پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/97/3388       

موضوع:

ابطال مصوبه شماره 306-95 شورای اسلامی شاهین شهر در خصوص عوارض منصوبات

تاریخ رأی:

سه شنبه 26 شهريور 1398

شماره دادنامه:

9809970906010302              

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

* شماره پــرونـــده : هـ ع/97/3388             شماره دادنامه: 9809970906010302              تاریخ: 25/6/98

* شـاکــی : آقای مهدی باقریان خوزانی فرزند غلامرضا

* طرف شکایت : شهرداری شاهین شهر

* مـوضوع شکایت و خواسته: ابطال مصوبه شماره 306-95 شورای اسلامی شاهین شهر در خصوص عوارض منصوبات

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت شهرداری شاهین شهر به خواسته ابطال مصوبه شماره 306-95 شورای اسلامی شاهین شهر در خصوص عوارض منصوبات به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

تعرفه 306- 95  - شهرداری شاهین شهر

موضوع تعرفه : عوارض منصوبات

معادله محاسبه عوارض :

T = F + ( H × 40 A )

توضیحات محاسبه عوارض :

1- کلیه منصوبات تلفن همراه ، بی سیم ، رادیویی ، تلویزیونی ، مخابراتی ، اینترنتی ، کیوسک تلفن ، دکل های برق و موارد مشابه این تعرفه می باشند.

2- کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی ( به غیر از آنتن تلویزیون مسکونی ) به علت استفاده از فضای شهری برای انتشار و یا دریافت هرگونه امواج موظفند قبل از هر گونه اقدام در خصوص نصب سازه های مذکور نسبت به پرداخت عوارض این تعرفه اقدام و مجوز لازم را بر طبق ضوابط ، از واحد شهرسازی اخذ نمایند. این مجوز دارای 5 سال اعتبار از زمان صدور بوده و در صورت موافقت شهرداری تمدید آن برای دوره های 2 ساله بلامانع خواهد بود. ضمناً در زمان تمدید ، عوارض فوق جهت تمدید 2 ساله بر مبنای    قیمت روز این تعرفه اخذ خواهد شد.

3- منظور از F عدد ثابت صدور مجوز به مبلغ 000/000/16 ریال برای سال 1395 بوده که برای سالهای بعد 15% نسبت به سال قبل به آن اضافه خواهد شد و A ضریب عنوان شده در تعرفه 103-95 می باشد که مقدار   آن برابر با 100% خواهد بود.

4- منظور از H یا ارتفاع بالاترین نقطه سازه بر اساس متر می باشد و در خصوص آنتن های منصوبه بر روی پشت بام ، ارتفاع بین صفر صفر خیابان و کف آنتن بر مبنای   محاسبه خواهد شد.

5- کلیه سازمانها به مانند برق ، مخابرات و غیره بایستی برای ارائه هرگونه خدمات به متقاضیان اینگونه آنتن ها ، مجوز شهرداری را کتباً دریافت نمایند. در غیر این صورت در خصوص عوارض مذکور با متقاضی مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

6- کلیه مالکین که منصوبات فوق بر روی املاک آنان نصب می باشد موظفند قبل از اتمام مهلت مجوز نسبت به تمدید آن طبق بند 2 این تعرفه ( در صورت تأیید شهرداری ) اقدام نمایند و در صورت گذشت مهلت مربوطه موظفند عوارض معوقه را بر طبق بند 2 این تعرفه به قیمت روز پرداخت تا شهرداری نسبت به تمدید مجوز آنان برای 2 سال بعد اقدام نمایند.

7- کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله سازمانها و ادارات دولتی که قبل از تصویب عوارض این تعرفه مبادرت به نصب تجهیزات مربوطه نموده اند ، موظفند ضمن اخذ مجوز نسبت به پرداخت عوارض به مبلغ آخرین تعرفه ناشی از بند (2) این تعرفه از تاریخ تصویب به بعد اقدام نمایند.

8- عوارض فوق برای تجهیزات منصوبه بر روی املاک اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از دولتی و غیر دولتی بوده و در صورتیکه این منصوبات بر روی املاک شهرداری قرار گیرد ، متقاضی نصب موظف است علاوه بر پرداخت عوارض فوق الذکر حق بهره برداری استفاده ماهانه استفاده از محل را بر مبنای پنج درصد عوارض این تعرفه در سال مورد استفاده برای هر ماه پرداخت نماید.

9- در صورت جمع آوری تأسیسات مربوطه توسط مالک مجوز آن ابطال و هیچگونه وجهی مسترد نخواهد شد. ضمناً مجوزهای صادره قابل نقل و انتقال بر روی سایر املاک نخواهند بود.

10- طرح پرونده تخلفات ساختمانی سازه های نصب شده در کمیسیون ماده (100) و تعیین و اخذ جریمه ، مانع از دریافت عوارض این تعرفه نخواهد بود.

11- عوارض فوق برای کلیه مالکین منصوبات ( گذشته ، حال و آینده ) لازم الاتباع می باشد و صدور مجوز به معنای تغییر کاربری و استفاده دائمی از فضاهای مازاد 60% طول عرصه و یا ارتفاع برای سایر سازه ها نبوده و در صورت اعلام سازمانهای ذیربط به مانند شهرداری ، محیط زیست و غیره مبنی بر غیر مجاز بودن استفاده از آنها ، این منصوبات بایستی جمع آوری و شهرداری نسبت به استرداد مبلغ زمانهای باقیمانده مجوز اقدام خواهد نمود.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

1- با عنایت به اینکه ارائه خدمات توسط شرکت های مخابراتی محدود به قلمرو جغرافیایی شهر نمی باشد و با توجه به خدمات ملی شرکت مخابرات عوارض وضع شده از نوع عوارض محلی نمی باشد.

2- عوارض باید در قبال ارائه خدمات از سوی شهرداری باشد در حالی که شهرداری در خصوص آنتن ها و دکل های مخابراتی خدماتی را ارائه نمی کند. لذا وضع عوارض بدون ارائه خدمات فاقد وجاهت قانونی می باشد.

3- هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به موجب آراء صادره متعدد از جمله رأی شماره 1796 الی 1805 و 1806 مورخ 29/10/93 حکم به ابطال مصوبات شوراهای اسلامی مبنی بر اخذ عوارض از دکل های مخابراتی صادر نموده است.

لذا با عنایت به مراتب مذکور مستنداً به مواد 38 – 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده تقاضای رسیدگی و ابطال مصوبه مورد شکایت مورد استدعاست.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، شورای اسلامی شهر شاهین شهر به موجب لایحه شماره 97-3388-4 مورخ 28/3/98 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- عوارض موضوع شکایت توسط شورای اسلامی شهر و بابت نصب دکل در معابر و فضای عمومی و فضای سبز مصوب شده لذا دارای وصف عوارض محلی می باشد.

2- شورای اسلامی شهر در راستای بند 16 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی و شهرداران مصوب 1/2/75 و تبصره 1 ماده 50 قانون مالیات بر ارزش افزوده اقدام به وضع عوارض نموده است.

3- عوارض موضوع شکایت در راستای تأمین بخش از هزینه های خدماتی و عمرانی مورد نیاز شهر می باشد. لذا با عنایت به مراتب مذکور با توجه به صلاحیت شورای اسلامی در تصویب عوارض مصوبه معترض عنه رد شکایت مورد استدعاست./ت

هیأت تخصصی شوراهای اسلامی دیوان عدالت اداری با حضور اعضاء تشکیل ، پس از ملاحظه پرونده و اسناد و مدارک موجود در آن و بعد از قرائت گزارش عضو ممیز و بـررسی و انجام مشاوره با آراء بیش از سه چهارم اعضاء حاضر در جلسه بـه شرح ذیل مبادرت به صدور رأی می نماید.

*رأی هیات تخصصی شوراهای اسلامی :

به موجب بند 16 ماده 80 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب سال 1375 با اصلاحات بعدی ، تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با در نظر گرفتن سیاستهای عمومی دولت که از سوی وزارت کشور اعلام می شود و نیز بند 26 ماده مذکور ، تصویب نرخ خدمات ارائه شده توسط شهرداری و سازمانهای وابسته به آن با رعایت آیین نامه های مالی و معاملاتی شهرداریها با رعایت مقررات مربوط از جمله وظایف و مسئولیتهای شورای اسلامی شهرها است و مطابق تبصره یک ماده «50» قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال 1387 ، شوراهای اسلامی شهر و بخش جهت وضع هر یک از عوارض محلی جدید که تکلیف آن ها در این قانون مشخص نشده باشد ، تجویز شده است. از سوی دیگر در آراء متعدد هیأت عمومی از جمله رأی شماره 1213 – 24/11/1396 مصوبات شوراهای اسلامی در وضع عوارض برای دکل ، آنتن و تأسیسات مخابراتی و ارتباطی در شهر مغایر قانون یا خارج از حدود اختیارات تشخیص نگردیده است. بنابراین تعرفه شماره 306-95 شهرداری شاهین شهر تحت عنوان عوارض منصوبات مصوب شورای اسلامی شهر شاهین شهر برای سال 95 مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات قانونی نبوده و به اسـتناد مواد 12 و 84  قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی بـه رد شکایت صادر می شود. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان عدالت اداری و یا ده نفر از قضات محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است./ت

محمد حسن پیرزاده

نائب رئیس هیأت تخصصی شوراهای اسلامی

دیوان عدالت اداری