پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/98/283   

موضوع:

ابطال تبصره 5 بند 1- الف دفترچه راهنمای آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد و دکتری سال 98

تاریخ رأی:

چهارشنبه 1 آبان 1398

شماره دادنامه:

9809970906010504                

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

* شماره پــرونـــده : هـ ع/98/283           شماره دادنامه: 9809970906010504         تاریخ: 30/7/98                 

* شـاکــی : آقای حامد دهقان

*طرف شکایت : سازمان سنجش و آموزش کشور سازمان بسیح مستضعفین

*موضوع شکایت و خواسته : ابطال تبصره 5 بند 1- الف دفترچه راهنمای آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد و دکتری سال 98

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت سازمان سنجش و آموزش کشور سازمان بسیح مستضعفین به خواسته ابطال تبصره 5 بند 1- الف دفترچه راهنمای آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد و دکتری سال 98 به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاه های مقاومت بسیج مشمول استفاده سهمیه رزمندگان نمی شوند.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

با استعانت از خداوند متعال به استحضار می رساند مصوبه مورد شکایت مغایر با ماده 201 قانون استخدامی سپاه و مصوبه دولت مبنی بر شمولیت سهمیه ورودی نسبت به بسیجیان فعال می باشد. لذا تقاضای طرح در هیأت عمومی و ابطال آن را دارم ، توضیحاً اینکه مورد خواسته فعلاً از بعد قانونی می باشد و از لحاظ شرعی ادعایی ندارم.

به موجب ماده 201 قانون استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که بدین شرح می باشد " دولت موظف است به پرسنل بسیجی با توجه به میزان و نوع فعالیت و همکاری ، صلاحیت ، شایستگی و درجه آنان خدماتی از قبیل اولویت در استخدام ، استفاده از تسهیلات مسکن و وام ، اولویت در واگذاری امکانات اشتغال ، تسهیلات ویژه جهت تحصیلات و ورود به مراکز آموزش عالی واگذار نماید."

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل دفتر ریاست ، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان سنجش آموزش کشور به موجب لایحه شماره 11533 مورخ 9/3/1398 به طور خلاصه توضیح داده است که :

بازگشت به پرونده شماره 9800283 مورخ 29/2/95 در خصوص شکایت آقای حامد دهقان به طرفیت این سازمان با عنوان « ابطال تبصره 5 بند (الف) از ردیف 9 سمیه مبنی بر عدم مشمولیت سهمیه نسبت به نیروهای فعال بسیجی در آزمون دکتری سال 98 » به استحضار می رساند ، صرف نظر از اینکه تاکنون در هیچ یک از آزمون های سراسری ، ارشد ، دکتری و سایر آزمونهای ورودی به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی سهمیه ای برای نیروهای فعال بسیجی در نظر گرفته نشده است قانون خدمات رسانی به ایثارگران مصوب سال 1392 و ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه شرایط و مشمولین استفاده از سهمیه را تعیین کرده است. طبق ماده 76 قانون خدمات رسانی به ایثارگران کلیه قوانین و مقررات مغایر با این قانون ملغی الاثر شده است.

با عنایت به مراتب مذکور و با توجه به اینکه در ماده 201 قانون استخدامی سپاه امتیازی برای ورود به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی پیش بینی نشده بلکه ماده مذکور اشاره به برگزاری آزمونهای آزمایشی و کمک آموزشی برای بسیجیان نموده است. لذا از اعضای محترم هیأت صدور قرار رد شکایت مورد استدعاست.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

در خصوص شکایت مطروحه مشعر بر درخواست ابطال تبصره 5 بند 1-الف دفترچه راهنمای آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد و دکتری سال 1398 که طی آن نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاه های مقاومت بسیج مشمول استفاده سهمیه رزمندگان نمی شوند ، به جهت مغایرت با حکم ماده 201 قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ماده 10 آیین نامه اجرایی ماده قانونی مذکور و رأی شماره 606 مورخ 28/6/1396 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ، نظر به این که اولاً : حکم ماده 201 مشعر بر تعیین سهمیه برای بسیجیان عزیز در آزمون های دانشگاهی نمی باشد بلکه صرفاً به لزوم ایجاد تسهیلات برای ورود به دانشگاه ها اشاره دارد. ثانیاً : ماده 10 آیین نامه اجرایی مورد استناد به موجب مصـوبه شماره 131590/ت 2616 هـ مورخ 18/3/1383 هیأت وزیران اصلاح شده و صرفاً به لزوم برگزاری کلاسهای آمادگی برای شرکت در آزمونها تایید شده است. ثالثاً : قانونگذار به شرح ماده 70 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصـوب سال 1391 به عنوان آخرین اراده خـود سهمیه ای برای اعضای محترم بسیج در آزمون ها تعیین نکرده است. بنابراین ، تبصره مورد شکایت مغایر قانون و خارج از حدود اختیار تشخیص نمی گردد. لذا رأی به رد شکایت مطروحه صادر و اعلام می گردد. این رای ظرف بیست روز پس از صدور از سوی رییس محترم دیوان عدالت اداری و یا ده تن از قضات دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است. /ت

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری