پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع /97/3981  

موضوع:

ابطال ابلاغیه شماره 3-13-01-1203-17/13 مورخ 15/10/97

تاریخ رأی:

چهارشنبه 1 آبان 1398

شماره دادنامه:

9809970906010498                

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

 

* شماره پــرونـــده :  هـ ع /97/3981       شماره دادنامه: 9809970906010498                 تاریخ: 30/7/98                 

* شـاکــی : آقای سید میرآقا قدیری  - کانون آموزشگاه های رانندگی استان مازندران

*طرف شکایت :  پلیس راهور ناجا

* مـوضـوع شـکایـت و خـواستـه : ابطال ابلاغیه شماره 3-13-01-1203-17/13 مورخ 15/10/97

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت پلیس راهور ناجا به خواسته ابطال ابلاغیه شماره 3-13-01-1203-17/13 مورخ 15/10/97 به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

از : پلیس راهور ناجا – مرکز صدور گواهینامه

به : رؤسای محترم پلیس راهور استانهای کشور

موضوع : اخذ آزمون نظری از متقاضیان گواهینامه

با صلوات بر محمد (ص) و آل محمد (ص)

سلام علیکم

با احترام ، به منظور افزایش صحت عمل ، ارتقاء کیفیت آزمون های نظری ، امکان کنترل و نظارت بیشتر بر عملکرد کارشناسان و جلوگیری از افشاء سوالات آزمون ها ، دستور فرمایید از تاریخ 1/11/1397 پلیس راهور استان ها و شهرستان هایی که دارای سالن آزمون و نیروی انسانی متخصص می باشند نسبت به اخذ آزمون های نظری از متقاضیان در سالن های پلیس راهور و یا محلی خارج از آموزشگاههای رانندگی اقدام نمایند. ضمناً پلیس راهور استان ها و شهرستانهایی که فاقد سالن و یا نیروی انسـانی متخصص می باشند ضمن اعـلام مراتب به مرکز صـدور گواهینامه کمافی السابق می توانند از محل آموزشگاههای رانندگی و کارشناسان مؤسسه راهگشا برای اخذ آزمونهای نظری استفاده نمایند.

رئیس پلیس راهور ناجا – سرتیپ پاسدار تقی مهری

گیرنده : مدیر عامل محترم مؤسسه راهگشا جهت آگاهی.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

مطابق آیین نامه اجرایی هیأت وزیران پلیس راهنمایی و رانندگی مکلف به برگزاری آزمون ها اعم از نظری و عملی توسط افسران آموزش دیده شاغل می باشد و تجویز استفاده از افسران بازنشسسته کما فی السابق اعزامی از سوی مؤسسه راهگشا ، نقض صریح آیین نامه مذکور است. خروج آزمون نظری از آموزشگاه و واگذاری به غیر بر خلاف مقررات حـاکم بر قضیه می باشد. هیأت وزیران جهت اتخاذ تصمیم جهت اخذ آزمون های نظری در سالن پلیس راهور و یا سالن خارج از آموزشگاه و یا در محل آموزشگاه ، اختیار و اجازه ای به پلیس راهور نداده است. آزمون های نظری و عملی رانندگی لازم و ملزوم یکدیگرند. پلیس بر خلاف قانون و حق مکتسب صاحبان آموزشگاه ها و آیین نامه اجرایی ، برگزاری آزمون نظری را از آموزشگاه ها خارج نموده است. این اقدام مغایر مواد 1 ، 17 و 18 آیین نامه اجرایی آموزشگاه های رانندگی مصوب 2/3/97 هیأت وزیران و ماده 725 قانون مجازات اسلامی است.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی  ناجا به موجب لایحه شماره 254/4/02/12/13 مورخ 8/5/98 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- به موجب ماده 122 قانون برنامه چهارم توسعه و آیین نامه اجرایی آن نیروی انتظامی مجاز به برون سپاری و واگذاری بخشی از وظایف خدماتی از جمله فرآیند مهارت و آموزش رانندگی به مؤسسات آموزشگاه های رانندگی شده است.

2- بر اساس مفاد بند (الف) ماده 1 آیین نامه اجرایی آموزشگاه های رانندگی ، مصوب 1383 ، آموزشگاه ها صرفاً جهت تعلیم و آموزش و کسب مهارت های لازم برای رانندگی بوده و به موضوع طرح آزمایش ( آزمون ) رانندگی اشاره ای نشده است. آزمون های رانندگی از اختیارات حاکمیتی پلیس می باشد. در ماده 4 آیین نامه اشاره ای به آزمون های رانندگی نشده است.

3- برابر ماده 8 آیین نامه صدور انواع گواهی نامه های مصوب 9/11/90 مکان آزمون ها و نوع وسایل نقلیه برای احراز مهارت عملی رانندگی که متناسب با نوع گواهینامه درخواستی متقاضیان است توسط راهنمایی و رانندگی تعیین می شود.

4- درباره به کارگیری کارکنان بازنشسته در مؤسسه راهگشا برابر بند (الف) ماده (6) اساسنامه مؤسسه راهگشا ایجاد تسهیلات در ارائه خدمات راهنمایی و رانندگی شامل صدور گواهینامه برای متقاضیان صادر شده و مصوبه شورای اداری وزارت کشور اجازه استفاده از افسران بازنشسته در فرایند صدور گواهینامه را صادر نموده است. ضمن اینکه بند 2 ماده 36 آیین نامه اجرایی ماده 122 قانون برنامه چهارم توسعه نیز بر واگذاری فعالیت های پلیس از جمله آزمون های راهنمایی و رانندگی در دفاتر خدمات الکترونیکی و مؤسسات وابسته تصریح دارد.

در هیچ کجای آیین نامه های آموزش رانندگی مصوب 1383 و 1397 ، تکلیفی جهت اخذ آزمون در آموزشگاه های رانندگی تعیین نشده است.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

در خصوص شکایت مطروحه مبنی بر درخواست ابطال فراز اول بخشنامه شماره 3-13-01-1203-17/13 مورخ 15/10/97 که طی آن برگزاری آزمون نظری رانندگی در خارج از آموزشگاههای رانندگی تجویز شده از حیث مغایرت با مواد 1 و17 و 18 آیین نامه اجرایی آموزشگاههای رانندگی مصوب 2/3/97 هیأت وزیران و ماده 725 قانون مجازات اسلامی با توجه به اوراق و محتویات پرونده و مدافعات طرف شکایت نظر به اینکه مقررات استنادی متضمن لزوم برگزاری آزمون نظری صرفاً در محل آموزشگاههای رانندگی نمی باشد ضمن اینکه به موجب ماده 8 آیین نامه صدور انواع گواهینامه های رانندگی مصوب 9/11/90 هیأت وزیران تعیین مکان آزمون بر عهده راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی واگذار شده است. بنابراین در مجموع فراز مورد شکایت از بخشنامه مغایر با قانون و خارج از حدود اختیارات تخشیص نمی گردد. لذا رأی به رد شکایت مطروحه صادر و اعلام می گردد. این رای ظرف مهلت بیست روز پس از صدور از سوی رییس محترم دیوان عدالت اداری یا ده تن از قضات دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است. /ت

 

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری