پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/97/1983 و 97/3499 

موضوع:

ابطال مصوبه 6081/91/30/2- 15/11/1391 عوارض کسب و پیشه صنفی

تاریخ رأی:

يکشنبه 12 آبان 1398

شماره دادنامه:

508-9809970906010507   

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

* شماره پرونده : هـ ع/97/1983 و 97/3499       شماره دادنامه:508-9809970906010507         تاریخ: 12/8/98

* شـاکــی : آقای نادر قویدل به وکالت از 1- آقای مهدی افتخاری 2- انجمن صنفی کارفرمایی صاحبان جایگاههای اختصاصی استان البرز

* طرف شکایت : شورای اسلامی شهر کرج

* مـوضـوع  شکایت و خـواستـه: ابطال مصوبه 6081/91/30/2- 15/11/1391 عوارض کسب و پیشه صنفی

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای اسلامی شهر کرج به خواسته ابطال مصوبه شورای اسلامی شهر کرج 6081/91/30/2- 15/11/1391 به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

4-10- مؤسسات مالی و اعتباری ، کلیه بانک ها مشمول دو برابر عوارض صنفی و شغلی می باشند.

کلیه شرکتها ، کارگاهها ، کارخانجات ، موسسات اعم از صنفی ، تجاری ، تولیدی ، صادراتی ، وارداتی ، خدماتی که دارای قانون و خدمـات خاص هستند مشمول پرداخت عـوارض شغـلی بر مبنای ضریب 1% قیمت منطـقه بندی بنای مفـید مورد بهره برداری می باشد.

* دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

با عنایت به اینکه به موجب ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 در خصوص نحوه میزان عوارض تعیین تکلیف شده و برقراری هرگونه عوارض و سایر وجوه برای انواع کالاهای وارداتی و تولیدی و هم چنین ارائه خدمات که در این قانون تکلیف مالیات و عوارض آن معین شده مجاز نبوده و مطالبه هرگونه وجهی در این خصوص توسط شوراهای اسـلامی ممنوع می باشد و به موجب ماده 38 (بند ج) قانون مذکور نیز نرخ عوارض شهرداری در خصوص سوخت و بنزین معین گردید.

وضع عوارض موضوع مصوبه مورد شکایت از جمله عوارض مضاعف بوده و خارج از حدود اختیارات شوراهای اسلامی بوده و قابل ابطال می باشد ضمن اینکه هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به موجب آراء متعدد در موارد مشابه از جمله رأی شماره 383 مورخ 4/6/92 حکم به ابطال اخذ عوارض از جایگاههای سوخت را صادر نموده است. علیهذا با عنایت به مراتب مذکور رسیدگی و ابطال مصوبه مورد شکایت مورد استدعاست.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، شوراهای اسلامی شهر کرج به موجب لایحه شماره 147341/93 مورخ 5/12/1397 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- به موجب دستورالعمل وزیر محترم کشور به شماره 34/3/1/11719- 1/7/74 در اجرای قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین شهرداری ها مجاز می باشند میزان عوارض سالیانه کلیه صنوف را معادل یک درصد درآمد قطعی شده مشمول مالیات را محاسبه و وصول نمایند.

2- همه جایگاههای سوخت واقع در محدوده قانونی شهر کرج و در مجاورت معابر اصلی شهر قرار گرفته که با استفاده از خدمات شهرداری نسبت به افزایش هزینه های جاری شهر اقدام می نمایند و بر این اساس اخذ عوارض از جایگاه های سوخت کاملاً قانونی و منصفانه می باشد.

3- فعالیت عرضه سوخت و محل استقرار جایگاه های سوخت از شمول ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده خارج بوده و به دلیل نوع فعالیت و بهره مندی از خدمات شهرداری و افزایش هزینه های جاری شهر باید نسبت به پرداخت عوارض اقدام نمایند. علیهذا با عنایت به مراتب مذکور رد شکایت مورد استدعاست./6

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره بـه اتفاق آراء اعضاء حاضر در جلسه بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید .

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

طبق بند 16 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 با اصلاحات بعدی تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با در نظر گرفتن سیاست عمومی دولت که از سوی وزارت کشور اعلام می شود از جمله وظایف و مسئولیت های شورای اسلامی شهرهاست و در تبصره یک ماده «50» قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 وضع عوارض محلی جدید که تکلیف آنها در این قانون مشخص نشده باشد ، با رعایت مقررات مربوطه تجویز شده است بنابراین آن قسمت از ردیف 4-10 از بند 4 ( عوارض سالیانه کسب و پیشه واحدهای صنفی ) مبنی بر پرداخت عوارض شغلی بر مبنای ضریب 1% ( یک درصد ) از تعرفه عوارض و بهای خدمات سال 92 شهرداری کرج مصوب شورای اسلامی شهر کرج مـغایر قانون و خارج از حـدود اختیار نبوده و به اسـتناد مواد 12 و 84  قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان و یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است./ت

 

جواد جباری

رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

دیوان عدالت اداری