پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

9803071

موضوع:

ابطال دستورالعمل شماره 9388535/=1-1208-4/13 مورخ 5/12/1393 رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا (درخصوص اینکه شرکت‌های با مسئولیت محدود، هر 2 سال یک‌بار می‌بایست در روزنامه‌ی رسمی جدید، آگهی شده و اعضای هیئت مدیره آن ثبت شده باشد)

تاریخ رأی:

دوشنبه 12 اسفند 1398

شماره دادنامه:

9809970906012048

هیأت تخصصی اداری و امور عمومی

* شماره پــرونــده : هـ ع/9803071         شماره دادنامه : 9809970906012048               تاریخ : 12/12/98

* شاکی : آقای محمودرضا حاجی نصرالله

*طرف شکایت : 1- پلیس نیروی انتظامی؛ 2- پلیس راهور ناجا

*موضوع شکایت و خواسته : ابطال دستورالعمل شماره 9388535/=1-1208-4/13 مورخ 5/12/1393 رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا (درخصوص اینکه شرکت‌های با مسئولیت محدود، هر 2 سال یک‌بار می‌بایست در روزنامه‌ی رسمی جدید، آگهی شده و اعضای هیئت مدیره آن ثبت شده باشد)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت 1- پلیس نیروی انتظامی؛ 2- پلیس راهور ناجا به خواسته ابطال دستورالعمل شماره 9388535/=1-1208-4/13 مورخ 5/12/1393 رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

برابر اطلاع واصله برخی از واحدهای شماره گذاری و مراکز تعویض پلاک تابعه در هنگام ارائه خدمات شماره گذاری به خودروهای متعلق به شرکت های « با مسئولیت محدود » درخواست ارائه آگهی روزنامه رسمی با اعتبار زیر دو سال می نمایند. علیهذا با توجه به اینکه برابر ماده 104 قانون تجارت ، شرکت های با مسئولیت محدود به وسیله یک یا چند نفر مدیر موظف یا غیر موظف که از بین شـرکاء یا از خارج برای مدت محـدود یا نامحدودی معین می شـوند اداره می گردد. لذا در صورتیکه در متن آگهی مربوطه قید زمانی وجود نداشته باشد نیازی به دارا بودن شرط 2 سال برای تاریخ آگهی روزنامه رسمی مربوطه نمی باشد. دستور فرمایید به واحدهای شماره گذاری و مراکز تعویض پلاک تابعه ابلاغ گردد در هنگام ارائه خدمات شماره گذاری به خودروهای شرکت های مذکور مراتب را لحاظ نمایند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا – سرتیپ پاسدار دکتر اسکندر مؤمونی

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

براساس دستورالعمل مورد شکایت، مراکز تعویض پلاک پلیس راهور ناجا اعلام داشته‌اند که هر شرکتِ «با مسئولیت محدود» می‌بایست آگهی روزنامه‌ی رسمی جدید داشته باشد و دو سال از تاریخ ثبت آن نگذشته باشد؛ درصورتی‌که مدیران در شرکت مذکور برای مدت نامحدودی انتخاب می‌شوند و الزامی برای ثبت هیئت مدیره و اخذ روزنامه‌ی رسمی جدید نیست و فقط شرکت‌های سهامی خاص هستند که هر دو سال یک‌بار، اعضای هیئت مدیره‌ی آن ثبت و روزنامه‌ی جدید اخذ می‌گردد. لذا دستورالعمل مورد شکایت با ماده (104) قانون تجارت مصوب سال (1311) که مقرر می‌دارد: «شرکت با مسئولیت محدود به وسیله یک یا چند نفر مدیر موظف یا غیر موظف که از بین شرکاء یا از خارج برای مدت محدود یا ‌نامحدودی معین می‌شوند، اداره می‌گردد»، مغایر می‌باشد.

در پاسخ به شکایت مذکور، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، به موجب لایحه‌ی شماره 497/5/03/12/13 مورخ 26/9/1398 به‌طور خلاصه توضیح داده است که:

با استناد به ماده (104) قانون تجارت، در هنگام ارائه‌ی خدمات شماره‌گذاری به خودروهای متعلق به شرکت‌های با مسئولیت محدود، در صورتی که در متن آگهی، قید زمان وجود نداشته باشد، نیازی به دارا بودن شرط 2 سال برای تاریخ آگهی روزنامه‌ی رسمی نمی‌باشد.

*رای هیأت تخصصی اداری و امور عمومی :

مطابق ماده ۱۰۴ قانون تجارت مصوب 1311، شرکت با مسئولیت محدود به وسیله یک یا چند نفر مدیر موظف یا غیر موظف که از بین شرکاء یا از خارج برای مدت محدود یا نامحدودی معین می شوند اداره می گردد. نظر به اینکه دستورالعمل شماره 9388535=1-1208-4/13 مورخ 5/12/1393 پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، مبنی بر اینکه خدمات شماره گذاری به خودروهای متعلق به شرکت های با مسؤولیت محدود در صورتی که در متن آگهی مربوطه قید زمانی وجود نداشته باشد، نیازی به دارا بودن شرط دو سال برای آگهی روزنامه رسمی نیست، مغایرتی با ماده 104 قانون تجارت ندارد ، علیهذا مستنداً به بند (ب) ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392 رأی به رد شکایت صادر می گردد؛ این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور، از سوی رئیس دیوان عدالت اداری یا ده نفر از قضات دیوان قابل اعتراض است.

سید کاظم موسوی

رئیس هیأت تخصصی اداری و امور عمومی

دیوان عدالت اداری