پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/97/2499   

موضوع:

ابطال بخشنامه 3/11 جدید درآمد به شماره 12112/94/1000 مورخ 7/11/94

تاریخ رأی:

سه شنبه 26 شهريور 1398

شماره دادنامه:

9809970906010297                

هیأت تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

 

* شماره پــرونـــده : هـ ع/97/2499       شماره دادنامه: 9809970906010297                 تاریخ: 25/6/98

* شـاکــی : شرکت خدمات بازرگانی معادن و فلزات غیر آهنی با مدیر عاملی آقای محمد جعفر ذبیحی

* طرف شکایت : سازمان تأمین اجتماعی

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال بخشنامه 3/11 جدید درآمد به شماره 12112/94/1000 مورخ 7/11/94

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت سازمان تأمین اجتماعی به خواسته ابطال بخشنامه شماره 3/11 جدید درآمد به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

تمامی مزایای نقدی که تحت هر عنوان به صورت مزد ، حقوق ، کارمزد و یا کارآموزی به بیمه شده پرداخت می شود در صورتی که از حداقل حقوق و مزایای سال مربوطه کمتر نباشد ، مشمول کسر حق بیمه است. مزایایی که مشمول کسر حق بیمه نیست به شرح زیر است :

1- بازخرید ایام مرخصی 2- کمک هزینه عائله مندی 3- هزینه سفر و فوق العاده مأموریت 4- عیدی 5- ما به التفاوت کمک هـزینه مسکن و خـوار و بار در ایام بیمـاری 6- حق شیر 7- پاداش نهضت سـواد آموزی 8- حق التضمین (کسر صندوق) 9- خسارت اخراج و مزایای پایان کار 10- پاداش افزایش تولید با توجه به مصوبات اداره کار

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت:

با توجه به اینکه بخشنامه 3/11 به وضوح ناقض قانون تأمین اجتماعی در بند 5 ماده 2 و ماده 28 که حق بیمه تنها به مزد یا حقوق مستمر تعلق گرفته بوده و در بخشنامه شماره 11 جدید که موضوع دستورالعمل بازرسی از دفاتر قانونی و نحوه محاسبه حق بیمه آن در بند 3 کارانه و پاداش افزایش تولید را غیر مشمول اعلام کرده لکن رسیدگی های انجام شده توسط بازرسین سازمان موضوع بخشنامه مورد شکایت کلیه کارانه های غیر مستمر پرداخت شده به پرسنل تماماً مشمول کسر حق بیمه قرار گرفت ( رانندگان خود مالک را به صورت انفرادی خودرو خود را به اجاره شرکت درآورده اند ) تقاضای ابطال بخشنامه مذکور را دارد.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل حقوقی سازمان تأمین اجتماعی به موجب لایحه شماره 97-2499-4 مورخ 20/3/98 به طور خلاصه توضیح داده است که :

اولاً از نظر شکلی شاکی مطابق نص صریح ماده 80 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری دلایل و جهات اعتراض از حیث مغایرت مصوبه با شرع و قانون یا خروج از حدود اختیار مقام صادر کننده را اعلام و ارائه ننموده ثانیاً : علیرغم شکایت از بخشنامه 3/11 شاکی بخشنامه شماره 11 را به ضمیمه دادخواست ارائه نموده ثالثاً : شکایت شاکی همان اعتراض به رای هیأت بدوی و تجدید نظر تشخیص مطالبات سازمان بوده که در شعبه 48 دیوان رسیدگی شده و دادخواست مربوطه مطروحه نیز موردی می باشد و ایراد شاکی به شمول رانندگان خود مالک در کسر حق بیمه بوده که در رأی هیأت به این مورد ( خود مالک بودن رانندگان ) اشاره نگردید و شعبه نیز از کسر حق بیمه خودداری نموده است. رابعاً : بخشنامه 3/11 قبلاً در دیوان عدالت اداری مطرح و به موجب دادنامه شماره 48 مورخ 1/3/97 هیأت تخصصی دیوان خلاف قانون اعلام نگردیده و رسیدگی مجدد به آن مشمول اعتبار امر مختومه می باشد. خامساً : خواسته شاکی در دادخواست مشتمل بر دو بخش 1- اعتراض به اینکه کارانه ( پاداش افزایش تولید ، آکورد یا بهره وری ) در زمره اقلام مشمول کسر حق بیمه و دیگر رانندگان مالک خودرو بوده که در بخشنامه 3/11 اشاره ای به رانندگان مالک خودرو نشده است.

بنابراین بخشنامه مورد شکایت از جهت شمول کسر حق بیمه در حقوق و مزایای مستمر منطبق با بند 5 ماده 2 و بند (الف) ماده 4 همچنین مواد 30 و 36 و 39 و 28 و 47 قانون تأمین اجتماعی و مواد 34 و 35 قانون کار در تعریف و شمول اقلام مزد و حقوق بیمه شده و حق السعی موضوع ماده 43 مشمول کسر حق بیمه و بازرسی از کارگاه و دفاتر و اسناد قانونی موضوع ماده 47 قانون تأمین اجتماعی بوده و قابل ابطال نمی باشد.

*رای هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی :

در خصوص شکایت شرکت خدمات بازرگانی معادن و فلزات غیر آهنی با مدیریت آقایان محمد جعفر ذبیحی و فرود امینی مبنی بر ابطال بخشنامه 3/11 درآمد سازمان تأمین اجتماعی از جهت مغایرت با بند 5 ماده 2 و ماده 28 قانون تأمین اجتماعی ، نظر به اینکه خواهان اولاً ابطال بخشنامه مذکور را از جهت مبنا قرار گرفتن بازرسی سازمان در صدور رأی هیأت تجدید نظر تشخیص مطالبات و شمول کسر حق بیمه از کارانه های غیر مستمر نظیر پاداش افزایش تولید و رانندگان خود مالک اجاره ای درخواست نموده که موارد مذکور موردی بوده و در شعبه 48 بدوی دیوان عدالت اداری تحت عنوان اعتراض به رای شماره 01/1190 – 6/10/96 هیأت تجدید نظر تشخیص مطالبات مورد رسیدگی و اتخاذ تصمیم قرار گرفته ثانیاً : مواد استنادی شاکی در بند 5 ماده 2 به تعریف حقوق و مزایای مستمری پرداختی در مقابل کار به بیمه شده اشاره گردیده و در ماده 28 قانون مرقوم منابع درآمدی سازمان تشریح گردید و از حیث مستندات فوق مغایرتی مشاهده نمیگردد بنابراین اعضای محترم هیأت تخصصی به اتفاق نیز عقیده بر عدم ابطال مقرره موردشکایتداشته و به استناد بند (ب) ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392 حکم به رد شکایت صادر و اعلام می گردد. رأی صادره ظرف مهلت بیست روز از تاریخ صدور از سوی رییس محترم دیوان عدالت اداری یا ده نفر از قضات دیوان قابل اعتراض در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری می باشد. /ت

 

نبی الله کرمی

رئیس هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

دیوان عدالت اداری