پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/ 97/3253   

موضوع:

ابطال مصوبه شماره 84085/401/96 – 27/8/96 از زمان تصویب

تاریخ رأی:

سه شنبه 12 شهريور 1398

شماره دادنامه:

9809970906010267

هیأت تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

 

* شماره پــرونـــده : هـ ع/ 97/3253       شماره دادنامه: 9809970906010267                 تاریخ: 12/6/98

* شـاکــی : آقای رضا خانی گیاشی

* طرف شکایت : بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال مصوبه شماره 84085/401/96 27/8/96 از زمان تصویب

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به خواسته ابطال مصوبه شماره 84085/401/96 27/8/96 از زمان تصویب به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد :

« در خصوص تاریخ لازم الاجرا شدن آیین نامه اجرایی ماده 3 قانون بیمه اجباری خسارت وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه ( مصوب سال 1395 ) و جلوگیری از برداشت های متفاوت و ایجاد وحدت رویه در اجرای مفاد آن به استحضار می رساند :

حسب مندرجات بند 8 جلسه شماره 24/هـ/96 مورخ 16/7/1396 هیأت محترم عامل بیمه مرکزی ، آیین نامه اجرایی فوق الاشاره صرفاً در خصوص آن دسته از بیمه نامه هایی که پس از اجرایی شدن آیین نامه (23/5/1396) صادر گردیده و یا الحاقیه لازم برای انطباق با آئین نامه مذکور را دریافت کرده اند ، اعمال می گردد. »

*دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت:

1- مصوبه مزبور خارج از اختیارات بیمه مرکزی است.

2- بند (ب) ماده 115 قانون برنامه پنجم شرکت های بیمه را ملزم کرده راننده مسبب حادثه را تحت پوشش بیمه حوادث قرار دهد. ولی آیین نامه شماره 67 خوانده فقط حوادث منجر به فوت و نقص عضو راننده وسیله نقلیه مسبب حادثه را تحت پوشش قرار داده بود. ولی با تصویب قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب 20/2/95 که از 29/3/95 لازم الاجرا گردید ، تمام حوادث رانندگی مربوط به راننده مسبب حادثه اعم از فوت ، نقص عضو ، خسارات جرح و صدمه بدنی و هزینه معالجه تحت پوشش بیمه حوادث قرار گرفت ( ماده 3 )

3- مصوبه مورد شکایت با توجیه غیر حقوقی ، غیر قانونی و ناعادلانه از اجرای قانون در خصوص قراردادهای قبل از 23/5/96 امتناع می کند و حکم قانونی را معطل کرده است. چرا که خوانده در خصوص درج و اعلام تاریخ جدید خارج از اختیار عمل کرده و وارد حیطه تقنین شده است و حکم موضوع ماده 3 قانون بیمه اجباری از 29/3/95 لازم الاجرا است و استنباط نادرست از قاعده عطف بماسبق نشدن قوانین موجب تضییع حقوق رانندگی شده که بیمه نامه حادثه را خریداری نموده و مبلغ حق بیمه را نیز پرداخت کرده اند ولی از مزایای آن محروم شده اند.

4- به استناد ماده 13 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ابطال مصوبه از زمان تصویب مورد تقاضا است.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل حقوقی خوانده به موجب لایحه شماره  97-3253-1 مورخ 27/12/97 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- موضوع ابطال یک نامه بوده و در صلاحیت شعبه دیوان عدالت اداری است نه هیأت عمومی.

2- زمان اجرای آئین نامه ماده 3 قانون مزبور بر اساس نامه معاونت حقوقی ریاست جمهوری است.

3- ابطال آیین نامه 67 و 1/67 به موجب دادنامه شماره 11 – 30/1/95 هیأت تخصصی بیمه ، کار و تأمین اجتماعی ، رد شده است.

4- حکم بند (ب) ماده 115 قانون برنامه پنجم توسعه از نوع بیمه حوادث می باشد نه بیمه مسئولیت. زیرا حکم دیه و ارش در خصوص جنایت بر دیگری است نه فرد راننده مسبب حادثه و راننده مسبب حادثه از حیث صدمه به خود فاقد مسئولیت است.

5- اجرای ماده 3 قانون مزبور نیازمند تصویب آیین نامه می باشد و آیین نامه مزبور پس از تصویب هیأت وزیران در تاریخ 7/5/96 در روزنامه رسمی منتشر و از 23/5/96 لازم الاجرا شده است.

*رای هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی :

اعضای محترم هیأت به اتفاق آرا عقیده دارند اولاً مصوبه مورد شکایت خارج از اختیار خوانده نمی باشد.

ثانیاً به حکایت قسمت اخیر ماده 3 قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه ( مصوب 20/2/95 ) اجرای این قانون نیازمند وجود آیین نامه اجرایی و تعیین حق بیمه مربوطه می باشد که با پیشنهاد بیمه مرکزی و تصویب شورای عالی بیمه باید به تصویب هیأت وزیران برسد و مصوبه هیأت وزیران در این باره از 23/5/1396 لازم الاجرا شده است.

مضافاً اینکه تعمیم آیین نامه فوق الاشاره به بیمه نامه هایی که قبل از این تاریخ ، منعقد شده اند از مصادیق عطف به ما سبق شدن قانون بوده که نیازمند تصریح مقنن می باشد حال آنکه در این باره چنین تصریحی وجود ندارد و بیمه نامه های مزبور مشمول آیین نامه های شماره 67 و 1/67 خوانده بوده که ابطال آن نیز سابقاً به موجب دادنامه شماره 11 – 30/1/95 هیأت تخصصی بیمه ، کار و تأمین اجتماعی ، رد شده است فلذا رأی به رد شکایت صادر و اعلام می نماید. رأی صادره به استناد بند (ب) ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ از سوی ریاست معزز دیوان عدالت اداری یا ده نفر از قضات گرانقدر دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است. /ت

نبی الله کرمی

رئیس هیات تخصصی کار ، بیمه و تامین اجتماعی

دیوان عدالت اداری