پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/97/848    

موضوع:

ابطال تعرفه شماره 1404 عوارض محلی سال 93

تاریخ رأی:

سه شنبه 26 شهريور 1398

شماره دادنامه:

9809970906010303            

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

* شماره پــرونـــده : هـ ع/97/848              شماره دادنامه: 9809970906010303             تاریخ: 25/6/98

* شـاکــی : شرکت مخابرات استان اصفهان با وکالت آقای امیر حسین عسگریان

* طرف شکایت : شورای اسلامی شهر کاشان شهرداری کاشان

* مـوضـوع  شکایت و خـواستـه: ابطال تعرفه شماره 1404 عوارض محلی سال 93

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شورای اسلامی شهر کاشان شهرداری کاشان به خواسته ابطال تعرفه شماره 1404 عوارض محلی سال 93 به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

موضوع تعرفه : عوارض بهره برداری منصوبات آنتن های مخابراتی

معادله محاسبه عوارض :

به ازاء هر آنتن مخابراتی و ... ( همراه اول و ایرانسل و ... ) بر اساس

S × 20P × H

( S = سطح اشغال                   P = قیمت منطقه ای                 H = ارتفاع آنتن )

توضیحات محاسبه عوارض :

تبصره 1 : این عوارض سالیانه می باشد.

تبصره 2 : دریافت عوارض این تعرفه مانع از دریافت سایر عوارض شهرداری نخواهد بود.

تبصره 3 : P قیمت منطقه ای موضوع ماده 64 قانون مالیاتهای مستقیم.

 

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

اولاً : وفق ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده ارائه خدمات مشمول پرداخت عوارض مشروط به انجام خدمات برای غیر در قبال ما به ازاء می باشد در حالی که اپراتورهای مخابراتی نه تنها بابت دکل ها ما به ازایی دریافت نمی کنند بلکه برای تحصیل حق استفاده از فضای این دکل ها مبالغ متنابهی را به مالکین پرداخت می نمایند.

ثانیاً : نصب یا بهره برداری از دکل های مخابراتی را نمی توان از مصادیق عرضه کالا و خدمات یا صادرات و واردات موضوع ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده دانست تا مشمول پرداخت عوارض گردد.

ثالثاً : با توجه به پرداخت 8 درصد مالیات و عوارض به سازمان امور مالیاتی از سوی شرکت های مخابراتی اقدام شورای اسلامی شهر از حیث عوارض مجدد از نوع عوارض مضاعف می باشد لذا با عنایت به مراتب مذکور ابطال مصوبه مورد شکایت در زمان تصویب مورد استدعاست.

* در پاسخ به شکایت مذکور ،  شورای اسلامی شهر کاشان به موجب لایحه شماره 97-848-5 مورخ 19/10/97 به طور خلاصه توضیح داده است که :

مصوبه مورد شکایت در راستای بند 16 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخاب شوراها و تبصره 1 ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده تصویب شده است. و از طرفی با توجه به اینکه نصب دکل و آنتن و تأسیسات مخابراتی ماهیت اموال غیر منقول نداشته و بعضاً در املاک غیر منقول استیجاری شرکت از صاحبان املاک شخصی می باشد و شرکت نیز مبالغی را بابت اجاره بهاء به صاحبان املاک موصوف پرداخت می نماید و با توجه به آلودگی بصری و زیست محیطی برای شهروندان ناشی از نصب دکل و آنتن تأسیسات مخابراتی مصوبه مورد شکایت مطابق با مقررات قانونی بوده لذا رد شکایت مورد استدعاست. /ت

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره با آراء بیش از سه چهارم اعضاء حاضر در جلسه بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید.

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

به موجب بند 16 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب سال 1375 با اصلاحات بعدی ، تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با در نظر گرفتن سیاستهای عمومی دولت که از سوی وزارت کشور اعلام می شود و نیز بند 26 ماده مذکور ، تصویب نرخ خدمات ارائه شده توسط شهرداری و سازمانهای وابسته به آن با رعایت آیین نامه های مالی و معاملاتی شهرداریها با رعایت مقررات مربوط از جمله وظایف و مسئولیتهای شورای اسلامی شهرها است و مطابق تبصره یک ماده «50» قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1387 ، شوراهای اسلامی شهر و بخش جهت وضع هر یک از عوارض محلی جدید که تکلیف آن ها در این قانون مشخص نشده باشد ، تجویز شده است. از سوی دیگر در آراء متعدد هیأت عمومی از جمله رأی شماره 1213 – 24/11/1396 مصوبات شوراهای اسلامی در وضع عوارض برای دکل ، آنتن و تأسیسات مخابراتی و ارتباطی در شهر مغایر قانون یا خارج از حدود اختیارات تشخیص نگردیده است. بنابراین تعرفه شماره 1404 شهرداری کاشان تحت عنوان عوارض بهره برداری منصوبات آنتن های مخابراتی مصوب شورای اسلامی شهر کاشان برای سال 93 مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات قانونی نبوده و به اسـتناد مواد 12 و 84  قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان عدالت اداری و یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است./ت

محمد حسن پیرزاده

نائب رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری