پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/96/714     

موضوع:

ابطال مصوبه مورخ 8/12/90 شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص تجمیع روستای حیدریه و شهر ضیاء آباد

تاریخ رأی:

چهارشنبه 1 آبان 1398

شماره دادنامه:

9809970906010499                

هیات تخصصی اراضی ، شهرسازی

 

* شماره پرونـده : هـ ع/96/714                  شماره دادنامه: 9809970906010499                 تاریخ: 30/7/98

* شاکی : آقای رضا بهبودی فرزند نظر علی

*طرف شکایت : شورای عالی شهرسازی و معماری استان قزوین

*موضوع شکایت و خواسته : ابطال مصوبه مورخ 8/12/90 شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص تجمیع روستای حیدریه و شهر ضیاء آباد

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای عالی شهرسازی و معماری استان قزوین به خواسته ابطال مصوبه مورخ 8/12/90 شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص تجمیع روستای حیدریه و شهر ضیاء آباد به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

مصوبه مورخ 8/12/90 شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص طرح جامع شهر ضیاء آباد :

شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در بیست و دومین جلسه سال جاری در تاریخ 8/12/90 طرح جامع شهر ضیاء آباد ، مصوب جلسه مورخ 15/8/89 شورای برنامه ریزی و توسعه استان قزوین را مورد بررسی و با قید موارد زیر مورد تصویب نهایی قرار داد :

1- اراضی با کاربری ذخیره خدمات شهری واقع در طرفین محور ارتباطی دو بخش شهر حذف و از محدوده طرح جامع خارج گردد و خط محدوده بر بافت کالبدی و شبکه معابر منطبق گردد.

2- اراضی با کاربری ذخیره مسکونی واقع در جنوب ، جنوب غرب و غرب شهر حذف و از محدوده شهر خارج شوند.

3- اراضی با کاربری ذخیره مسکونی واقع در شمال شهر در صورتی که دارای طرح مصوب باشند به کاربری مسکونی با تأمین خدمات تغییر یابند و در غیر اینصورت از محدوده شهر خارج شوند.

4- اراضی با کاربری " سبز حفاظتی " واقع در شمال و جنوب غرب شهر از محدوده شهر خارج و با همان کاربری در حریم شهر حفظ گردد.

5- اراضی با کاربری باغ واقع در حاشیه شمال شرقی ، شمال و غرب شهر از محدوده شهر خارج و خط محدوده بر کاربری پیشنهادی شهر منطبق شود.

6- ضوابط مربوط به کاربری با عنوان " باغ مسکونی " مطابق با دستورالعمل ماده 14 قانون زمین شهری مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تهیه و ارائه گردد.

7- افق طرح جامع با حفظ کلیه سطوح ، سرانه ها و جمعیت پیشنهادی شهر به سال 1405 افزایش یابد.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکی به موجب دادخواستی ابطال مصوبه مورخ 8/12/90 شورای عالی شهرسازی و معماری استان قزوین مبنی بر تجمیع روستای حیدریه و شهر ضیاء آباد را خواستار شده و در تبیین خواسته خود اعلام کرده است :

1- به استناد مواد 1 و 2 قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری و نیز ماده 2 قانون تعاریف محدوده و حریم شهر و روستا و نحوه تعیین آن و همچنین مواد 13 و 14 قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری ؛ هرگونه الحاق و انتزاع ، تبدیل و تغییر نامگذاری واحدهای تقسیمات کشوری صراحتاً در حیطه اختیارات هیأت وزیران بوده و چنین اقدامی خارج از حیطه اختیارات شوراهای عالی شهرسازی و معماری است.

2- مطابق بند 13 مصوبات شورای برنامه ریزی و توسعه استان قزوین ، بند 13 مصوبات همان شورا به تاریخ 27/6/92 مجدداً مطرح و انتزاع ضیاء آباد و حیدریه به تصویب رسید و اجرای این مصوبه مورد الزام است.

 

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل دفتر بازرسی ، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری قزوین به موجب لایحه شماره 194/13/12/59/ص مورخ 21/8/96 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- بر اساس تبصره 1 ماده 4 قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری ، محدوده قانونی شهر ضیاء آباد با پیشنهاد شورای اسلامی شهر و برابر اعلام وزیر کشور ، روستای حیدریه با ضیاء آباد تجمیع و به تصویب وزرای کشور و مسکن و شهرسازی رسیده و به استان اعلام شده است.

2- در اجرای بند (5) ماده 4 قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و ماده 42 آیین نامه نحوه بررسی و تصویب طرحهای توسعه و عمران محلی ، ناحیه ای ، منطقه ای و ملی و مقررات شهرسازی و معماری کشور مصوب 12/10/1378 هیأت وزیران ، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ 8/12/1390 ، طرح جامع شهر ضیاء آباد را در اجرای بند (2) از ماده (3) قانون تغییر نام وزارت آبادانی و مسکن به مسکن و شهرسازی و تعیین وظایف آن مورد بررسی و تصویب نهایی قرار داده است.

3- بر اساس بند (و) ماده 3 آیین نامه اجرایی شورای برنامه ریزی و توسعه استان مصوب 2/6/1390 تصویب طرحهای توسعه و عمران و سلسله مراتب خدمات شهری و روستایی در قالب برنامه های توسعه استان با رعایت سیاست های مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران از وظایف شورای برنامه ریزی و توسعه استان بوده و به جهت همین ضرورت و صلاحیت قانونی شورای عالی شهرسازی و معماری ، مصوبات شورای برنامه ریزی و توسعه استان در مواردی که مرتبط با طرحهای جامع شهر و طرحهای عمرانی است ، مستلزم ارجاع به شورای عالی شهرسازی و معماری و تصویب نهایی در آن مرجع می باشد.

4- مطابق ماده 4 آیین نامه اجرایی شـورای برنامه ریزی و توسعه استان مصوب 2/6/90 و اصلاح آیین نامه اجرایی فوق الذکر موضـوع تصویب نامه شماره 51551/ت/50961 هـ مـورخ 24/4/1394 هیأت وزیران ، دبیرخانه شورای برنامه ریزی و توسعه استان ، ( پس از احیاء سازمان مدیریت و برنامه ریزی و انتزاع آن از استانداری ها ) در سازمان برنامه و بودجه استان مستقر می باشد و خواسته مطروحه مستنداً به بند (پ) ماده 53 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ، متوجه استانداری قزوین نمی باشد.

5- خواسته شاکی مبنی بر الزام به اجرای مصوبه شورای برنامه ریزی و توسعه استان قزوین مستنداً به مفهوم مخالف ماده 12 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ، در صلاحیت هیأت عمومی شعب دیوان عدالت نمی باشد.

با عنایت به مراتب فوق رد درخواست شاکی مورد استدعاست.

*رای هیأت تخصصی اراضی ، شهرسازی :

در خصوص شکایت آقای رضا بهبودی فرزند نظر علی به طرفیت شورای عالی شهرسازی و معماری استان قزوین به خواسته ابطال مصوبه مورخ 8/12/90 شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص تجمیع روستای حیدریه و شهر ضیاء آباد موضوع در جلسه مورخ 14/7/98 هیأت مطرح و اعضاء پس از استماع گزاش و بررسی موضوع به اتفاق بر این عقیده بودند که با توجه به اینکه تجمیع روستای حیدریه و ضیاء آباد برابر پیشنهاد شماره 29/ش/م مورخ 23/3/81 شورای شهر و نامه شماره 33/3/1/7461 مورخ 5/9/81 وزیر کشور با تصویب وزرای کشور و مسکن و شهرسازی انجام شده است و در مصوبه مورخ 28/12/90 شورای عالی شهرسازی روستای حیدریه از شهر ضیاء آباد متنزع نشده است و همچنان روستای مزبور مطابق مصوبه سال 1381 جزء شهر ضیاء آباد می باشد بنابراین شکایت شکات نسبت به مصوبه معترض عنه از این لحاظ وارد نبوده و مستنداً به بند (ب) از ماده 84 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری قرار رد دعوی صادر و اعلام مي گردد. رأی صادره از ناحیه رییس دیوان یا ده نفر از قضات ظرف مدت بیست روز از تاریخ صدور قابل اعتراض و رسیدگی در هیأت عمومی می باشد./ت

 

احمد درزی رامندی

رئیس هیأت تخصصی اراضی ، شهرسازی

دیوان عدالت اداری