پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع؍ 9703382  

موضوع:

ابطال نامه شماره 57070 مورخ 5؍4؍97 ذی حساب و مدیر کل امور مالی وزارت آموزش و پرورش

تاریخ رأی:

سه شنبه 26 شهريور 1398

شماره دادنامه:

9809970906010294                

هیأت تخصصی استخدامی


* شماره پــرونـــده : هـ ع؍ 9703382        شماره دادنامه: 9809970906010294                 تاریخ: 25/6/98

* شاکی : خانم پروین خزائی

*طرف شکایت : وزارت آموزش و پرورش 

*موضوع شکایت و خواسته : ابطال نامه شماره 57070 مورخ 5؍4؍97 ذی حساب و مدیر کل امور مالی وزارت آموزش و پرورش

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* متن مقرره مورد شکایت:

معاونت محترم توسعه مدیریت و پشتیبانی - با سلام و احترام ، در پاسخ به دستور حضرتعالی در هامش نامه شماره 78746 مورخ 28؍3؍97 اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران ، در خصوص اعمال معافیت مالیاتی موضوع ماده 56 قانون جامع ایثارگران برای همسران معزز شهدا به استحضار می رساند ، با توجه به نص صریح ماده قانونی فوق الاشـاره که اشعار می دارد "صـد در صد (100%) حقوق و فوق العاده شغـل و سایر فوق العاده ها اعم از مستمر و غیر مستمر شاهد ، جانبازان و آزادگان ( با توجه به تعاریف مستتر در ماده 1 قانون جامع ایثارگران ) از پرداخت مالیات معاف می باشند." مع الوصف ، بامداقه در بخش 16 قانون برنامه ششم توسعه ، قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور همسران محترم شهدا مشمول ماده 56 نمی باشند. لذا مراتب جهـت تنویر نظر تقدیم حضور می گردد. ذیحساب و مدیر کل امور مالی

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت : وی اعلام داشته همسر شهید بوده و کارمند وزارت آموزش و پرورش می باشد. ذیل ماده 56 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران صراحتاً اعلام داشته که صد در صد حقوق و فوق العاده شغل و سایر فوق العاده ها اعم از مستمـر و غیر مستمر شاهد ، جـانبازان و ... از پرداخت مالیات معاف می باشـند اما نامه معترض عنه اعلام نموده که همسران شهدا از پرداخت مالیات معاف نیستند. ماده 1 قانون مذکور که الفاظی مانند شهدا ، جانبازان و خانواده شاهد را به طور مجزا تعریف کرده و بند (ز) ماده 1 صراحتاً اعلام داشته که « خانواده های معظمی که ... یکی از اعضای خانواده شان ، پدر ، مادر ، همسر ، فرزند ، شهید یا مفقودالاثر یا اسیر شده باشد ، لذا منظور از شاهد در متن ماده 56 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران ، خانواده شاهد است که به قرینه لفظی حذف شده است که چنانچه غیر از این بود ، به جای آن ، لفظ شهدا به کار می بردند. با مطالعه و ملاحظه بخش 16 قانون برنامه ششم توسعه ، به هیچ وجه مفاد ماده 56 قانون مذکور نفی نشده و درخصوص عدم شمول همسران شهدا مطلب درماده مذکور قید نشده است.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، سرپرست دفتر حقوقی ، املاک و حمایت قضایی به موجب لایحه شماره 256598؍810 مورخ 20؍12؍1397 به طور خلاصه اعلام داشته است :

1- در نص ماده 56 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران عبارت « شاهد » به کار رفته و نه خانواده شاهد.

2- با عنایت به محتوای کلام قانونگذار در قوانین و مقررات موضوعه به ویژه بندهای (پ) و (ژ) ماده 88 قانون برنامه ششم توسعه در خصوص الحاق همسران و فرزندان شهدا به مواد 51 و 60 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و تعاریف مندرج در مواد 1 قانون مذکور و با عطف توجه به ماده 13 و تبصره های 1 و 2 بند (الف) آن ، هر کجا که خانواده شهدا مورد نظر قانونگذار بوده به صراحت و بدون قرینه لفظی یا سایر قرینه ها بیان شده است.

3- دریافت یا پرداخت وجوه یا اعمال معافیت از دریافت وجوه یا مالیات در دستگاه های اجرایی ، مستلزم وجود نص قانونی است.

به موجب بند (الف) ماده 6 قانون برنامه ششم توسعه « برقراری هرگونه تخفیف با ترجیح یا معافیت مالیاتی جدید ، طی سالهای اجرای قانون برنامه ، ممنوع است. »

* پرونده در جلسه مورخ 10؍6؍1398 هیأت تخصصی استخدامی مطرح گردید و پس از رسیدگی به موضوع و اعضاء هیأت با اتفاق نظر مفاد مقرره مورد شکایت را قابل ابطال ندانستند ، بنابراین به استناد بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری به شرح زیر مبادرت به صدور رأی می شود.

« رأی هیات تخصصی استخدامی »

با توجه به اینکه اولاً به موجب اصل 51 قانون اساسی مقرر شده هیچ نوع مالیات وضع نمی شود مگر به موجب قانون . موارد معافیت و بخشودگی و تخفیف مالیاتی به موجب قانون مشخص می شود. ثانیاً بند (ب) ماده 1 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب سال 1391 در مقام تعریف شهید مقرر نموده :شهیدو مفقودالاثر به کسی اطلاق می شود که جان خود را در راه تکوین ، شکوفایی ، دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران ، استقلال و تمامیت ارضی کشور ، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار نثار نموده و یا در این رابطه مفقودالاثر شناخته شود و بند (ز) ماده مذکور نیز در تعریفخانواده شاهدمقرر داشته خانواده های معظمی که در راه اعتلای اهداف عالیه انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب یکی از اعضای خانواده شان (پدر ، مادر ، همسر ، فرزند ) شهید یا مفقودالاثر یا اسیر شده باشد. با توجه به تعریف واژه شاهد و استفاده از واژه مذکور به کرات در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و سایر قرائن صارفه مشخص می شود لفظ شاهد به معنای شهید و منطبق بر آن است از جمله در ماده 62 قانون مذکور در خصوص ارائه خدمات بهداشتی درمانی به خانواده شاهد، بند (الف) ماده 13 در خصوص تأمین 100% هزینه بیمه خانواده شاهد ، ماده 21 اختصاصی 25% سهمیه استخدامی به خانواده های شاهد و خواهر و برادر شاهد ، ماده 22 پرداخت حقوق نگهداری از والدین شاهد و ماده 44 اعطای سنوات ارفاقی جهت بازنشستگی به همسران شاهد. با توجه به مراتب فوق منظور از واژه شاهد به معنای شهید بوده و مقنن در مواردی که امتیاز اعطایی به خانواده شاهد تعلق می گرفته به صراحت بیان کرده است و در مواردی که امتیازی به خود شهید تعلق می گرفته از واژه شاهد استفاده کرده است . در ماده 56 قانون مذکور که مقرر شده صد در صد (100%) حقوق و فوق العاده شغل و سایر فوق العاده ها اعم از مستمر و غیر مستمرشاهد، جانبازان و آزادگان و رزمندگان با حداقل 12 ماه حضور در جبهه از پرداخت مالیات معاف می باشند و وجود واژه جانباز و آزادگان و رزمندگان در ماده مذکور که هم ردیف شاهد بوده و به خانواده ایشان اشاره نکرده است دلالت بر پرداخت حقوق و مزایا به خود شهید همانند کارمندان دستگاه های اجرایی است . بنابراین منظور مقنن از بکار بردن واژه شاهد، شهید بوده نه خانواده شهید و لذا بخشنامه مورد شکایت که در بیان مراد مقنن بود مغایر با قانون نداشته و قابل ابطال تشخیص داده نمی شود و رأی به رد شکایت صادر می گردد.

 این رأی مستند به بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری صادر و ظرف بیست روز پس از صدور، از سوی ده تن از قضات یا رئیس محترم دیوان عدالت اداری قابل اعتراض می باشد.

رضا فضل زرندی

رئیس هیات تخصصی استخدامی