پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/98/159   

موضوع:

اعتراض به تصمیم شماره 5478/97/ص مورخ 15/10/97

تاریخ رأی:

يکشنبه 21 مهر 1398

شماره دادنامه:

9809970906010466                

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

 

* شماره پــرونـــده :  هـ ع/98/159        شماره دادنامه: 9809970906010466                 تاریخ: 20/7/98

* شـاکــی : آقای مهدی صالحی شهرابی

*طرف شکایت :  وزارت صنعت ، معدن و تجارت و دانشگاه صنایع و معادن ایران

* مـوضـوع شـکایـت و خـواستـه : اعتراض به تصمیم شماره 5478/97/ص مورخ 15/10/97

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت وزارت صنعت ، معدن و تجارت و دانشگاه صنایع و معادن ایران به خواسته اعتراض به تصمیم شماره 5478/97/ص مورخ 15/10/97 به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

دانشگاه صنایع و معادن ایران طی نامه فوق الاشاره خطاب به معاونت اجرایی دانشگاه اعلام کرده :

بند یک : امکان ادامه فعالیت در شرایط کنونی مهیا نبوده و خاتمه فعالیت دانشگاه صنایع و معادن قطعی است. لذا مستند به رونوشت نامه شماره 25116/60 مورخ 28/9/97 ادامه فعالیت عموم پرسنل دانشگاه از تاریخ اعلامی فاقد وجاهت قانونی است.

بند دو : مستند به ماده 4 آیین نامه بازخریدی سنوات ارفاقی هر کدام از پرسنل بازخرید شده دانشگاه که تمایل به ادامه همکاری با وزارت صنعت را دارند موظفند حداکثر ظرف مهلت 72 ساعت نسبت به بازگرداندن مبالغ دریافتی مطابق آیین نامه بازخرید سنوات ارفاقی به حساب سپرده دانشگاه صنایع و معادن اقدام نمایند.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

1- با توجه به اینکه دانشگاه تا پایان سال 97 با پرسنل قرارداد داشته بنابراین عدم فعالیت پرسنل از تاریخ 28/9/97 مغایر تبصره ذیل ماده 32 قانون مدیریت خدمات کشوری است.

2- منوط کردن به کارگیری کارکنان در سایر قسمت های وزارت صنعت به استرداد وجوه دریافتی بازخریدی فاقد جواز قانونی است و دستگاه متبوع مکلف به پرداخت سنوات ارفاقی بر اساس دستورالعمل بازخریدی ارفاقی سنوات خدمت به شماره 4181/121/97/د مورخ 10/7/97  می باشد و این مغایر قیود مقرر در تبصره ذیل ماده 32 قانون مدیریت خدمات کشوری است. چون افزودن شروط دیگر از جمله استرداد وجوه دریافتی مغایر اهداف قانونگذار است.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، طرف اول شکایت ، سرپرست اداره کل حقوقی وزارت صنعت ، معدن و تجارت به موجب لایحه شماره 84584/60 مورخ 22/3/1398 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- بر اساس مصوبه شماره 1682488 مورخ 17/11/96 شورای عالی اداری مؤسسات پژوهشی وابسته به دستگاه های اجرایی از سال تحصیلی 98-97 به هیچ عنوان مجاز به پذیرش دانشجو نبوده و به موجب مصوبه مذکور دانشگاه صنایع و معادن ایران انحلال و در همین راستا دستورالعمل بازخریدی سنوات خدمت کارکنان دانشگاه مورد تصویب قرار گرفت.

2- قرارداد خواهان از شمول قانون مدیریت خدمات کشوری خارج است و قرارداد خواهان با دانشگاه در قالب قرارداد اعضای غیر هیأت علمی است.

در پاسخ به شکایت مذکور ، طرف دوم شکایت ، سرپرست دانشگاه صنایع و معادن ایران به موجب لایحه شماره 98-159-6 مورخ 22/3/98 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- به موجب بند 1-15 ماده یک آیین نامه استخدامی افرادی که به منظور انجام وظایف مشخص برای مدت معین یکساله به کار گـرفته شده اند به استناد مـاده 8 آیین نامه استمرار فعالیت آنها پس از پایان مـدت معین گذشته بر اساس نیاز دانشـگاه می بوده و با توجه به خاتمه فعالیت آموزشی ، پژوهشی و کم شدن فعالیت های جاری ادامه همکاری پرسنل دانشگاه را با ضرور و زیان مواجه می نمود.

2- به استناد بند 1-35 از ماده یک و ماده 70 آیین نامه با اعلام رضایت کتبی بازخرید شده اند و سه برابر سنوات خدمت خود را بدون لحاظ بازخریدهای سالیانه قبل از دانشگاه دریافت نموده اند.

3- به استناد ماده 6 آیین نامه مؤسسه می تواند در صورت عدم رضایت از عملکرد عضو قراردادی در طی مدت قرارداد با تصویب هیأت اجرایی و اطلاع قبلی ( حداقل یک ماه قبل ) به ذی نفع نسبت به فسخ قرارداد اقدام نماید.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

در خصوص شکایت شاکی مطروحه مبنی بر درخواست ابطال بندهای یک و دو تصمیم شماره 5478/97/ص – 15/10/97 سرپرست دانشگاه صنایع و معادن که طی آن اولاً با توجه به انحلال دانشگاه صنایع و معادن ایران به ادامه فعالیت و اشتغال کارکنان خاتمه داده است و ثانیاً مقرر نموده که چنانچه کارکنان موصوف بر اساس آئین نامه بازخرید با سنوات ارفاقی تسویه حساب کرده اند ، قصد ادامه همکاری با وزارت صنایع را دارند بایستی وجوه دریافتی را مسترد نمایند از این حیث که برای اشتغال قراردادی ایجاد شرط نموده و مغایر قیود مذکور در ماده 32 قانون مدیریت خدمات کشوری است با توجه به اوراق و محتویات پرونده ، نظر به اینکه تصمیم مورد شکایت مغایتی با حکم ماده 32 قانون مدیریت خدمات کشوری ندارد و با رضایت و سازش کارکنان مشمول بازخریدی صورت پذیرفته و با این اوصاف شکایت موجه نیست. لذا رأی به رد شکایت شاکی صادر و اعلام می گردد. این رأی ظرف مهلت بیست روز پس از صدور رأی از سوی رئیس محترم دیوان عدالت اداری یا ده تن از قضات قابل اعتراض است. /ت

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری