پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/98/1867  

موضوع:

ابطال تذکر 2 دستورالعمل نظارت بر سرویس حمل و نقل دانش آموزان

تاریخ رأی:

يکشنبه 26 آبان 1398

شماره دادنامه:

9809970906010529

هیأت تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

 

* شماره پــرونـــده : هـ ع/98/1867      شماره دادنامه: 9809970906010529              تاریخ:  25/8/98

* شـاکــی : انجمن صنفی کارفرمایی شرکت های پیمانکاری سرویس مدارس استان تهران

* طرف شکایت : اداره کل آموزش و پرورش استان تهران

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال تذکر 2 دستورالعمل نظارت بر سرویس حمل و نقل دانش آموزان

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت اداره کل آموزش و پرورش استان تهران به خواسته ابطال تذکر 2 دستورالعمل نظارت بر سرویس حمل و نقل دانش آموزان به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

تذکر 2 : پرداخت آخرین قسط قرارداد منوط به ارائه مفاصاحساب بیمه می باشد.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت:

با توجه به اینکه آموزش و پرورش تهران در دستورالعمل صادره مدیران مدارس را مکلف به مسدود سازی آخرین پرداخت صورت وضعیت پیمانکار اصلی نموده و آن را منوط به ارائه مفاصاحساب بیمه قراردادها کرده است در صورتیکه پیمانکار اصلی انجام موضوع پیمان را به پیمانکار فرعی دیگر واگذار می کند که پیمانکار فرعی موضوع پیمان را رأساً و بدون دخالت کارگر انجام می دهد که به دلیل عدم وجود رابطه تبعیت بین پیمانکار اصلی و فرعی اجرای ماده 38 قانون تأمین اجتماعی منتفی خواهد بود.

 

 

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران به موجب لایحه شماره 15/130774 مورخ 9/7/1398 به طور خلاصه توضیح داده است که :

عطف به دادخواست کلاسه پرونده 9801867 در خصوص دادخواست انجمن صنفی کارفرمایی شرکتهای پیمانکاری سرویس مدارس به خواسته عدم تخصیص کسورات بیمه ای بابت قراردادهای منعقده با پیمانکاران واجد شرایط قانونی موارد ذیل را به استحضار می رساند.

ایراد شکلی :

1- خواهان در ادعای مطروحه هیچگونه سمتی ندارد.

2- خواهان در دعوای مطرح شده ذینفع نبوده و خواسته نیز مبهم می باشد.

3- ادعای مذکور باید به طرفیت سازمان تأمین اجتماعی نیز صورت می پذیرفت چون به استناد ماده 38 قانون تأمین اجتماعی ارائه مفاصاحساب قانوناً بر عهده سازمان تأمین اجتماعی می باشد لذا رد شکایت مورد استدعاست.

دفاع ماهوی :

همانگونه که مستحضرید امور مربوط به حمل و نقل دانش آموزان پس از طی فرآیندهای قانونی و معرفی پیمانکاران واجد شرایط از طرف سازمان تاکسیرانی ، کارفرما اقدام به انعقاد قرارداد با پیمانکار می نماید.

2- به استناد بند 2 ماده 4 قرارداد سرویس دانش آموزی و به ماده 38 قانون تأمین اجتماعی کارفرما موظف به کسر 5 درصد حق بیمه و استرداد آن پس از اخذ مفاصاحساب توسط پیمانکار از تأمین اجتماعی می باشد و طبق بند اخیر ماده صراحتاً کلیه وزارتخانه ها را مشمول قانون قرار داده است و دستورالعمل نیز در راستای اجـرای قانون صادر شده و تخطی از آن میسـور نمی باشد.

3- بر اساس بند 23 ماده 8 قرارداد ، پیمانکار حق واگذاری موضوع قرارداد را به اشخاص حقوقی و حقیقی ندارد لذا استدلال خواهان مبنای قانونی و حقوقی ندارد.

4- تعدادی از پیمانکاران در سنوات گذشته با علم به تکالیف قانونی خود از پرداخت حق بیمه و ارائه مفاصاحساب به کارفرما خودداری نموده اند و بعد از گذشت زمان مقرر قانونی سازمان تأمین اجتماعی وزارت آموزش و پرورش را به استناد ماده 38 قانون تأمین اجتماعی موظف به پرداخت حق بیمه نموده و به استناد ماده 50 قانون اقدام به برداشت پول بیت المال نموده است. لذا ادعای خواهان فاقد وجاهت قانونی بوده و رد شکایت مورد استدعاست.

*رای هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی :

در خصوص شکایت انجمن صنفی کارفرمایی شرکت های پیمانکاری سرویس مدارس استان تهران به خواسته ابطال تذکر 2 دستورالعمل نظارت بر سرویس حمل و نقل دانش آموزان ، با عنایت به اینکه مطابق ماده 38 قانون تأمین اجتماعی ، پرداخت 5 درصد بهای کل قرارداد مقاطعه کار و پیمانکار از سوی کارفرما ، موکول به ارائه مفاصاحساب قرارداد از طرف سازمان تأمین اجتماعی می باشد. از آنجا که طرف شکایت نیز به عنوان پیمانکار ، پرداخت آخرین قسط قرارداد را بر اساس قانون ، موکول به ارائه مفاصاحساب از سوی پیمانکار نموده است علیهذا اقدامات صورت گرفته مطابق قوانین و مقررات جاری بوده ، رأی به رد شکایت شاکی صادر و اعلام می گردد. این رأی ظرف مهلت بیست روز پس از صدور از سوی رئیس دیوان یا ده نفر از قضات دیوان قابل اعتراض می باشد. /ت

 

رحیم باقری زیاری

رئیس هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

دیوان عدالت اداری