اجرای صحیح قانون در همه جا به نفع همه * 37 سال تلاش جهادی برای تحقق عدالت اداری * 15 آذر سالروز تاسیس دیوان عدالت اداری گرامی باد

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/98/283   

موضوع:

ابطال تبصره 5 بند 1- الف دفترچه راهنمای آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد و دکتری سال 98

تاریخ رأی:

چهارشنبه 1 آبان 1398

شماره دادنامه:

9809970906010504                

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

* شماره پــرونـــده : هـ ع/98/283           شماره دادنامه: 9809970906010504         تاریخ: 30/7/98                 

* شـاکــی : آقای حامد دهقان

*طرف شکایت : سازمان سنجش و آموزش کشور سازمان بسیح مستضعفین

*موضوع شکایت و خواسته : ابطال تبصره 5 بند 1- الف دفترچه راهنمای آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد و دکتری سال 98

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت سازمان سنجش و آموزش کشور سازمان بسیح مستضعفین به خواسته ابطال تبصره 5 بند 1- الف دفترچه راهنمای آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد و دکتری سال 98 به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاه های مقاومت بسیج مشمول استفاده سهمیه رزمندگان نمی شوند.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

با استعانت از خداوند متعال به استحضار می رساند مصوبه مورد شکایت مغایر با ماده 201 قانون استخدامی سپاه و مصوبه دولت مبنی بر شمولیت سهمیه ورودی نسبت به بسیجیان فعال می باشد. لذا تقاضای طرح در هیأت عمومی و ابطال آن را دارم ، توضیحاً اینکه مورد خواسته فعلاً از بعد قانونی می باشد و از لحاظ شرعی ادعایی ندارم.

به موجب ماده 201 قانون استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که بدین شرح می باشد " دولت موظف است به پرسنل بسیجی با توجه به میزان و نوع فعالیت و همکاری ، صلاحیت ، شایستگی و درجه آنان خدماتی از قبیل اولویت در استخدام ، استفاده از تسهیلات مسکن و وام ، اولویت در واگذاری امکانات اشتغال ، تسهیلات ویژه جهت تحصیلات و ورود به مراکز آموزش عالی واگذار نماید."

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل دفتر ریاست ، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان سنجش آموزش کشور به موجب لایحه شماره 11533 مورخ 9/3/1398 به طور خلاصه توضیح داده است که :

بازگشت به پرونده شماره 9800283 مورخ 29/2/95 در خصوص شکایت آقای حامد دهقان به طرفیت این سازمان با عنوان « ابطال تبصره 5 بند (الف) از ردیف 9 سمیه مبنی بر عدم مشمولیت سهمیه نسبت به نیروهای فعال بسیجی در آزمون دکتری سال 98 » به استحضار می رساند ، صرف نظر از اینکه تاکنون در هیچ یک از آزمون های سراسری ، ارشد ، دکتری و سایر آزمونهای ورودی به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی سهمیه ای برای نیروهای فعال بسیجی در نظر گرفته نشده است قانون خدمات رسانی به ایثارگران مصوب سال 1392 و ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه شرایط و مشمولین استفاده از سهمیه را تعیین کرده است. طبق ماده 76 قانون خدمات رسانی به ایثارگران کلیه قوانین و مقررات مغایر با این قانون ملغی الاثر شده است.

با عنایت به مراتب مذکور و با توجه به اینکه در ماده 201 قانون استخدامی سپاه امتیازی برای ورود به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی پیش بینی نشده بلکه ماده مذکور اشاره به برگزاری آزمونهای آزمایشی و کمک آموزشی برای بسیجیان نموده است. لذا از اعضای محترم هیأت صدور قرار رد شکایت مورد استدعاست.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

در خصوص شکایت مطروحه مشعر بر درخواست ابطال تبصره 5 بند 1-الف دفترچه راهنمای آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد و دکتری سال 1398 که طی آن نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاه های مقاومت بسیج مشمول استفاده سهمیه رزمندگان نمی شوند ، به جهت مغایرت با حکم ماده 201 قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ماده 10 آیین نامه اجرایی ماده قانونی مذکور و رأی شماره 606 مورخ 28/6/1396 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ، نظر به این که اولاً : حکم ماده 201 مشعر بر تعیین سهمیه برای بسیجیان عزیز در آزمون های دانشگاهی نمی باشد بلکه صرفاً به لزوم ایجاد تسهیلات برای ورود به دانشگاه ها اشاره دارد. ثانیاً : ماده 10 آیین نامه اجرایی مورد استناد به موجب مصـوبه شماره 131590/ت 2616 هـ مورخ 18/3/1383 هیأت وزیران اصلاح شده و صرفاً به لزوم برگزاری کلاسهای آمادگی برای شرکت در آزمونها تایید شده است. ثالثاً : قانونگذار به شرح ماده 70 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصـوب سال 1391 به عنوان آخرین اراده خـود سهمیه ای برای اعضای محترم بسیج در آزمون ها تعیین نکرده است. بنابراین ، تبصره مورد شکایت مغایر قانون و خارج از حدود اختیار تشخیص نمی گردد. لذا رأی به رد شکایت مطروحه صادر و اعلام می گردد. این رای ظرف بیست روز پس از صدور از سوی رییس محترم دیوان عدالت اداری و یا ده تن از قضات دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است. /ت

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری