پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع /97/1559 و 98/179   

موضوع:

ابطال بند 2 از قسمت (الف) ماده 1 مصوبه مورخ 29/1/97 به شماره 13858/ت 55303 هـ

تاریخ رأی:

يکشنبه 21 مهر 1398

شماره دادنامه:

468 - 9809970906010467

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

 

* شماره پـرونـده :  هـ ع /97/1559 و 98/179      شماره دادنامه:468- 9809970906010467          تاریخ: 20/7/98                    

* شـاکــی : آقای محمد علی فلاح تفتی و آقای ولی عباس پور

*طرف شکایت : هیأت وزیران

*موضوع شکایت و خواسته:ابطال بند 2 از قسمت (الف) ماده 1 مصوبه مورخ 29/1/97 به شماره 13858/ت 55303 هـ

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت هیأت وزیران به خواسته ابطال بند 2 از قسمت (الف) ماده 1 مصوبه مورخ 29/1/97 به شماره 13858/ت 55303 هـ به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

شماره 13858/ت 55303 هـ مورخ 11/2/1397

تصویب در خصوص تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی در بخش خصوصی در سال 1397

وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی – وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح – وزارت امور اقتصادی و دارایی

وزارت صنعت ، معدن و تجارت – سازمان برنامه و بودجه کشور

هیأت وزیران در جلسه 29/1/1397 به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور و تأیید شورای عالی بیمه سلامت کشور و به استناد ماده (9) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور – مصوب 1395- تصویب کرد :

1- تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی در بخش خصوصی در سال 1397 به شرح زیر تعیین می شود :

الف- ارزیابی و معاینه (ویزیت) پزشکان و کارشناسان پروانه دار در بخش سرپایی خصوصی :

1- پزشکان ، دندانپزشکان عمومی و دکتری تخصصی در علوم پایه (PhD) پروانه دار (000/245) ریال

2- پزشکان ، دندانپزشکان متخصص و پزشک عمومی دارای مدرک دکتری تخصصی در علوم پایه (MD-PhD) (000/384) ریال

3- پزشکان فوق تخصص ، دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) و متخصص روان پزشکی (000/479) ریال

4-پزشکان فوق تخصص و دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) روان پزشک (000/546) ریال

5- کارشناس ارشد پروانه دار  (000/206) ریال

6- کارشناس پروانه دار (000/178) ریال

تبصره 1- کلیه مقاطع تحصیلی مندرج در بند (الف) در صورتی می توانند از تعرفه های مذکور استفاده نمایند که عنوان مربوط در پروانه مطب آن ها درج شده باشد.

تبصره 2- کارشناسان ارشد و دکتری تخصصی در علوم پایه (PhD) پروانه دار در صورتی می توانند از تعرفه های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در علوم پایه (PhD) استفاده نمایند که کارشناسی ارشد یا دکتری تخصصی در علوم پایه (PhD) ثبت شده آن ها مرتبط با رشته کارشناسی بوده و در پروانه فعالیت درج شده باشد.

تبصره 3- پزشکان عمومی با سابقه بیش از پانزده سال کار بالینی ، مجاز به دریافت معادل پانزده (15%) درصد علاوه بر تعرفه مصوب می باشند.

ب- ضرایب تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی :

1- ضریب ریالی ارزش نسبی خدمات دندانپزشکی معادل سیزده هزار و سیصد (300/13) ریال محاسبه می شود.

2- ضریب ریالی کای حرفه ای کلیه خدمات و مراقبت های سلامت بر مبنای کای واحد و معادل چهارصد و دوازده هزار (000/142) ریال محاسبه می شود.

3- ضریب ریالی کای فنی کلیه خدمات و مراقبت های سلامت بر مبنای کای واحد و معادل چهارصد و بیست و دو هزار و سیصد (300/422) ریال محاسبه می شود.

4- ضریب ریالی کای حرفه ای خدمات تشخیصی و درمانی مندرج در کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت برای خدماتی که با علامت (#) مشخص شده اند و کدهای 7 و 8 ، اعم از اینکه در بخش سرپایی و یا بستری ارایه شوند ، یکسان و با ضرایب ریالی تعدیل شده معادل دویست و شانزده هزار (000/216) ریال محاسبه می شود.

5- ضریب ریالی کای فنی خدمات تشخیصی و درمانی مندرج در کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت برای خدماتی که با علامت (#) مشخص شده اند و کدهای 7 و 8 ، اعم از اینکه در بخش سرپایی و یا بستری ارایه شوند ، یکسان و با ضرایب ریالی تعدیل شده معادل دویست و بیست و یک هزار و چهارصد (400/221) ریال محاسبه می شود.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکی مدعی است که در تبصره 3  ذیل بند 6 مصوبه هیأت دولت برای پزشکان عمومی با بیش از 15 سال سابقه خدمت 15% افزایش تعرفه پیش بینی شده است حال آنکه در بند 2 مصوبه مذکور در مورد پزشکان متخصص منصرف از سابقه خدمت و به طور مطلق یک نوع تعرفه تعیین گردیده که این امر مصداق تبعیض نارواست زیرا همان مبنایی که برای پزشکان عمومی در سابقه خدمت از حیث کسب تجربه وجود دارد در مورد پزشکان متخصص هم موجود است و بایستی اعمال گردد به همین جهت به استناد بند 9 اصل 3 قانون اساسی خواهان ابطال این بخش از مصوبه گردیده است.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، معاون امور حقوقی دولت به موجب لایحه شماره 146606/36825 مورخ 3/11/1397 به طور خلاصه توضیح داده است که :

طرف شکایت به اختیارات خود بر اساس ماده 9 احکام دائمی برنامه های توسعه و ماده 8 قانون بیمه همگانی مصوب سال 1373 که طی آن رعایت اصل تعادل منابع و مصارف از عوامل تعیین تعرفه است استناد نموده و عنوان داشته این امر برای کاهش فاصله بین دریافتی پزشکان عمومی مجرب  و پزشکان متخصص صورت پذیرفته هم چنین برای اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع موضوع بندهای (الف) و (ث) ماده 74 قانون برنامه ششم توسعه و ضرورت امکان اجرائی شدن این نظام و ایجاد انگیزه در پزشکان عمومی برای شرکت در این طرح صورت پذیرفته و کاملاً عادلانه و منطبق با بند 9 اصل 3 قانون اساسی است.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

با عنایت به اینکه اولاً مطابق حکم ماده 9 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه ناظر به ماده 8 قانون بیمه همگانی به ویژه لزوم رعایت تعادل بین منابع و مصارف هیأت وزیران فی الجمله اختیار و صلاحیت مصوبه مورد شکایت را داشته است. ثانیاً چون طبق اعلام دولت در لایحه دفاعیه ، صرف رفع تبعیض بین دریافتی پزشکان عمومی با تجربه و  پزشکان متخصص و به منظور اجرایی نمودن پزشک خانواده و نظام ارجاع و ایجاد انگیزه در پزشکان عمومی بوده است مصداق تبعیض ناروا تشخیص نمی گردد. کما اینکه قانونگذار در تعیین ضریب حقوقی کارکنان دولت بعضـاً برای کارکنان دون پایه به منظور کاهش فاصله با کارکنان بلند پایه امتیازات و ارفاقاتی معین می نماید در نتیجه مصوبه را قابل ابطال تشخیص نمی گردد و در نتیجه رای به رد شکایت شاکی صادر و اعلام می گردد. این رای ظرف مهلت بیست روز پس از صدور از سوی رئیس محترم دیوان عدالت اداری یا ده تن از قضات قابل اعتراض است. /ت

 

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری