پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/97/1669    

موضوع:

ابطال بند (ج) ردیف 10 سال های 91 و 92 ، بند (الف) ردیف 12 سال های 93 و 94 ، ردیف 3 بند 8 سال های 95 ، 96 و 97 مبنی بر عوارض تفکیک ( تبدیل یک واحد به دو واحد یا بیشتر )

تاریخ رأی:

يکشنبه 21 مهر 1398

شماره دادنامه:

9809970906010475                

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

* شماره پــرونـــده : هـ ع/97/1669         شماره دادنامه: 9809970906010475                 تاریخ: 20/7/98

* شـاکــی : آقای سید علیرضا میر جلیلی با وکالت آقای محمدی

* طرف شکایت : شورای اسلامی شهر شاهدیه

* مـوضـوع  شکایت و خـواستـه: ابطال بند (ج) ردیف 10 سال های 91 و 92 ، بند (الف) ردیف 12 سال های 93 و 94 ، ردیف 3 بند 8 سال های 95 ، 96 و 97 مبنی بر عوارض تفکیک ( تبدیل یک واحد به دو واحد یا بیشتر )

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای اسلامی شهر شاهدیه به خواسته ابطال بند (ج) ردیف 10 سال های 91 و 92 ، بند (الف) ردیف 12 سال های 93 و 94 ، ردیف 3 بند 8 سال های 95 ، 96 و 97 مبنی بر عوارض تفکیک ( تبدیل یک واحد به دو واحد یا بیشتر ) به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

متن تعرفه سال 97

6- عوارض تفکیک اراضی

توضیحات :

3- عوارض تفکیک در خصوص واحدهایی که بدون مجوز از یک واحد به چند واحد تبدیل گردیده ( در صورت موافقت کمیسیون ماد صد با ابقاء بنا و پذیرش شهـرداری ) با توجه به مسـاحت زمین برابر ارقام این ردیف محـاسبه می گردد.

متن تعرفه سال 96

8- عوارض تفکیک اراضی

توضیحات :

3- عوارض تفکیک در خصوص واحدهایی که بدون مجوز از یک واحد به چند واحد تبدیل گردیده ( در صورت موافقت کمیسیون ماد صد با ابقاء بنا و پذیرش شهـرداری ) با توجه به مساحت زمین برابر ارقـام این ردیف محاسـبه می گردد.

متن تعرفه سال 95

8- عوارض تفکیک اراضی

توضیحات :

3- عوارض تفکیک در خصوص واحدهایی که بدون مجوز از یک واحد به چند واحد تبدیل گردیده ( در صورت موافقت کمیسیون ماد صد با ابقاء بنا و پذیرش شهـرداری ) با توجه به مساحت زمین برابر ارقـام این ردیف محاسـبه می گردد.

متن مقرره سال 94

توضیحات :

الف) عوارض تفکیک واحدهایی که بدون مجوز اقدام به تبدیل یک واحد به چند واحد تجاری و مسکونی می نمایند (در صورت موافقت ماده صد با ابقاء ) نیز بر اساس ارقام مصوب این ردیف محاسبه می گردد.

متن مقرره سال 93

توضیحات :

الف) عوارض تفکیک واحدهایی که بدون مجوز اقدام به تبدیل یک واحد به چند واحد تجاری و مسکونی می نمایند (در صورت موافقت ماده صد با ابقاء ) نیز بر اساس ارقام مصوب این ردیف محاسبه می گردد.

متن مقرره سال 92

توضیحات :

ج) عوارض تفکیک واحدهایی که بدون مجوز اقدام به تبدیل یک واحد به چند واحد تجاری و مسکونی می نمایند ( در صورت موافقت ماده صد با ابقاء ) نیز بر اساس ارقام مصوب این ردیف محاسبه می گردد.

متن مقرره سال 91

توضیحات :

ج) عوارض تفکیک واحدهایی که بدون مجوز اقدام به تبدیل یک واحد به چند واحد تجاری و مسکونی می نمایند ( در صورت موافقت ماده صد با ابقاء ) نیز بر اساس ارقام مصوب این ردیف محاسبه می گردد.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

مصوبه های مورد اعتراض مغایر با دادنامه های شماره 218 – 9/4/87 و 459 – 20/1/89 و 492 – 4/11/89 و 634 – 20/9/91 و نیز مغایر با ماده 4 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و تبصره 3 ماده 62 قانون برنامه پنجم توسعه مصوب 89 و ماده 71 مکرر قانون محاسبات عمومی کشور و ماده 60 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 93 و ماده 101 قانون شهرداری و ماده 154 اصلاحی قانون ثبت اسناد می باشد. لذا تقاضای اقدام قانونی دارد.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، رئیس شورای اسلامی شهر شاهدیه به موجب لایحه شماره 44/98/ص مورخ 31/2/98  به طور خلاصه توضیح داده است که :

شورا با توجه به کسری زمین از حد نصاب تفکیک ، به جبران هزینه های ناشی از ارائه خدمات مانند ایجاد معابر ، تأمین خدمات و افزایش تراکم در محل و با استناد به بند (ب) ماده 26 ماده 55 قانون شهرداری ، بند 16 ماده 71 و تبصره ماده 77 قانون شوراها و ماده 174 قانون برنامه پنجم توسعه و تبصره 1 ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده با توجه به اینکه در قانون مالیات بر ارزش افزوده هیچ گونه عوارض برای ارائه خدمات به املاکی که حداقل ضابطه تفکیک را ندارند ، پیش بینی نشده است اقدام به تصویب مصوبه مذکور نموده است لذا تقاضای رد شکایت می گردد. /ت

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره بـه اتفاق آراء اعضاء حاضر در جلسه بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید .

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

طبق بند 16 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1375 تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با در نظر گرفتن سیاستهای عمومی دولت که از سوی وزارت کشور اعلام می شود از جمله وظایف و مسئولیت های شورای اسلامی شهر ها محسوب شده و در تبصره یک ماده «50» قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1387 وضع عوارض محلی جدید که تکلیف آنها در این قانون مشخص نشده باشد ، رعایت مقررات مربوطه تجویز شده است و در رأی شماره 315 – 13/6/1391 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری وضع عوارض تبدیل یک واحد به دو یا چند واحد مغایرقانون و خارج از حدود اختیارات تشخیص نگردیده است. بنابراین بند (ج) ردیف 10 سال های 91 و 92 ، بند (الف) ردیف 12 سال های 93 و 94 ، ردیف 3 بند 8 سال های 95 ، 96 و 97 مبنی بر عوارض تفکیک ( تبدیل یک واحد به دو واحد یا بیشتر ) در خصوص واحدهایی که بدون مجوز از یک واحد با چند واحد تبدیل گردیده است از مصوبات شورای اسلامی شهر شاهدیه مـغایر قانون و خارج از حـدود اختیارات نبوده و به اسـتناد مواد 12 و 84  قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان عدالت اداری و یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است./ت

 

جواد جباری

رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

دیوان عدالت اداری