پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/96/1534   

موضوع:

ابطال ماده 19 آئین نامه انتخاب اعضای هیأت حل اختلاف مصوب 2/9/1387

تاریخ رأی:

سه شنبه 26 شهريور 1398

شماره دادنامه:

9809970906010298             

هیأت تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

 

* شـمـاره پــرونــده : هـ ع/96/1534    شماره دادنامه: 9809970906010298             تاریخ: 25/6/98

* شـاکــی : آقای مرتضی ملک محمد

* طرف شکایت : وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال ماده 19 آئین نامه انتخاب اعضای هیأت حل اختلاف مصوب 2/9/1387

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی به خواسته ابطال ماده 19 آئین نامه انتخاب اعضای هیأت حل اختلاف مصوب 2/9/1387 به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

ماده 19 - انتخاب نمایندگان دولت در هیأت حل اختلاف به همان ترتیبی است که در ماده 160 قانون کار جمهوری اسلامی ایران پیش بینی شده است.

تبصره (1) : در مواردی که فرماندار و یا رئیس دادگستری محل شخصاً نتوانند در هیأت حل اختلاف شرکت نمایند لازم است، نماینده فرماندار علاوه بر شرایط مندرج در بندهای (1) و (2) ماده (6) ، دارای مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی و نماینده رئیس دادگستری محل دارای سمت قضایی باشد.

تبصره (2) : در صورت غیبت غیر موجه سه جلسه متوالی یا پنج جلسه متناوب فرماندار و یا رئیس دادگستری محل و یا نمایندگان آنان موضوع به مقام مافوق اطلاع داده خواهد شد.

تبصره (3) : چنانچه مدیر کل کار و امور اجتماعی استان شخصاً در هیأت حل اختلاف شرکت ننماید ، نماینده وی باید همان شرایطی که برای نمایندگان وزارت کار و امور اجتماعی در هیأت های تشخیص پیش بینی شده را حائز باشد.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت:

شاکی طی درخواست تقدیمی بنابر ادله ذیل تقاضای ابطال بند موصوف از مصوبه را دارد ؛

1- ماده 19 آئین نامه ، مبنای وضع قاعده در خصوص انتخاب اعضای هیأت حل اختلاف را ماده 160 قانون کار قرار داده است. در حالیکه این ماده نسبت به انتخاب نمایندگان دولت سکوت دارد و در اصـل مبنای این ماده ، مـاده 164 قانون کار می باشد که ماده 19 با مفاد آن به علت عدم رعایت الزامات ، مغایرت دارد.

2- بند سوم ماده 19 آئین نامه به دلیل عدم تعیین شرایط مدیر کل کار و امور اجتماعی استان و نماینده وی از جمله التزام عملی به اسلام ، عدالت و وثاقت با رأی شماره 242 ، 243 و 244 مورخ 23/3/1396 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مغایرت دارد.

3- با توجه به احاله شرایط نماینده مدیر کل در هیأت حل اختلاف به شرایط مذکور در ماده 7 آئین نامه انتخاب اعضای هیأت تشخیص ، در بند سوم ماده 19 ( مورد شکایت ) ، در واقع احاله به ماده ای است که به موجب رأی مذکور در بند فوق ابطال شده است و از این جهت این تبصره با رأی مذکور مغایرت دارد.

4- در تبصره اول ماده 19 آئین نامه ، شرایط نماینده فرماندار برای شرکت در جلسات همان شرایط مذکور در ماده 6 همین آئین نامه بیان شده است که ماده (6) بر اساس نظر شورای نگهبان و در رأی مذکور در بند دوم ابطال شده است.

بنابراین ذکر تلویحی همان شرایط مذکور در ماده 6 ابطال شده ، در ماده مورد شکایت مغایر با رأی هیأت عمومی می باشد.

* خلاصه مدافعات طرف شکایت :

متعاقب پیگیری های صورت گرفته لایحه دفاعیه طرف شکایت در تاریخ 16/4/98 وصول گردیده اعلام شده است که : با توجه به اینکه ماده 7 آیین نامه انتخاب اعضای هیأتهای تشخیص مصوب 1387 به موجب دادنامه های 242-243 و 244 مورخ 23/3/96 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ابطال گردیده و ماده (7) جدید با افزودن شرط اسلام ، عدالت و وثاقت به سایر شرایط عضویت در هیأت های تشخیص و نیز در خصوص تبصره (1) ماده 19 آیین نامه انتخاب اعضای هیأت های حل اختلاف ، موضوع شرایط نماینده فرماندار در هیأت های حل اختلاف ، در اصلاحیه نیز این تبصره اصلاح و شرط اسلام ، عدالت و وثاقت نیز به شرایط نماینده فرماندار افزوده شده است.

*رأی هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی :

اعضای محترم هیأت تخصصی به اتفاق آراء عقیده دارند با توجه به اینکه پس از صدور دادنامه 242 ، 243 و 244 مورخ 23/3/1396 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ماده 7 آیین نامه انتخاب اعضای هیأتهای تشخیص و تبصره 1 ماده 19 آیین نامه انتخاب اعضای هیأتهای اختلاف اصلاح و شرط اسلام ، عدالت و وثاقت به سایر شروط اضافه گردید ، لذا مقرره مورد شکایت خلاف قانون و قابل ابطال تشخیص نگردید و مستنداً به بند (ب) ماده 84 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری رأی به رد شكايت صادر و اعلام مي گردد. این رأی ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس دیوان یا ده نفر از قضات دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است. /ت

 

نبی الله کرمی

رئیس هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

دیوان عدالت اداری