پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع؍ 9800216  

موضوع:

ابطال بند 4 قسمت (ب) بخش اول دفترچه راهنمای پنجمین آزمون استخدام دستگاه های اجرایی کشوردر تیرماه سال 1397

تاریخ رأی:

يکشنبه 12 آبان 1398

شماره دادنامه:

9809970906010520                

هیأت تخصصی استخدامی

* شماره پــرونـــده :هـ ع؍ 9800216    شماره دادنامه: 9809970906010520                 تاریخ: 12/8/98                 

* شاکی :خانم نرگس باقری نژاد

*طرف شکایت :سازمان امور اداری و استخدامی کشور و وزارت آموزش و پرورش

*موضوع شکایت و خواسته :ابطال بند 4 قسمت (ب) بخش اول دفترچه راهنمای پنجمین آزمون استخدام دستگاه های اجرایی کشوردر تیرماه سال 1397

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

*متن مقرره مورد شکایت :

4- داوطلب یا پدر ، مادر و یا همسر وی ، حداقل چهار (4) سال سابقه پرداخت حق بیمه در شهرستان و یا استان محل مورد تقاضا برای استخدام را داشته باشند. ( پرداخت حق بیمه به مدت تعیین شده صرفاً توسط یکی از موارد مذکور قابل احتساب است. )

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکی اعلام داشته هنگام ثبت نام برای شرکت در مرحله پنجم آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی در سال 1397 گزینه سهمیه بومی استان را به دلیل تولد و سکونت خود و همسرش در استان فارس انتخاب کرده و در آزمون شرکت کرده و رتبه اول از میان 4 شرکت کننده برای استخدام در اداره کل آموزش و پرورش استان فارس را کسب کرده است ولی آموزش و پرورش استان فارس با استناد به مقرره مورد شکایت از سیر مراحل پایانی استخدام ممانعت کرده است و نفر دوم آزمون با استناد به دفترچه بیمه سلامت روستایی عشایری مربوط به همسرش و اعمال مقرره مورد اعتراض(بومی بودن) به جای ایشان منتخب گزینش شده و به استخدام درآمده است که این امر موجب تضییع حقوق وی شده است و با بند 9 اصل 3 و اصل 28 قانون اساسی مغایرت دارد . هم چنین هیأت عمومی دیوان عدالت اداری پیشتر به موجب دادنامه های شماره 1411 و 1265 و 1627 تا 1629 امتیاز بومی را در استخدام ابطال نموده و لذا درخواست ابطال مصوبه مورد اشاره را از تاریخ تصویب نموده است.

پاسخ طرف شکایت : رئیس امور حقوقی و قوانین سازمان اداری و استخدامی طی لایحه شماره 259161 مورخ 15؍5؍1398 به طور خلاصه در پاسخ اعلام داشته است اولاً اعتراض شاکی به عدم پذیرش خود در آزمون سال 1397 می باشد ، به همین جهت رسیدگی به اعتراض وی در صلاحیت هیات عمومی دیوان عدالت اداری نمی باشد و ثانیاً              کلیه شرکت کنندگان بر اساس آگهی منتشره در آزمون شرکت می کنند و با ثبت نام مفاد آن را پذیرفته و بر ای آنها ایجاد حق و تکلیف می شود لذا درخواست در شکایت شده است .

* پرونده در جلسه مورخ 10؍6؍1398 هیأت تخصصی استخدامی مطرح گردید و پس از رسیدگی به موضوع اعضاء هیأت با اتفاق نظر مفاد مقرره مورد شکایت را قابل ابطال ندانستند ، بنابراین به استناد بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به شرح زیر مبادرت به صدور رأی می شود.

« رأی هیات تخصصی استخدامی »

با توجه به اینکه اعطای امتیاز به افراد بومی به صورت مطلق (به غیر از مناطق محروم ) به موجب آراء هیات عمومی ابطال شده است ، از جمله شرط بومی گزینی در پنجمین آزمون استخدامی فراگیر در تیرماه 1397 ، لیکن از آنجائیکه تعریف داوطلب بومی به خودی خود امتیازی را برای شخص بومی ایجاد ننموده است و ارائه تعریف مذکور نیز مغایرتی با قانون ندارد و این تعریف برگرفته از ماده 1 بخشنامه شماره 9757؍93؍200 مورخ 19؍7؍93 معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور می باشد که پیش از این درخواست ابطال آن به موجب رأی شماره 253مورخ 5؍6؍98 رد و قابل ابطال تشخیص داده نشده است ، بنابراین مقرره مورد شکایت نیز به تبعیت از رأی فوق الذکر مغایر با قانون و قابل ابطال تشخیص داده نمی شود و رأی به رد شکایت صادر می شود . 

این رأی مستند به بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری صادر و ظرف بیست روز پس از صدور، از سوی ده تن از قضات یا رئیس محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض می باشد.

رضا فضل زرندی

رئیس هیات تخصصی استخدامی