت مورخ 28/1/96 در خصوص شهرک خودرویی ، گزارش مورخ 23/2/96 کمیته تعیین شده در قالب 10 بند قرائت که پس از تایید و موافقت اعضای کمیسیون نظارت مقرر گردید جهت اجرا به اتاق اصناف و اتحادیه مربوطه ابلاغ گردد.

همچنین مصوب گردید انتهای مکتوب بند یک صورتجلسه کمیسیون نظارت مورخ 28/1/96 بدین شرح اصلاح گردد : با توجه به اهمیت موضوع مبنی بر ساماندهی صنوف مزاحم اتحادیه مربوطه از صدور و تمدید پروانه کسب در حوزه منطقه آزاد اروند خودداری نموده و افراد متقاضی را به سمت شهرک خودرویی جهت اخذ مجوز راهنمایی نماید.

2- نامه شماره 722 مورخ 21/3/96 اتاق اصناف آبادان به انضمام مستندات و نظرات کارشناسان معتبر در خصوص اعلام نظر قیمت کارشناسی هر متر مربع شهرک خودرویی مطرح که پس از بحث و بررسی و اعلام نقطه نظرات و پیشنهادات اعضا کمیسیون نظارت و سرمایه گذار قیمت قطعی هر متر مربع را 24000000 ریال  به صورت نقدی تعیین و به تصویب اعضا رسید و مقر گردید کارگروه تعیین شده نسبت به بررسی و تعیین قیمت و نحوه فروش اقساطی به متقاضیان جلسات مرتبط را برگزار و نتیجه را به کمیسیون نظارت اعلام نماید.

3- نامه شماره 3469/9/11 مورخ 22/3/96 شهرداری آبادان در خصوص انتقال نمایشگاه های خودرو و یا توجه به ایجاد مزاحمت برای شهروندان و به استناد بند 20 ماده 55 قانون شهرداری ها مطرح و ضمن موافقت اعضای کمیسیون نظارت مقرر گردید اتاق اصناف و اتحادیه مربوطه لیست کلیه مالکین نمایشگاه های خودرو را به همراه نشانی دقیق در اسرع وقت به شهرداری اعلام نمایند.

دستگاه اجرایی : اتاق اصناف – سازمان منطقه آزاد اروند – اتاق اصناف   

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکی به موجب دادخواستی تقاضای ابطال مقرره مورد شکایت را مطرح کرده و د رتبیین مبنای خواسته خود به دلایل زیر استناد کرده است :

1- درماده 48 قانون نظام صنفی ، ترکیب کمیسیون نظارت و حد نصاب لازم برای تشکیل کمیسیون فوق مشخص شده است ولی با بررسی صورت جلسات کمیسیون نظارت منطقه آزاد اروند رود مشخص می شود که ترکیب و حد نصاب یاد شده رعایت نشده است.

2- بر اساس مصوبات مورد شکایت مقرر شده که مجوزی برای فعالیت نمایشگاه خودرو در روستا صادر نشده و متقاضیان به شهرک خودرویی برای ایجاد نمایشگاه هدایت شوند. مبنای وضع این مصوبات نیز مکاتبه شماره 3469 مورخ 22/3/96 شهرداری آبادان است که انتقال نمایشگاه های خودرو را با توجه به ایجاد مزاحمت برای شهروندان به شهرک خودرویی مقرر نموده است. این در حالی است که نمایشگاه اینجانب در روستا قرار دارد و طبق تبصره 1 ماده 3 قانون تعاریف محدوده و حریم شهر و روستا و شهرک ، روستاها دارای حریم مستقل بوده و شهرداری حق دخالت در آنها را ندارد. ضمن آنکه مکاتبه فوق به صنوف مزاحم اشاره دارد. این در حالی است که رئیس پلیس راهور آبادان طبق نامه شماره 9/105/16/508/13/2150 مورخ 27/8/94 نمایشگاه های خودروی مشخصی را در خیابان طیب آبادان عامل معضل ترافیک و مزاحمت اعلام کرده و بر مبنای مکاتبه شماره 12/04/2150 نمایشگاه اینجانب را قانونی و غیر مزاحم دانسته است. ضمن آنکه مغازه اینجانب واجد تعریف صنوف مزاحم در آیین نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهـری نمی باشد.

3- طبق اصل 100 قانون اساسی ، ماده 1 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور ، بندهای «ل» و «ن» ماده 68 این قانون ، بند «ف» مـاده 68 قانون فوق و بند های 34 و 47 ماده 10 اساسنامه تشکیلات و سـازمان دهیاری ها به وظایف شوراهای اسلامی روستا ، دهیاری و دهیار در خصوص برنامه ریزی اقتصادی و ایجاد زمینه مناسب برای توسعه اشتغال و بررسی و صدور پروانه های کسب اشاره شده و اقدام کمیسیون نظارت منطقه اروند رود در وضع مقرره مورد شکایت ، دخالت در وظایف و اختیارات نهادهای یاد شده و بی توجهی به اختیارات و صلاحیت های آنها می باشد.

* خلاصه مدافعات طرف شکایت :

با وجود آنکه نسخه دوم دادخواست در تاریخ 13/8/1397 به طرف شکایت ابلاغ شده ، ولی تاکنون پاسخی واصل نشده است و با توجه به گذشتن مهلت مقرر قانونی (یک ماه) در اجرای حکم ماده 83 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ، پرونده مهیای اظهار نظر و اتخاذ تصمیم می‌باشد.

*رأی هیات تخصصی اداری و امور عمومی :

جلسه هیأت تخصصی اداری و امور عمومی به تاریخ 15/10/98 تشکیل و در خصوص شکایت شاکی آقای شریف مدنی به تقاضای ابطال مصوبه کمیسیون نظارت بر اصناف اروند رود به تاریخ 28/1/96 و 23/2/96 به علت فقدان نصاب لازم کمیسیون برای رسمیت جلسه به شرح ذیل اتخاذ تصمیم نمود :

با عنایت به توضیحات حضوری نمایندگان معرفی شده از سازمان منطقه آزاد اروند به شرح صورتجلسه تنظیمی مورخ 25/9/98 در دفتر هیأت عمومی مبنی بر اینکه کمیسیون نظارت بر اصناف اروند رود مجدداً در تاریخ 11/6/98 تشکیل جلسه داده و به اتفاق آراء مصوبه 28/1/96 کمیسیون مذکور و به تبع آن مصوبه کمیته تعیین شده از سوی کمیسیون به تاریخ 23/2/96 را تنفیذ نموده است ، مصـوبات مورد شکایت بر خلاف ماده 48 قانون نظام صـنفی نبوده و خارج از حـدود اخـتیارات قانونی نمی باشد لذا هیأت به اتفاق آراء مستنداً به بند (ب) ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی به رد شکایت صادر می نماید. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس و یا ده نفر از قضات دیوان عدالت اداری قابل اعتراض می باشد. /ت

 

سید کاظم موسوی

رئیس هیأت تخصصی اداری و امور عمومی

دیوان عدالت اداری