پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

9703252

موضوع:

1- ابطال تبصره 1 بند 2 از قسمت امتیازات و سهمیه های قانونی دفترچه راهنمای آزمون استخدامی سازمان تأمین اجتماعی در سال 1396 2- ابطال تبصره 1 بند 3 شرایط اختصاصی ورود به خدمت از دفترچه ضابطه استخدامی سال 1396 سازمان تأمین اجتماعی

تاریخ رأی:

دوشنبه 12 اسفند 1398

شماره دادنامه:

9809970906012051

هیأت تخصصی استخدامی دیوان  عدالت اداری

* شماره پــرونـــده : هـ ع؍ 9703252            شماره دادنامه : 9809970906012051               تاریخ : 12/12/98

* شاکی : آقای علی اصغر فرج پور مرندی

*طرف شکایت : سازمان تأمین اجتماعی

*موضوع شکایت و خواسته : 1- ابطال تبصره 1 بند 2 از قسمت امتیازات و سهمیه های قانونی دفترچه راهنمای آزمون استخدامی سازمان تأمین اجتماعی در سال 1396 2- ابطال تبصره 1 بند 3 شرایط اختصاصی ورود به خدمت از دفترچه ضابطه استخدامی سال 1396 سازمان تأمین اجتماعی 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* سازمان تامین اجتماعی در سال 1396 در خصوص استخدام و بکارگیری نیرو، به وضع مقرراتی اقدام می کند که شاکی به قسمت هایی از دفترچه ضابطه استخدامی آن سازمان و دفترچه راهنمای آزمون که منبعث از آن است اعتراض دارد.

* متن مقررات مورد اعتراض به شرح زیر است:

1) تبصره 1 بند 2 از قسمت شرایط اختصاصی استخدام : مدت خدمت سربازی ، کلیه سوابق طی شده در قالب طرح لایحه نیروی انسانی ( اعم از اجباری ، اختیاری و تمدید قرارداد در قالب طرح مذکور ) ، انجام خدمات قانونی ، مدت اشتغال متقـاضیان استخدام در واحدهای تابعه سازمان ، شرکت های مأموریتی و تکلیفی ( سهامی خاص و صد در صد متعلق به سازمان ) ، کارگزاری های رسمی سازمان و نیروهای شاغل در رسته بهداشتی و درمانی بیمارستان های میلاد ، البرز و سایر مراکز درمانی متعلق به سازمان که به صورت مؤسسه و یا هیأت مدیره فعالیت می نمایند ، با ارائه گواهی پرداخت حق بیمه و اشتغال دال بر تائید مراتب مذکور و سنوات ارفاقی مندرج در قانون اصلاح حداکثر سن داوطلبان در مورد ایثارگران به حداکثر سن مندرج در شرایط فوق مشروط به آن که از حداکثر 35 سال و برای رشته های دکترا 40 سال تمام تجاوز ننماید ، اضافه می گردد. 

2) تبصره 1 از بند 3 شرایط اختصاصی ورود به خدمت:" مدت خدمت سربازی ، کلیه سوابق طی شده در قالب طرح لایحه نیروی انسانی ( اعم از اجباری ، اختیاری و تمدید قرارداد در قالب طرح مذکور ) ، انجام خدمات قانونی ، مدت اشتغال متقـاضیان استخدام در واحدهای تابعه سازمان ، شرکت های مأموریتی و تکلیفی ( سهامی خاص و صد در صد متعلق به سازمان ) ، کارگزاری های رسمی سازمان و نیروهای شاغل در رسته بهداشتی و درمانی بیمارستان های میلاد ، البرز و سایر مراکز درمانی متعلق به سازمان که به صورت مؤسسه و یا هیأت مدیره فعالیت می نمایند ، با ارائه گواهی پرداخت حق بیمه و اشتغال دال بر تائید مراتب مذکور و سنوات ارفاقی مندرج در قانون اصلاح حداکثر سن داوطلبان در مورد ایثارگران به حداکثر سن مندرج در شرایط فوق مشروط به آن که از حداکثر 35 سال و برای رشته های دکترا 40 سال تمام تجاوز ننماید ، اضافه می گردد. "

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :1- با توجه به بند 9 اصل 3 قانون اساسی مبنی بر رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه درتمام زمینه های مادی و معنوی و بر اساس اصل 28 قانون اساسی که مقرر داشته است : دولت موظف است با رعایت ... شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد نماید و همچنین طبق ماده 41 قانون مدیریت خدمات کشوری ، ورود به خدمت ، بر اساس مجوزهای صادره ، تشکیلات مصوب و رعایت مراتب شایستگی و برابری فرصت ها انجام می شود . مقررات مورد شکایت برای بعضی اشخاص و متقاضیان استخدام ، اولویت قائل شده و حتی باعث محرومیت برخی داوطلبان واجد شرایط گردیده و نیز امتیازاتی را برای داوطلبانی که سابقه همکاری با آن سازمان داشته اند ، در نظر گرفته است.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل دفتر امور حقوقی و دعاوی سازمان تأمین اجتماعی در بخشی از لایحه دفاعی به طور خلاصه دراین خصوص اعلام داشته:1- سازمان تأمین اجتماعی به موجب قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیر دولتی مصوب 73 ، سازمان عمومی غیر دولتی است و کارمندان ، مطابق ماده 117 قانون مدیریت خدمات کشوری تابع مقررات عمومی دولت نیستند و دارای اساسنامه و آئین نامه استخدامی خاص خود می باشند.2- بنا به ماده 14 آیین استخدامی جدید سازمان مصوب 28؍12؍86 ، ورود به خدمت افراد در سازمان ، از طریق آزمون کتبی و مصاحبه یا گزینش و بر اساس اصل شایستگی صورت می گیرد. ضوابط و برگزاری آزمون و گزینش به تصویب هیأت مدیره می رسد.3- مطابق رأی وحدت رویه شماره 474 مورخ 17؍5؍96 هیأت تخصصی و ماده 117 قانون مدیریت خدمات کشوری ، سازمان از شمول این قانون مستثنی شده و آئین نامه استخدامی سازمان در خصوص موضوع ، حاکمیت دارد.4- در جواب تقاضای ابطال تبصره 1 بند 2 شرایط اختصاصی استخدام ، چنین نوشته اند که موارد مندرج در تبصره یادشده ، بر اساس قانون اصلاح حداکثر سن داوطلبان استخدامی تنظیم شده و منطبق با آن است.5- تعیین ضابطه از سوی مراجع صلاحیتدار ، موجب مقایسه افراد با یکدیگر می شود و در صورت عدم تعیین ضابطه ، همه باید یکسان دیده شوند که این امر منطقی نیست. با تصویب ضابطه مثل سن ، مدرک تحصیلی ، امتیازات بومی ، تجربه و سوابق ، موجب تفاوت بین اشخاص می شود که انتخاب آنها بر اساس شایستگی صورت می گیرد.

* پرونده در جلسه مورخ 9؍10؍1398 هیأت تخصصی استخدامی مطرح گردید و پس از رسیدگی به موضوع ، اعضاء هیأت به اتفاق آراء مفاد مقرره مورد شکایت را قابل ابطال ندانستند ، بنابراین به استناد بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به شرح زیر مبادرت به صدور رأی می شود.

« رأی هیات تخصصی استخدامی »

از آنجاییکه اولاً به موجب بند 4 و تبصره ماده 28 قانون تامین اجتماعی سال 1354 یکی از منابع درآمد سازمان تامین اجتماعی " کمک دولت" می باشد و ثانیاً به موجب ماده واحده قانون اصلاح حداکثر سن داوطلبان استخدام مصوب سال 1371 موسساتی که به نحوی از بودجه و کمک دولت استفاده می کنند می بایست شرط حداکثر سن ورود به خدمت و استخدام را با لحاظ شرایطی رعایت نمایند و به موجب بند« هـ » ماده واحده قانون مذکور مدت خدمت تمام وقت داوطلبانی که به صورت غیررسمی در دستگاه اجرایی اشتغال داشته اند به حداکثر سن ایشان افزوده می شود بنابراین مقرره مورد شکایت با توجه به اینکه سازمان تامین اجتماعی از کمک دولتی استفاده می کند و لذا مشمول قانون اصلاح حداکثر سن ورود به خدمت بوده و با عنایت به اینکه آگهی مورد شکایت، میزان خدمت غیررسمی که تمام وقت بودن، درون آن مستتر است را از شرایط اختصاصی محسوب کرده است ، بنابراین با توجه به مراتب فوق مقرره های مورد شکایت مغایر قانون نمی باشد و حکم به رد شکایت صادر می شود. این رأی مستند به بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری صادر و ظرف بیست روز پس از صدور، از سوی ده تن از قضات یا رئیس محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض می باشد.

رضا فضل زرندی

رئیس هیات تخصصی استخدامی