پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

97؍1935

موضوع:

ماده 5 عوارض احداث بنادر تراکم و مازاد تراکم ساختمان ها تعرفه سال 97 از تاریخ تصویب

تاریخ رأی:

چهارشنبه 6 آذر 1398

شماره دادنامه:

9809970906010576

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی 

* شماره پــرونـــده : هـ ع؍97؍1935

* شـاکــی : آقای رضا صادقی طهنه

* طرف شکایت : شورای اسلامی شهر کرمانشاه و شهرداری کرمانشاه

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه: ماده 5 عوارض احداث بنادر تراکم و مازاد تراکم ساختمان ها تعرفه سال 97 از تاریخ تصویب

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای اسلامی شهر کرمانشاه و شهرداری کرمانشاه به خواسته ابطال ماده 5 عوارض احداث بنادر تراکم و مازاد تراکم ساختمان ها تعرفه سال 97 از تاریخ تصویب به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

ماده5 : عوارض احداث بنا در تراکم و مازاد تراکم ساختمان ها

به استناد آراء شماره 587 و 48 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ساختمان هایی که بدون پروانه یا مازاد پروانه بعد از تاریخ 1؍1؍1366 برای مسـکونی و 19؍1؍1369 برای تجاری ، اداری ، صنعـتی و تاریخ های دیگر برای سایر کاربری ها احـداث شده اند و از سوی کمیسیون ماده صد قانون شهرداری ها ابقاء می شوند ، علاوه بر جرائم تعیین شده از سوی کمیسیون ماده صد مشمول پرداخت عوارض احداث ، خارج از حد تراکم ، مازاد بر تراکم ، پیش آمدگی و ... پیش بینی شده در تعرفه می باشند.

الف: عوارض خارج از حد تراکم ساختمانی مسکونی 8 برابر قیمت منطقه ای قابل وصول است.

ب: عوارض مازاد بر تراکم ساختمانی مسکونی 10 برابر قیمت منطقه ای قابل وصول است.

ج: عوارض مسکونی احداثی در حد تراکم بر اساس جدول (1-3) و (2-3) قابل وصول است.

د: عوارض تجاری احداثی در حد تراکم بر اساس جداول (3-3) و (4-3) قابل وصول است.

هـ : عوارض تجاری ، اداری ، خدماتی و غیره احداثی خارج از حد تراکم با اعمال ضریب 60؍1 بر اساس جداول «3-3» و «4-3» قابل محاسبه و وصول است.

- چنانچه پیش آمدگی خارج از ضوابط و مقررات طرح تفصیلی و خلاف مفاد پروانه در معبر احداث شود و کمیسیون ماده صد رأی بر ابقاء بناء صادر نماید در کاربری های مختلف برابر جدول (3-3) اقدام و چنان چه در محدوده مالکیت باشد صرفاً عوارض بند «الف» و «ب» قابل وصول می باشد.

تبصره1 : بر اساس بخشنامه شماره 34؍3؍1؍8616- 28؍4؍1371 وزارت کشور 

1 : در مورد آن تعداد از ساختمان های مسکونی واقع در محدوده قانونی شهر که در کاربری مجاز و در حد تراکم ساختمانی اجـازه داده شده در طـرح ، قبل از تاریخ 1؍1؍1366 ساخته شده اند و تخـلفات ساختمانی انجام شده در آنها به صـورت زیر می باشد.

1-1: ساختمان بدون پروانه ساختمانی و یا مازاد بر پروانه احداث شده است.

2-1: توسعه واحد مسکونی از لحاظ طبقات و یا عدم رعایت 60% طول و مساحت مجاز.

3-1: عدم احداث پارکینگ واحدهای مسکونی که مالک طبق پروانه ساختمانی ملزم به احداث آن بوده است.

4-1: احداث اضافه اشکوب که به صورت پی روی انجام گیرد.

5-1: احداث باریکه سازی در یک طبقه و بیش از آن.

بدون ارجاع پرونده به کمیسیون ماده صد با وصول کلیه عوارض متعلقه به میزان تخلف رفع مشکل شده و پایان کار صادر گردد.

2: در مورد آن تعداد از واحدهای مسکونی احداث شده در کاربری مربوطه به نحوی دارای تخلفات ساختمانی زائد بر تراکم مجاز مندرج در طرح های مصوب جامع و تفصیلی و هادی بوده و مربوط به قبل از تاریخ 1؍1؍1366 می باشند چنان چه میزان تخلف در هر واحد مسکونی حداکثر 50 متر مربع باشد. با وصول کلیه عوارض متعلقه مربوط به میزان تخلف ، بدون ارجاع پرونده به کمیسیون ماده صد رفع شده و پایان کار صادر گردد.

3: در مورد ساختمان های مسکونی احداثی قبل از تاریخ 1؍1؍1366 که تقاضای نوسازی و تبدیل به احسن آنها شده است ، چنانچه دارای تخلفاتی از لحاظ مقررات شهرسازی و شهرداری هستند بلحاظ تخریب کلی ملک و تبدیل به احسن آنها بدون ارجاع پرونده به کمیسیون ماده صد صرفاً پروانه ساختمانی جدید مطابق مقررات مربوطه صادر گردد.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

آقای رضا صادقی طهنه طی دادخواستی تقاضای ابطال ماده 5 تعرفه سال 97 مبنی بر عوارض احداث بنا در تراکم و مازاد تراکم ساختمان ها را از زمان تصویب را نموده است و اعلام می دارد که هیأت عمومی طی آراء متعدد اخذ عوارض پذیره و اضافه تراکم را ممنوع اعلام کرده است. از جمله رأی شماره 242- 1؍4؍95، همچنین برخلاف ماده 100 قانون شهرداری ها اقدام به گرفتن عوارض پذیره می نماید. لذا با توجه به اینکه اخذ عوارض پذیره بر خلاف آراء هیأت عمومی و همچنین بر خلاف تبصره های 1، 2، 3 و4 ماده 100 قانون شهرداری ها و خارج از حدود اختیارات شورای اسلامی شهر کرمانشاه می باشد تقاضای ابطال عوارض در خصوص پذیره ، اضافه تراکم در سالهای 94 الی 97 را دارم. مورخ 7؍6؍97 طی لایحه ای اعلام می دارد که ابطال ماده 5 کتابچه تعرفه عوارض شهرداری را خـواستارم و در تاریخ 18؍6؍97 طی نامه ای در خصوص ابطال مصوبات سالهای 94 و 95 و 96 انصراف خود را اعلام و فقط تعرفه سال 97 را مورد نظر دارد.

* خلاصه مدافعات طرف شکایت:

31؍6؍97 نسخه دوم دادخواست به انضمام مستندات به دبیرخانه شورا ابلاغ و پاسخی وصول نشده است. /6

 

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره بـه اتفاق آراء اعضاء حاضر در جلسه بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید .

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

طبق بند 16 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 و اصلاحات بعدی آن تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با در نظر گرفتن سیاست عمومی دولت که از سوی وزارت کشور اعلام می شود از جمله وظایف و مسئولیت های شورای اسلامی شهر محسوب شده و در تبصره یک ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 ، وضع عوارض محلی جدید که تکلیف آن در این قانون مشخص نشده باشد ، با رعایت مقررات مربوطه تجویز شده است و با توجه به اینکه عوارض صدور پروانه ساختمانی در تراکم پایه و مازاد بر تراکم توسط شوراهای اسلامی و شهرداری ها و نظر به اینکه جرایم مندرج در تبصره های ماده صد قانون شهرداری در واقع و نفس الامر به منزله مجازات تخلفات ساختمانی مورد نظر مقنن بوده و انواع گوناگون عوارض قانونی در حقیقت از نوع دیوانی ناشی از اعمال مجاز محسوب می شود و آراء شماره 587 مورخ 25؍11؍83 و 786 مورخ 9؍8؍1396 هیات عمومی دیوان عدالت اداری مؤید آن می باشد. بنابراین جدول (4-3) تحت عنوان عوارض پذیره یک متر مربع ساختمان های تجاری ، اداری و غیره ( تک واحد ) و جدول (5-3) تحت عنوان عوارض پذیره یک متر مربع از چند واحد تجاری و سایر از ماده 3 نحوه محاسبه عوارض صدور شناسنامه ساختمان از تعرفه تصویبی عوارض محلی ، ساختمانی ، صنوف و بهای خدمات شهرداری کرمانشاه سال 1397 مصوب شورای اسلامی شهر کرمانشاه مغایر قانون و خارج از حدود اختیار نبوده و به استناد مواد 12 و 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است ./ت

 

جواد جباری

رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

دیوان عدالت اداری