پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/97/2737    

موضوع:

ابطال نامه شماره 127769/60 مورخ 15/5/1397 وزیر صنعت ، معدن و تجارت

تاریخ رأی:

يکشنبه 17 شهريور 1398

شماره دادنامه:

9809970906010277                

هیات تخصصی اقتصادی مالی

 

* شماره پــرونـــده :  هـ ع/97/2737        شماره دادنامه: 9809970906010277                 تاریخ: 17/6/98

* شـاکــی : آقای صمد کیا 

* طرف شکایت : وزارت صنعت ، معدن و تجارت

* مـوضوع شکـایت و خـواستـه : ابطال نامه شماره 127769/60 مورخ 15/5/1397 وزیر صنعت ، معدن و تجارت

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت وزارت صنعت ، معدن و تجارت به خواسته ابطال نامه شماره 127769/60 مورخ 15/5/1397 وزیر صنعت ، معدن و تجارت به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

با توجه به نامه های شماره 9704088 مورخ 17/4/1397 و 4084/97 مورخ 14/4/1397 اتحادیه صنایع بازیافت ایران در مورد صادرات بی رویه لاستیک های فرسوده در کشور و با عنایت به اینکه کالای مذکور مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولید کننده و بازیافت کننده لاستیک فرسوده است و صادرات بی رویه لاستیک های فرسوده موجب تعطیلی واحدهای یاد شده می شود ، لطفاً دستور فرمایید از صادرات تایر و تیوب فرسوده تحت ردیف تعرفه های 40040000 و 40030000 توسط کلیه صادر کنندگان جلـوگیری و صـادرات سایر اقلام غیر از تایر و تیوب فرسـوده تحت تعرفه های یاد شـده منوط به ارائه پـروانه بهره برداری مبنی بر تولید کالای موضوع صادرات باشد.

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

شاکی به موجب دادخواستی تقاضای ابطال نامه مورد شکایت را مطرح کرده و در تبیین مبنای خواسته خود اعلام داشته است که نامه مورد اعتراض که بعد از اعطای مجوز صادرات لاستیک های فرسوده صادر شده و صادرات آن را ممنوع نموده ، مغایر با ماده 4 قانون مدنی و قاعده عطف به ما سبق نشدن قوانین و مقررات و لزوم احترام به حقوق مکتسبه افراد می باشد. مفاد این قاعده در آیه 15 سوره مبارکه اسراء و حدیث رفع و قاعده قبح عقاب بلابیان و دادنامه های شماره 678-26/9/1385 و 280-27/4/1396 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مورد تأکید قرار گرفته است. در عین حال شاکی اعلام کرده است که از بعد شرعی ادعایی در رابطه با ابطال نامه مورد شکایت ندارد.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، سرپرست اداره کل حقوقی وزارت صنعت ، معدن و تجارت به موجب لایحه شماره 34687/60 مورخ 31/1/1398 به طور خلاصه توضیح داده است که :

به پیوست تصویر نامه شماره 50407/550/97 مورخ 7/12/1397 سرپرست اداره حقوقی قراردادهای سازمان توسعه و تجارت ایران و نامه شماره 28703/60 مورخ 25/1/1398 مدیر کل دفتر صنایع غیر فلزی و نامه شماره 302423/60 مورخ 24/11/1397 مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات در مقام لایحه دفاعیه تقدیم می گردد. لذا با توجه به موارد موصوف در نامه های یاد شده خواسته خواهان از وجهه قانونی برخوردار نبوده و رد شکایت نامبرده را استدعا دارد.

(نامه های مورد اشاره در لایحه فوق در اوراق پرونده وجود ندارد.)

* رأی هیأت تخصصی اقتصادی مالی دیوان عدالت اداری :

با مداقه در اوراق و محتوای پرونده، نظر به اینکه براساس تبصره 1 ماده 2 قانون مقررات صادرات و واردات مصوب 1372 : «دولت مي‌تواند بنا به مقتضيات و شرايط خاص زماني با رعايت قوانين مربوطه صدور یا ورود بعضي از كالاها را ممنوع نمايد.» و همچنین با عنایت به اینکه از مفاد نامه شماره 127769/60 مورخ  15/5/1397 وزیر صنعت، معدن و تجارت، حکم الزام به عطف به ماسبق نمودن مفاد این نامه استنباط نمی‌گردد، بنابراین مغایرتی میان نامه یادشده و قوانین مورد استناد شاکی وجود ندارد، لذا به استناد بند «ب» ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392 رأی به رد شکایت صادر و اعلام می‌کند. رأی صادره ظرف مدت بیست روز از تاریخ صدور از سوی ریاست ارزشمند دیوان عدالت اداری و یا ده نفر از قضات گرانقدر دیوان قابل اعتراض است.

 

دکتر زین‌العابدین تقوی

رئیس هیأت تخصصی اقتصادی مالی

دیوان عدالت اداری