پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی شهادت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او*بسم الله الرحمن الرحیم ملّت عزیز ایران! سردار بزرگ و پرافتخار اسلام آسمانی شد. دیشب ارواح طیّبه‌ی شهیدان، روح مطهّر قاسم سلیمانی را در آغوش گرفتند. سالها مجاهدت مخلصانه و شجاعانه در میدانهای مبارزه با شیاطین و اشرار عالم و سالها آرزوی شهادت در راه خدا، سرانجام سلیمانی عزیز را به این مقام والا رسانید و خون پاک او به دست شقی‌ترین آحاد بشر بر زمین ریخت. این شهادت بزرگ را به پیشگاه حضرت بقیّة‌الله‌ ارواحنا فداه و به روح مطهّر خود او تبریک و به ملّت ایران تسلیت عرض میکنم. او نمونه‌ی برجسته‌ای از تربیت‌شدگان اسلام و مکتب امام خمینی بود، او همه‌ی عمر خود را به جهاد در راه خدا گذرانید. شهادت پاداش تلاش بی‌وقفه‌ی او در همه‌ی این سالیان بود، با رفتن او به حول و قوّه‌ی الهی کار او و راه او متوقّف و بسته نخواهد شد، ولی انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند. شهید سلیمانی چهره‌ی بین‌المللی مقاومت است و همه‌ی دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه‌ی دوستان -‌و نیز همه‌ی دشمنان- بدانند خطّ جهاد مقاومت با انگیزه‌ی مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است. فقدان سردار فداکار و عزیز ما تلخ است ولی ادامه‌ی مبارزه و دست یافتن به پیروزی نهایی کام قاتلان و جنایتکاران را تلخ‌تر خواهد کرد. ملّت ایران یاد و نام شهید عالی‌مقام سردار سپهبد قاسم سلیمانی و شهدای همراه او بویژه مجاهد بزرگ اسلام جناب آقای ابومهدی المهندس را بزرگ خواهد داشت و اینجانب سه روز عزای عمومی در کشور اعلام میکنم و به همسر گرامی و فرزندان عزیز و دیگر بستگان ایشان تبریک و تسلیت میگویم. *سیّدعلی خامنه‌ای *۱۳دی‌ماه ۱۳۹۸ ***پیام رئیس دیوان عدالت اداری در پی شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی: بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبديلًا﴿۲۳﴾ در میان مؤمنان مردانی هستند که بر سر عهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده‌اند؛ بعضی پیمان خود را به آخر بردند (و در راه او شربت شهادت نوشیدند)، و بعضی دیگر در انتظارند؛ و هرگز تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود ندادند. دولت تروریست و جنایت پیشه آمریکا در اقدامی ددمنشانه با حمله به خودرو حامل چهره بین المللی مقاومت پاسدار رشید اسلام سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و جمعی از همسنگرانش باردیگر دشمنی و کینه عمیق خود را به فرزندان خمینی آشکار کرد. بدون تردید خون جاری شده این سردار سرافراز اسلام درخت تنومند مقاومت در جهان اسلام را آبیاری خواهد کرد و جانی دوباره خواهد بخشید و به حول و قوه الهی انتقام سخت و پشیمان کننده در انتظار آمریکای جنایت کار و همپالگی های حقیر آن در منطقه خواهد بود . شهادت برای آن سردار خستگی ناپذیر پاداش عمری مجاهدت در راه خدا بود که آرزوی همه مجاهدان از صدر اسلام تاکنون بوده است. این جانب شهادت این سردار پرافتخار و جمعی از همراهانش را به محضر حضرت ولی عصر عج، فرماندهی معظم کل قوا، جبهه مقاومت و همرزمان و خانواده آنان تبریک و تسلیت میگویم *محمد کاظم بهرامی *رئیس دیوان عدالت اداری

آرای هیأت تخصصی

نسخه چاپی
کلاسه پرونده:

هـ ع/ 97/3974   

موضوع:

ابطال تبصره ماده 67 دستورالعمل جامع ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان مصوب 26/10/1396 وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری

تاریخ رأی:

سه شنبه 12 شهريور 1398

شماره دادنامه:

9809970906010265                

 هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

 

* کـلاســه پــرونده : هـ ع/ 97/3974        شماره دادنامه: 9809970906010265                 تاریخ: 12/6/98

* شـاکــی : آقای رضا عامری

* طرف شکایت : وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری

* مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال تبصره ماده 67 دستورالعمل جامع ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان مصوب 26/10/1396 وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* شاکی دادخواستی به طرفیت وزارت عتف به خواسته ابطال مصوبه یاد شده به دیوان عدالت اداری تقدیم کرده که به هیأت عمومی ارجاع شده است متن مقرره مورد شکایت به قرار زیر می باشد:

ماد 67 : ارسال تاییده ی تحصیلی برای دانش آموختگان مقطع کارشناسی که مجدد در همان مقطع و مقاطع پزشـکی پذیرش می شوند ، به صورت محرمانه و قید مدت تعهد خدمت آموزش رایگان بلا مانع می باشد.

تبصره : در خصوص افراد فوق الذکر در صورت درخواست ریز نمرات و ارسال آن به دانشگاه جدید جهت معادل سازی و تطبیق واحد بایستی لغو تعهد خدمت آموزش رایگان صورت گیرد.

* دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت :

1- مصوبه مورد شکایت مغایر با بند 3 اصل 3 قانون اساسی در خصوص رایگان بودن آموزش و پرورش و تربیت بدنی برای همه و تسهیل و تعمیم آموزش عالی باشد.

2- مصوبه مورد شکایت مغایر با مفاد رأی شماره 181 مورخ 2/3/1396 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری است.

* در پاسخ به شکایت مذکور ، مدیر کل حقـوقی وزارت عتف به موجب لایحه شماره 5065/75/7 مورخ 9/4/98 به طور خلاصه توضیح داده است که :

1- تعهد خدمت برابر مدت تحصیل رایگان برای دانشجوبان در ماده 1 آیین نامه اجرایی تبصره ماده 7 قانون تأمین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی مصوب 1359 شورای انقلاب پیش بینی شده است و ماده 6 آیین نامه مذکور نیز صراحت دارد که قبل از پایان خدمت مذکور یا پرداخت مخارج تحصـیلات و کمک های دریافتی موضـوع این آیین نامه ، هیچ گونه مدرک تحصیلی یا ریز نمرات یا گواهینامه فراغت از تحصیل از طرف دانشگاه ها یا مؤسسات آموزش عالی تسلیم نخواهد شد.

2- تبصره ماده 67 دستورالعمل مورد شکایت در مقام بیان شرایط رفع تعهد خدمت دانش آموختگان است.

3- تبصره ماده  67 دستورالعمل مورد شکایت ، در راستای ایجاد برابری و امکان استفاده همـگان از خدمات آموزش رایگان می باشد.

* در خصوص ادعای مغایرت مصوبه با شرع ، قائم مقام دبیر شورای نگهبان به موجب نامه شماره ................... اعلام کرده است که :

هیچ گونه ادعایی در خصوص مغایرت مصوبه با شرع مطرح نشده است.

* رأی هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی :

در خصوص شکایت مطروحه مبنی بر درخواست ابطال تبصره ذیل ماده 67 دستورالعمل جامع ایفای تعهد خدمت آموزش رایگان ابلاغی 26/10/1396 وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اطلاعات که طی آن مقرر گردیده در خصوص فارغ التحصیلان تحصیلات رایگان که قبل از انجام تعهدات موضوع ماده 7 قانون تأمین وسائل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی اصلاحی مصوب سال 1359 شورای انقلاب اسلامی را انجام نداده و با استفاده از تحصیل رایگان در رشته دیگری در همان مقطع و مقاطع پزشکی تحصیل می نمایند و قصد معادل سازی واحدها و تطبیق واحدهای درسی مقطع قبلی را دارند بایستی ابتدا لغو تعهد آموزش رایگان صورت بگیرد و سپس ارسال ریز نمرات به واحد تحصیلی جدید انجام شود. از جهت مغایرت با بند 3 اصل 3 قانون اساسی و اصل آموزش رایگان و مغایرت با رأی 181 مورخ 2/3/92 هیأت عمومی دیوان عدالت اداری نظر به اینکه اینگونه افراد در واقع تعهد موضوع ماده 7 صدرالذکر را نمی خواهند انجام دهند و طبق ماده 7 مذکور و نیز ماده 6 آئین نامه اجرایی آن بایستی هزینه تحصیل خود را به تناسب بپردازند. بنابراین تبصره مورد شکایت از آئین نامه مطابق با حکم ماده 7 فوق الذکر و ماده 6 آئین نامه اجرایی آن بوده و مغایر قانون و خارج از حدود اختیار تشخیص نمی گردد. این رأی وفق بند (ب) ماده 84 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان ظرف مهلت بیست روز پس از صدور از سوی رئیس محترم دیوان عدالت اداری یا ده تن از قضات محترم دیوان عدالت قابل اعتراض است. /ت

 

ذبیح اله واحدی

رئیس هیأت تخصصی فرهنگی ، آموزشی و پزشکی

دیوان عدالت اداری