پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/97/1546   

موضوع:

ابطال مصوبه 31129 – 4/11/91 ( هزینه های دفاتر خدمات تسهیلگری و نوسازی

تاریخ رأی:

يکشنبه 12 آبان 1398

شماره دادنامه:

9809970906010506                

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

 

* شماره پــرونـــده : هـ ع/97/1546          شماره دادنامه: 9809970906010506                 تاریخ: 12/8/98

* شـاکــی : آقای حمید رخ تابناک

* طرف شکایت : شورای اسلامی شهر شیراز

* مـوضوع شکایت و خـواستـه: ابطال مصوبه 31129 4/11/91 ( هزینه های دفاتر خدمات تسهیلگری و نوسازی )

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای اسلامی شهر شیراز به خواسته ابطال مصوبه 31129 4/11/91 ( هزینه های دفاتر خدمات تسهیلگری و نوسازی ) به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

مصوبه 31129 – 4/11/91

ابلاغ مصوبه :

برادر گرامی جناب آقای مهندس پاک فطرت – شهردار محترم شیراز – با سلام

احتراماً نامه شماره 1/914621027 مورخ 25/9/91 شهرداری مثبوت به شماره 30613 مورخ 26/9/91 دبیرخانه شورا درخصوص بررسی لایحه اصلاحی هزینه های دفاتر خدمات تسهیلگری و نوسازی ، ارسالی از کمیسیون برنامه و بودجه شورا در دویست و هفتاد و پنجمین جلسه علنی مورخ 10/10/91 شورای اسلامی شهر شیراز مطرح و طی مصوبه شماره 30886 مورخ 13/10/91 و مستند به ماده 76 ( 71 سابق ) صلاحی قانون شوراها با توجه به اینکه دفاتر تسهیلگری در چهارچوب مصوبه شماره 23198/ت/ 21527 مورخ 7/2/88 هیأت وزیران و با نظر شهرداری تشکیل می گردد. بدینوسیله با لایحه اصلاحی هزینه ها و دفاتر خدمات تسهیلگری و نوسازی شامل 3 بند و یک جدول به شرح پیوست ممهور به مهر شورا موافقت گردید متعاقباً پس از ارسال مصوبه مذکور به فرمانداری آن مرجع طی نامه شماره 1033/91/ش ش مورخ 13/10/91 عدم مغایرت مصوبه فوق را با قانون اعلام داشته. لذا مقتضی است دستور فرمائید مستند به مواد 83 و 93 اصلاحی قانون شوراها نسبت به اجرای مصوبه مذکور اقدام و نتیجه را به این شورا اعلام نمایند.

                                                                                                      رئیس شورای اسلامی شهر شیراز

به استناد بند 6 دستورالعمل ساز و کار تشکیل ، شرح خدمات و ضوابط ناظر بر دفاتر خدمات نوسازی محدوده ها و محلات بافتهای فرسوده و سکونتگاه های غیر رسمی و با توجه به قابلیت های مختلف پهنه های بافت فرسوده شیراز از نظر اقتصادی ، اجتماعی ، ضابطه و مسایل شهرسازی نهایتاً این بافت ها به چهار پهنه به شرح جدول پیوست تقسیم بندی گردیده ، به جهت تأمین هزینه های دفاتر خدمات تسهیل گری اجازه داده می شود جهت تسریع در روند نوسازی و تشویق مردم و دفاتر خدمات نوسازی به ازای هر متر مربع زیربنای مورد تقاضا حداکثر مبلغ 000/150 ریال به شرح جدول ذیل اخذ گردد.

ردیف

پهنه

شهرداری

مالک پروژه

مبلغ (ریال)

مبلغ (ریال)

1

A

000/50

000/100

2

B

000/75

000/75

3

C

000/100

000/50

4

D

000/150

0

 

 

1- مبلغ 000/150 ریال برای سال اول اجراء می باشد جهت سالهای بعد با توجه به نرخ تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی مبلغ 000/150 ریال تعدیل می گردد.

2- به منظور تقویت بنیه مالی دفاتر پیشنهاد می گردد مبلغ 00/000/500 ریال در دو قسط 000/000/250 ریالی با فاصله زمانی 2 ماهه به صورت قرض الحسنه با رعایت تشریفات و دریافت ضمانت کافی توسط شهرداری به دفاتر پرداخت و و دفاتر موظفند در سال های سوم و چهارم فعالیت خود به شهرداری مسترد نمایند.

3- شهرداری حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از تصویب این مصوبه از طریق فراخوان عمومی به صورت کلی جهت کلیه پهنه های بافت فرسوده شهر شیراز اقدام می نماید.

* دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

به موجب مصوبه مورد شکایت مقرر گردیده در مناطق با بافت فرسوده که اشخاص بخواهند مجوز ساخت بگیرند به دفاتری به نام دفاتر پیگیری ساخت و ساز در بافت فرسوده مراجعه نمایند و مبالغی را به غیر از عوارض ساخت به این نوع دفاتر پرداخت نمایند تا دفاتر مذکور پیگیر مجوز ساخت برای مالک گردند و این در حالی است که خود شخص یا مالک می تواند پیگیر اخذ مجوز ساخت باشد و نیازی به مراجعه به دلال و دفاتر نمی باشد. لذا رسیدگی و ابطال مصوبه مورد استدعاست.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، رییس شورای اسـلامی شهر شیراز به موجب لایحه شماره 2526/97/ص مورخ 7/7/1397 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- به موجب ماده 4 قانون حمایت از احیاء بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری مجریان طرح های احیاء بهسازی و نوسازی مصوب 12/10/89 می توانند قسمتی از اختیارات خود را به شرکت ها و یا اشخاص حقیقی یا حقوقی غیردولتی واگذار نماید.

2- مصوبه مورد شکایت در راستای بند 7 ماده 2 قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب 2/3/87 و بند 1 ماده 41 و بند 1 ماده 47 آیین نامه اجرایی مصوب 88 تصویب و جهت اجرا به شهرداری ابلاغ شده است.

3- با عنایت به اینکه مصوبه مورد شکایت با رعایت مقررات قانونی تصویب شده است رد شکایت مورد استدعاست. /ت

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره بـه اتفاق آراء اعضاء حاضر در جلسه بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید .

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

طبق ماده 4 قانون حمایت از احیاء بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهر مصوب 1389 ( مجریان طرح های احیاء ، بهسازی و نوسازی ، ( وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداریها ) می توانند قسمتی از اختیارات خود را به شرکت ها و یا سازمان های وابسته به خود و یا اشخاص حقیقی و حقوقی  غیر دولتی صاحب صلاحیت فنی ، مالی و اجرایی واگذار نمایند. صلاحیت اشخاص حقیقی و حقوقی را وزارت مسکن و شهرسای ( سازمان عمران و بهسازی شهرداری ایران ) تعیین می نماید.  و همچنین طبق دستورالعمل احراز صلاحیت موضوع ماده مذکور مصوب 1390 وزارت کشور اجازه تأسیس دفاتر خدمات تسهیل گری و نوسازی و اخذ هزینه های مربوطه به شهرداریها داده شده است و طبق بند 9 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی وانتخاب شهرداران مصوب 1375 با اصلاحات بعدی ( تصویب آیین نامه های پیشنهادی شهرداری پس از رسیدگی به آن ها با رعایت دستورالعمل های وزارت کشور ) بنابراین مصوبه شماره 31129 مورخ 4/11/91 مصوب شورای اسلامی شهر شیراز تحت عنوان هزینه های دفاتر خدمات تسهیلگری و نوسازی مـغایر قانون و خارج از حـدود اختیار نبوده و به اسـتناد مواد 12 و 84  قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان و یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است. /ت

جواد جباری

رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری