پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع /98/411 و 98/227 و 98/2599 

موضوع:

ابطال بند 4 از شیوه نامه مصاحبه اختصاصی داوطلبین ورود به دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیری شهید رجایی در سال 98-97

تاریخ رأی:

يکشنبه 26 آبان 1398

شماره دادنامه:

527- 526- 9809970906010525

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

*شماره پرونده :هـ ع /98/411 و 98/227 و 98/2599    شماره دادنامه:527-526-9809970906010525     تاریخ:  25/8/98   

* شـاکــی : خانم طاهره بدراق نژاد با وکالت آقای شهرام زکی پور و خانم نرگس سارانی و آقای عابدین پروینی

*طرف شکایت : وزارت آموزش و پرورش

* مـوضـوع شـکایـت و خـواستـه : ابطال بند 4 از شیوه نامه مصاحبه اختصاصی داوطلبین ورود به دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیری شهید رجایی در سال 98-97

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت وزارت آموزش و پرورش به خواسته ابطال بند 4 از شیوه نامه مصاحبه اختصاصی داوطلبین ورود به دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیری شهید رجایی در سال 98-97 به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

داشتن حداکثر سن 22 سال تمام در بدو ورود به دانشگاه ( 1/7/1376 به بعد )

( متن مقرره مورد شکایت در صفحه 11 پرونده موجود است.)

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکیان به موارد مغایرت مصوبه با قانون ، شرع یا خروج از حدود اختیارات هیچ گونه اشاره ای نکرده اند و صرفاً اعلام کرده اند که قبل از سال 1392 ، شرط سنی حداکثر 24 سال سن تمام بوده ولی بعد از آن به حداکثر 22 سال تمام تقلیل یافته است.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل دفتر حقوقی ، املاک و حمایت قضایی وزارت آموزش و پرورش به موجب لایحه شماره 79743/810 مورخ 9/5/1398 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- با توجه به اینکه مطابق بند (ت) و (پ) ماده 80 و 86 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری در ابطال مصوبات می بایست حکم شرعی ، مواد قانونی مغایر و خروج از اختیارات مقام تصویب کننده تصریح گردد ، لیکن شاکی بدون عنوان مغایرت مذکور ، درخواست ابطال مصوبه مورد شکایت را تقاضا کرده ، مطابق قسمت اخیر بند 3 ماده 81 قانون یاد شد ، صدور قرار رد دادخواست مشارالیها مورد تقاضاست.

2- مطابق ماده 43 قانون مدیریت خدمات کشوری ، دستگاه ها می توانند در خصوص قوانین و مقررات مورد عمل قبلی ، شرایطی علاوه بر شرایط ماده 42 قانون یاد شده را ملاک عمل قرار دهند. به استناد بند 4-6 اساسنامه مراکز تربیت معلم (مصوب جلسه 311 شورایعالی آموزش و پرورش به شماره ابلاغ 2147 مورخ 17/6/1362) حـداکثر سن ورود به دانشگاه های تربیت معلم 22 سال می باشد. نظر به این که به موجب ماده 4 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان ، مراکز تربیت معلم در آن دانشگاه ساماندهی شده اند ، لذا مقررات مورد عمل قبلی به تجویز قانون در خصوص شرایط ورود دانشجو معلمان به دانشگاه فرهنگیان نیز تسری داده شده است.

3- مطابق ماده 42 قانون مدیریت خدمات کشوری ، تعیین سن استخدام ، بین حداقل 20 و حداکثر 40 سال در حیطه اختیارات دستگاه اجرایی و در آگهی های استخدامی درج می گردد.

4- شورای عالی آموزش و پرورش به موجب ماده 1 قانون اصلاح لایحه قانونی راجع به تشکیل آن شورا ، مرجع سیاستگذاری در حوزه وظایف آموزش عمومی و متوسطه می باشد و در بند 11 ماده 6 لایحه قانونی مصوب 1358 ، بررسی و تصویب مقررات و اصول لازم برای گزینش و تربیت و استخدام معلمان به تناسب احتیاجات در مراحل مختلف تحصیلی ، از وظایف و اختیارات آن شوراست.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

در خصوص شکایت مطروحه مبنی بر درخواست ابطال بند 4 از شیوه نامه مصاحبه اختصاصی داوطلبان ورود به دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیری شهید رجایی در سال 98-97 از حیث تقلیل حداکثر سن استخدام به جهت مغایرت با بند (الف) ماده 42 قانون مدیریت خدمات کشوری و اصل 28 و بند 9 اصل 3 قانون اساسی نظر به اینکه :

1- مطابق ماده 6 قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش ، دانشجویان متعهد به خدمت موضوع این قانون از آغاز تحصیل خود به استخدام آزمایشی و وزارت آموزش و پرورش درآمده و مطابق ماده 7 قانون یاد شده ، پس از استخدام رسمی ، حداکثر مدت 2 سال از مدت تحصیل دانشجویان دوره کاردانی و حداکثر 4 سال از مدت تحصیل دانشجویان دوره کارشناسی جزء سابقه خدمت رسمی آنان منظور می گردد. مستفاد از احکام مندرج در مواد قانونی یادشده ، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیری شهید رجایی ، مستخدمین رسمی ( آزمایشی ) وزارت آموزش و پرورش بوده و پس از اتمام مدت تحصیلات و فارغ التحصیل شدن ، با حصول جمیع شرایط قانونی ، مستخدمین رسمی آموزش و پرورش می شوند.

2- با عنایت به اینکه در بند (الف) ماده 42 قانون مدیریت خدمات کشوری ، داشتن حداقل سن 20 سال و حداکثر 40 سال از جمله شرایط عمومی استخدام رسمی ذکر گردیده است و بدیهی است که استعمال لفظ " استخدام رسمی " ناظر بر هر 2 نوع استخدام رسمی یعنی رسمی آزمایشی و رسمی قطعی می باشد و تعیین سن استخدام بین حداقل 20 و حداکثر 40 سال در محدوده صلاحیت های اختیاری دستگاه های اجرایی می باشد و مطابق بندهای ذیل ماده 6 قانون تشکیل شورای عالی آموزش و پرورش ، تصویب مقررات و اصول لازم برای گزینش تخصصی و تربیت و استخدام معلمان ، بررسی و تصویب طرح های توسعه در مراحل و رشته های مختلف تحصیلی بر اساس احتیاجات نیروی انسانی با توجه به امکانات کشور بر عهده شورای عالی آموزش و پرورش نهاده شده است ، مصوبه مورد شکایت مبنی بر داشتن حداکثر سن 22 سال تمام در بدو ورود به دانشگاه ، مغایر با قانون و خارج از حدود اختیارات مرجع تصویب کننده ، تشخیص داده نشد. لذا رأی به رد شکایت مطروحه صادر و اعلام می گردد. این رای ظرف بیست روز پس از صدور از سوی رییس محترم دیوان عدالت اداری و یا ده تن از قضات دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است. /ت

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری