پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

97؍3933

موضوع:

ابطال مصوبه جلسه مورخ 29؍5؍1397 هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار

تاریخ رأی:

سه شنبه 14 آبان 1398

شماره دادنامه:

9809970906010524

هیات تخصصی اقتصادی مالی 

 

* شماره پــرونـــده : هـ ع؍97؍3933

* شـاکــی : اتحادیه تعاونیهای کشاورزی شهرستان اندیمشک – آقایان سید امیر موسوی و علی جهانگیری

* طرف شکایت : وزارت امور اقتصادی و دارایی 

* مـوضـوع شـکـایت و خـواستـه : ابطال مصوبه جلسه مورخ 29؍5؍1397 هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت وزارت امور اقتصادی و دارایی به خواسته ابطال مصوبه شماره 74287؍م-7؍6؍97هیأت مقررات زدایی وزارت امور اقتصادی و دارایی به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوز های کسب و کار

مصوبه جلسه بیست و دوم مورخ 29؍5؍1397 در خصوص مجوز وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی برای ثبت تأسیس و تغییرات شرکت های تعاونی

با عنایت به بررسی های صورت گرفته در خصوص موضوع مذکور ، اعضای هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار به شرح ذیل اتخاذ تصمیم می نمایند :

1- مصوبه شماره 10746؍204334؍63؍م هیأت نظارت بر مقررات زدایی مورخ 2؍11؍1389 در موضوع اخذ مجوز از وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی برای ثبت تأسیس لازم الاجراست.

2- در رابطه با ثبت تغییرات شرکت های تعاونی ، اتحادیه ها و اتاق های تعاون نیازی به اخذ مجوز از وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نیست.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

1- مصوبه مورد شکایت تاییدیه وزیر محترم را ندارد و بر اساس تبصره 3 ماده 7 ( قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی ) نمی تواند لازم الاجراء باشد.

2- مصوبه بر خلاف ماده 21 قانون شرکت های تعاونی و مواد 36 تا 39 آئین نامه اجرائی بخش تعاون می باشد.

3- با ملاحظه تعریف مجوز کسب و کار در متن ماده 7 قانون ، اینکه تاییدیه برای ثبت تغییرات در شرکت های تعاونی که ارتباطی به فعالیت تعاونی کسب و کار ندارد و برای تطبیق با قانون است ، از مصادیق آن تلقی شده محل تأمل است.

4- با فرض اینکه مجوز وزارت تعاون ... برای ثبت تغییرات شرکت را مجوزکسب و کار تلقی کنیم در خصوص لغو مجوز ، اختیاری به هیأت مقررات زدایی در ماده 7 مذکور پیش بینی نشده است.

5-هیأت در مواردی که اصلاح مقررات را لازم بداند باید به هیأت وزیران پیشنهاد کند ، نه اینکه به صورت مصوبه جهت اجراء ابلاغ نماید.

* خلاصه مدافعات طرف شکایت :

پاسخ واصل نشده است.

*رای هیات تخصصی اقتصادی مالی :

درخصوص شکایت مطروحه به خواسته ابطال مصوبه جلسه مورخ 29؍5؍1397 هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، اولاً : براساس ماده 3 آیین‌نامه اجرایی قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران (اصلاحی 14؍2؍1392 هیأت وزیران) وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از دریافت طرح تشکیل تعاونی و مدارک آن ظرف ده روز کاری نظر مثبت یا منفی خود یا کارگروه موضوع این ماده را درخصوص تصویب طرح به هیأت مؤسس اعلام می‌نماید و در صورت منفی بودن پاسخ، دلایل و در صورت مثبت بودن پاسخ، شرایط و مدارک مورد نیاز را برای صدور مجوز تشکیل و ثبت اعلام خواهد کرد. ثانیاً : به موجب بند 3 ماده 36 آیین‌نامه فوق‌الذکر، دریافت و بررسی مدارک مربوط به تصمیمات ارکان اتحادیه‌های تعاونی و آن دسته از شرکتهای تعاونی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعیین می‌کند جهت تطبیق آنها با قوانین و مقررات مربوط و صدور تأیید نامه جهت ثبت آن دسته از تصمیمات که نیاز به ثبت دارد و یا اعلام کتبی رد با علّت، از اختیاراتی است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای نظارت بر تعاونی‌ها از آن برخوردار می‌باشد. ثالثاً : حکم مقرر در تبصره 4 ماده 7 قانون اجرای سیاستهای کلّی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مبنی بر لزوم تهیه لوایح مورد نیاز برای تغییر قوانین توسط هیأت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و تقدیم آنها به هیأت وزیران، با تصویب قانون اصلاح مواد (۱)، (۶) و (۷) قانون اجرای سیاستهای کلّی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب 1؍4؍1393 منتفی شده و نمی‌تواند مبنایی برای ابطال مقرره مورد شکایت قرار بگیرد. بنا به مراتب فوق، مقرره معترض‌عنه که براساس آن اخذ مجوز از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ثبت تأسیس شرکتهای تعاونی الزامی اعلام شده، خلاف قانون و خارج از اختیار نبوده، لذا به استناد بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392 رأی به رد شکایت صادر و اعلام می‌کند. رأی صادره ظرف مدت بیست روز از تاریخ صدور از سوی ریاست ارزشمند دیوان عدالت اداری و یا ده نفر از قضات گرانقدر دیوان قابل اعتراض است.

 

دکتر زین العابدین تقوی

رئیس هیأت تخصصی اقتصادی مالی 

دیوان عدالت اداری