پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

97/3492

موضوع:

ابطال بند«7-7» بخشنامه شماره  100/50/21388/94 مورخ  8/4/1394

تاریخ رأی:

يکشنبه 26 آبان 1398

شماره دادنامه:

9809970906010530             

هیأت تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

 

* شماره پــرونـــده : 97/3492       شماره دادنامه: 9809970906010530              تاریخ:  25/8/98

* شـاکــی : آقای داریوش نادری نبی 

* طرف شکایت : وزارت نیرو

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال بند«7-7» بخشنامه شماره  100/50/21388/94 مورخ  8/4/1394

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت وزارت نیرو به خواسته ابطال بخشنامه فوق الذکر ( بند 7-7) به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که هیات عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

بند 7-7- بخشنامه شماره 100/50/21388/94 :

پرداخت کمک های رفاهی و انگیزشی مستقیم و غیر مستقیم ( موضوع  بند 7 ) به کارکنانی که شرایط بازنشستگی اختیاری (موضوع بخشنامه شماره 100/50/21388/94- 8/4/1394 ) را دارا باشـند ، تحت هر عنوان ممـنوع می باشد . همچنین محاسبه  فوق العاده جذب و نگهداری در اضافه کار و پاداش پایان خدمت کارکنانی که سی و پنج  (35) سال و بیشتر سابقه خدمت دارند ، ممنوع می باشد .

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت:

برابر مفاد مواد 77 و 76 قانون تامین اجتماعی بیمه پرداز اجازه اشتغال تا سقف 65 سال سن را دارا می باشد که در گواهی شرکت آب و فاضلاب به شماره 2015/400/97 – 28/9/1397 زیر تصدیق گردیده است . ضمن اینکه برابر بند (ج) ماده 87  و خود ماده 87  قانون برنامه ششم توسعه ، قانونگذار ادامه خدمت جانبازان را تایید و تصدیق نموده است. با عنایت به مراتب مذکور و ماده 2 و 3 قانون تسهیلات استخدامی جانبازان و رعایت مادتین 77 و 76 قانون تامین اجتماعی ، به دلیل عدم رعایت حقوق مکتسبه و امتیازات ویژه ایثارگری ، بند موضوع شکایت برخلاف قوانین موضوعه بوده و تقاضای ابطال دارم.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل حقوقی وزارت نیرو به موجب لایحه شماره 97-3492-6 مورخ 13/6/98 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- بخشنامه مورد شکایت تحت عنوان بازنشستگی اختیاری با هدف تشویق و تسهیل خروج کارکنانی که شرایط بازنشستگی اختیاری مطابق ماده 76  قانون تامین اجتماعی را دارا می باشند به دلیل تراکم نیروی انسانی در شرکت های وابسته و به منظور اصلاح ساختار نیروی انسانی و متناسب سازی تعداد و ترکیب کارکنان و فراهم شدن زمینه اشتغال نیروی انسانی جوان وکارآمد ابلاغ گردیده است. ضمن این که به منظور قدردانی از خدمات کارکنان شاغل و دارای قرار داد دائم و مدت معین پاداش تشویقی معادل 30 روز برای متصدیان مشاغل کمتر از کارشناسی و 20 روز برای متصدیان مشاغل کارشـناسی و بالاتر به ازای هر سال پیش بینی گردیده که علاوه بر پاداش موضوع ماده 31 قانون کار می باشد و نیز این که پرداخت مزایای انگیزشی و رفاهی مستقیم حقوق و مزایای مستمر نیست بلکه همانطور که از عنوان آن استفاده می شود در واقع برای ایجاد انگیزش وکمک های رفاهی براساس منابع موجود بوده و اولویت پرداخت به کارکنان که جذب و نگهداشت ایشان ضرورت داشته مورد رضایت دستگاه باشند تعلق دارد . لذا افرادی که پس از برخورداری از شرایط بازنشستگی اختیاری ، تمایل به ادامه همکاری دارند در اینخصوص از اولویت برخوردار نبوده و در بخشنامه اینگونه افراد حذف شده اند تا منابع محدود موجود به افراد بیشتری قابل تخصیص و پرداخت باشد. ضمن این که مزایای انگیزشی صرفاً در صورت رضایت مندی از عملکرد کارکنان و تامین منابع مالی مورد نیاز پس از تایید کمیته سـرمایه انسانی شرکت های تخصـصی و تصویب مجمع عمـومی شرکت ذیربط قـابل پرداخت می باشد.

*رای هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی :

با عنایت به اینکه مطابق قانون کار و طرح طبقه بندی مشاغل که در شرکتهای غیر دولتی وابسته به وزارت نیرو اجرا گردیده ، حقوق و مزایای شاغلین نیز بر آن اساس پرداخت می گردد. همچنین در زمان بازنشستگی نیز تمامی مزایای مقرر قانونی و تکلیفی کارفرما بر اساس ماده 31 قانون کار انجام می شود. لیکن بند 7-7 بخشنامه به موضوع پرداختیهای تشویقی برای افرادی که واجد شرایط بازنشستگی می باشند و بر اساس اختیارات قانونی و مطابق امکانات موجود وزارتخانه اشاره دارد ، که تحت عنوان کمک های رفاهی و انگیزشی و در صورت رضایتمندی از عملکرد کارکنان و مازاد بر پرداختیها می باشد که به عنوان تکلیف قانونی توسط کارفرما پرداخت می شود. علیهذا مقرره مورد شکایت بر خلاف قانون و خارج از حدود اختیار تشخیص داده نشده و رأی به رد شکایت شاکی صادر و اعلام می گردد. این رأی در اجرای مقررات ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ظرف مدت 20 روز از تاریخ صدور قابل اعتراض از سوی رئیس دیوان یا ده نفر از قضات دیوان می باشد. /ت

 

رحیم باقری زیاری

رئیس هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

دیوان عدالت اداری